Yumurtanın beyazını yemek bütün bir yumurta yemekten daha sağlıklı mıdır?

0
175

Yumurtalar çeşitli faydalı besinler içerir.

Bununla birlikte, bir yumurtanın besin değeri, yumurtanın tamamını mı yoksa sadece beyazını mı yediğinize bağlı olarak değişebilir.

Yumurta akı ve bütün yumurtaların besin değerleri

Yumurta akı, bir yumurtanın parlak sarısını çevreleyen berrak, yoğun sıvıdır. Döllenmiş bir yumurtada, büyüyen bir tavuğu zararlı bakterilerden korumak için koruyucu bir tabaka görevi görürler. Ayrıca büyümesi için bazı besinler sağlarlar. Yumurta akı yaklaşık %90 su ve %10 proteinden oluşur. Yani sarısını çıkarır ve sadece beyazı seçerseniz, yumurtanızın besin değeri önemli ölçüde değişir.

Kalorisi düşük ama proteini yüksek

Yumurta akı protein bakımından yüksektir ancak kalorisi düşüktür . Aslında, yumurtalarda bulunan tüm proteinin yaklaşık %67’sini kapsarlar. Tam bir protein olarak kabul edilen şeyi sağlarlar, yani vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu miktarlarda dokuz temel amino asidin tümünü içerir. Yüksek protein içeriği nedeniyle yumurta akı yemek sağlık için çok yararlıdır. Protein iştahınızı frenlemeye yardımcı olabilir, bu nedenle yumurta akı yemek sizi daha uzun süre tok hissettirebilir. Yeterince protein almak, kasları korumak ve inşa etmek için de önemlidir – özellikle kilonuzu yönetmeye çalışıyorsanız.

Bütün yumurtaların birkaç ekstra kalori için sadece biraz daha fazla protein sağladığı göz önüne alındığında, yumurta akı kilo vermeye çalışan insanlar için iyi bir seçim olabilir. Büyük bir yumurtadan elde edilen yumurta akı, 4 gram protein ve sadece 18 kalori sağlar. Bu, kilo vermeye çalışan insanlar için iyi bir yiyecek seçimidir.

Düşük yağ ve düşük kolestrol

Geçmişte yumurta, yüksek doymuş yağ ve kolesterol içeriği nedeniyle tartışmalı bir gıda seçimiydi. Ancak yumurtadaki kolesterol ve yağın tamamı yumurta sarısında bulunur. Yumurta akı ise neredeyse saf proteindir ve yağ veya kolesterol içermez. Yıllarca bu, yumurta akı yemenin bütün yumurta yemekten daha sağlıklı olduğu anlamına geliyordu. Ancak araştırmalar, çoğu insan için yumurtadaki kolesterolün bir sorun olmadığını göstermiştir. Ek olarak, yumurta beyazlarının neredeyse hiç yağ içermediği göz önüne alındığında, kalorileri bütün yumurtalardan önemli ölçüde daha düşüktür. Bu, kalori alımını sınırlamaya ve kilo vermeye çalışan insanlar için onları iyi bir seçim haline getirebilir.

Yumurta akının zararları

Yumurta akı ne kadar faydalı olsa da alerji, bakteri üremesine bağlı zehirlenme veya biotin emiliminin azalması durumları ortaya çıkarabilir. Çocuklar diğer yaş gruplarına göre daha sık yumurta alerjisi yaşarlar; ancak, genellikle 5 yaşına geldiklerinde bu durum çoğunlukla ortadan kalkar. Yumurta alerjisi, bağışıklık sisteminizin yumurtadaki bazı proteinleri yanlış olarak zararlı olarak tanımlamasından kaynaklanır.

Hafif semptomlar arasında kızarıklık, kurdeşen, şişlik, burun akıntısı ve kaşıntılı, sulu gözler sayılabilir. İnsanlar ayrıca sindirim sıkıntısı, mide bulantısı ve kusma yaşayabilir. Yumurtalar, anafilaktik şok olarak bilinen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir – ancak bu nadir bir durumdur. Anafilaktik şok, kan basıncında düşme ve boğazınızda ve yüzünüzde şiddetli şişlik de dahil olmak üzere bir takım semptomlara neden olur ve bunlar bir araya geldiğinde ölümle sonuçlanabilir.

Salmonella gıda zehirlenmesi

Çiğ yumurta akı da Salmonella bakterisinden gıda zehirlenmesi riski taşır. Salmonella , yumurtada veya yumurta kabuğunda bulunabilir, ancak modern tarım ve temizlik uygulamaları bu riski en aza indirebilir. Ayrıca yumurta aklarını katılaşana kadar pişirmek, bu sorun için riskinizi önemli ölçüde azaltır.

Azaltılmış biyotin emilimi

Çiğ yumurta akı, çok çeşitli gıdalarda bulunan suda çözünen biotin vitamininin emilimini de azaltabilir. Biotin, enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Çiğ yumurta akı, biotine bağlanabilen ve emilimini durdurabilen avidin proteinini içerir. Teoride, bu bir sorun olabilir. Bununla birlikte, biyotin eksikliğine neden olmak için çok miktarda çiğ yumurta akı yemeniz gerekir. Ayrıca yumurtalar bir kez pişirildikten sonra avidin aynı etkiyi göstermez.

Yumurta akı ve bütün yumurta: Hangisini yemelisiniz?

Yumurta akı protein açısından yüksek ancak kalori, yağ ve kolesterol açısından düşüktür – bu da onları kilo vermeye çalışıyorsanız yeme planınıza dahil etmek için iyi bir besin yapar. Sporcular veya vücut geliştiriciler gibi yüksek protein gereksinimleri olan ancak kalori alımını izlemesi gereken kişilere de fayda sağlayabilirler.Bununla birlikte, bütün yumurtalarla karşılaştırıldığında, yumurta akı diğer besin maddelerinde düşüktür.

Bütün yumurtalar çok çeşitli vitaminler, mineraller, ekstra protein ve bazı sağlıklı yağlar içerir. Yumurta sarısı ayrıca göz dejenerasyonunu ve kataraktı önlemeye yardımcı olan iki önemli antioksidan olan lutein ve zeaksantin açısından zengin bir kaynaktır. Bütün yumurta yemek aynı zamanda tok hissetmenizi sağlar, bu da genel olarak daha az kalori almanıza yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, çok katı bir düşük kalorili diyet yapıyorsanız, ailenizde yüksek kolesterol ve kalp hastalığı öyküsü varsa veya zaten yüksek kolesterol seviyelerine sahipseniz, yumurta akı daha sağlıklı bir seçim olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here