Zerdeçal çayının faydaları nelerdir?

0
281

Zerdeçal zencefilgiller familyasında yer alır ve zerdeçöp, Hint safranı, zerdeçav, safran kökü gibi isimlerle de bilinir.Yoğun olarak Güney Asya’da yetişen zerdeçal, çoğunlukla baharat ya da zerdeçal çayı olarak kullanılır. Zerdeçalın içinden çıkan boyalı özü, kumaşlara renk vermede ve kına içeriğinde de kullanılır.

Zerdeçal çayı, eski devirlerde hastalık tedavilerinde ilaç gibi görülmüştür. Potasyum, demir ve vitaminler bakımından oldukça zengin olan zerdeçal çayının birçok sağlık sorununa iyi geldiği bilinmektedir.

Zerdeçal çayı nasıl yapılır?

Zerdeçal çayı hazırlamak için bir cezveye su koyduktan sonra, içine zerdeçal atılır ve yaklaşık 15 dakika civarı kaynatılır. Kaynama süresi geçtikten sonra süzülerek suyu alınır ve zerdeçal bir kenara ayrılır. Kaynamış zerdeçal suyunun içine bal, limon ve zencefil eklendiğinde zerdeçal çayı hazır olur. Zerdeçal çayı hazırlama aşamasında bütün zerdeçal yerine hazır toz zerdeçal da tercih edilebilir.

Köklü ve etli bir bitki olan zerdeçaldan baharat üretmek için ise temizlenip kaynatılan zerdeçalın köklerinin kurutulup öğütülmesi gerekir. Bu nedenle zerdeçal çayını hazırladıktan sonra, cezvede kalan zerdeçal kurutularak baharat olarak değerlendirilebilir ve yemeklere katılabilir.

Zerdeçal çayının faydaları nelerdir?

– Zerdeçalın kansere yakalanma riskini azalttığı, tümörlerin çoğalmasına engel olduğu, kist rahatsızlıklarının kötü etkisini engellediği düşünülmektedir.

– Zerdeçal karaciğerin güçlenmesini ve içindeki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.

– Vücuttaki ödemi, iltihabı ve zehri dışarı atmada yardımcı olur.

– Sinir sistemini kuvvetlendirir.

– Mideyi rahatlatarak sindirimi kolaylaştırır, hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırır.

– Hastalık sonrası çabuk toparlanmayı sağlayıcı özelliği vardır.

– Soğuk algınlığı, bademcik iltihabı ve solunum yolu hastalıkları gibi rahatsızlıklarda çabuk iyileşmeyi sağlar.

– Kilo sorunlarında etkilidir.

– Antioksidan özelliği sayesinde hücre yenilenmesinde etkilidir.

– Safra rahatsızlıklarına karşı yararlıdır.

Zerdeçal çayının zararları nelerdir?

Dozunda kullanıldığında birçok yararı olan zerdeçal ve zerdeçal çayının aşırı kullanımı bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Uzun süre ve fazla kullanımı mide, karaciğer ve bağırsak rahatsızlıkları olanlar için zararlı olabilir. Kan ilaçlarıyla birlikte tüketilen zerdeçal, ilaçların etkisini azaltabilir. Hamilelerde ve emziren annelerde mutlaka doktor onayıyla kullanılması önerilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here