Yumurtalı kuru makarna hakkında merak edilenler

0
273

Yumurtalı kuru makarna, geleneksel makarnaya lezzetli bir alternatiftir. Gelin kendine has özelliklerini, besleyici özelliklerini, boyutlarını ve hakkında bazı merak edilenleri birlikte inceleyelim.

Kuru makarnadan bahsederken aklımıza genellikle durum buğdayı irmiği ve suyun karıştırılmasıyla elde edilen geleneksel durum buğdayı irmiği makarnası gelir. Ancak kuru makarna, başka malzemelerle yapılan başka bir tür de olabilir.

Mevzuat gereği sadece irmik ve kabuksuz en az dört tam tavuk yumurtası ile üretilmesi gereken yumurtalı kuru makarnanın toplam ağırlığı bir kilogram irmik başına en az iki yüz gram yumurta olmalıdır.

Makarna sadece “Kuru yumurta makarnası” adı altında satılmalı ve aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır: maksimum nem yüzde 12,50, kül içeriği kuru maddenin yüzde 1,10’unu geçmemeli, proteinler (nitrojen x 5,70) 100 parça kuru maddede 12,50’den az olmamalı, maksimum asitlik 5 dereceye eşit olmalı, eterik ekstrakt ve sterol içeriği yüz parça kuru maddeye göre sırasıyla 2,80 gram ve 0,145 gramdan az olmamalıdır.

Besin özellikleri

Yumurtalı makarna üç temel besin maddesi içerir: kompleks karbonhidratlar, lipitler ve proteinler. Kalori alımı kuru makarnadan daha yüksektir: 100 gramı 366 kalori içerir. Lif de ortalama miktarlarda bulunur, ancak irmik makarnadan biraz daha yüksektir. İkincisinden farklı olarak, yumurtalı kuru makarna da makul miktarda kolesterol sağlayabilir.

Yumurtalı kuru makarnada, dengeli bir diyet için çok önemli birkaç mineral tuz vardır. Özellikle, yumurtalı makarnada büyük miktarlarda demir bulunurken, vitamin bölümünde retinol ve eşdeğeri veya A vitamini bulunur. Bununla birlikte, yumurtalı makarnanın yüksek kolesterol alımını ihmal etmeyin, bu nedenle çok sık tüketmemeye dikkat edin. Taze yumurtalı makarna ile yumurtalı kuru makarna arasında önemli bir fark olduğu da unutulmamalıdır: taze makarna yaklaşık 270 kalori sağlar; yumurtalı kuru makarna ise 366

Roma’daki Luciano Cucina Italiana ve Villa Agrippina’daki Follie’nin şefi Luciano Monosilio, “Yumurtanın varlığı sayesinde protein içeriği durum buğdayı irmiğinden yapılan kuru makarnadan daha yüksektir. En popüler formatlar kesinlikle fettuccine, tagliolini ve pappardelle gibi uzun olanlardır; doldurulmuş yumurtalı makarna olarak ise sadece tortellini vardır. Bu formatları birçok restoranın mutfağında onları en iyi ifade eden tariflerle bulabilirsiniz: trüf mantarlı erişte, pappardelle alla vaccinara veya mantarlı fettuccine. Üstelik yumurtalı kuru makarnayı saklamak daha kolaydır çünkü sadece iki gün dayanabilen taze yumurtalı makarnaya göre daha uzun bir raf ömrüne sahiptir” diyor.

https://magazinebbm.com//tr/blog/yumurtal-kuru-makarna-hakknda-merak-edilenler-2763

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here