Yumurta yerine alternatif bir besin olan aquafaba nedir?

0
140

Aquafaba, birçok ilginç kullanımı olan yeni moda bir besindir. Genellikle sosyal medyada ve sağlık ve zindelik web sitelerinde yer alan aquafaba, nohut gibi baklagillerin pişirildiği veya saklandığı bir sıvıdır. Vegan yemeklerinde aranan bir bileşendir ve en yaygın olarak yumurta yerine kullanılır.

Aquafaba Nedir?

Aquafaba, nohut veya beyaz fasulye gibi bakliyatların pişirildiği veya saklandığı suyun adıdır. Örneğin, bazı insanların bir kutu nohutu ilk açtıklarında döktükleri sıvıdır. Latince “aqua” (su) ve “faba” (baklagil) kelimelerinin bileşimiyle oluşmuş.

Bakliyat, baklagil bitki ailesinden gelen yenilebilir tohumlardır. Yaygın bakliyat türleri arasında fasulye ve mercimek bulunur. Nispeten yüksek miktarda karbonhidrat, özellikle nişasta içerirler. Nişasta, bitkilerde bulunan ve amiloz ve amilopektin adı verilen iki polisakkaritten oluşan enerjinin depolama şeklidir. Bakliyatlar pişirildiğinde, nişastalar suyu emer, şişer ve sonunda parçalanır, amiloz ve amilopektin ile birlikte bazı protein ve şekerlerin suya sızmasına neden olur. Bu, aquafaba olarak bilinen viskoz sıvı ile sonuçlanır. Bu sıvı, bakliyatlar pişirildiğinden beri var olmasına rağmen, bir Fransız şefin yemek tariflerinde bir bileşen olarak kullanılabileceğini keşfettiği 2014 yılına kadar pek ilgi görmedi. Yumurta akı için mükemmel bir alternatif olduğunu ve ayrıca bir köpürtücü madde olarak da kullanılabileceğini fark etti. Bu bulgu yemek meraklıları arasında hızla yayıldı ve çok geçmeden aquafaba dünya çapındaki şefler tarafından kullanılmaya başlandı. Bu bulgu özellikle veganlar arasında oldukça popüler. Çünkü aquafaba mükemmel bir vegan dostu. Yumurta yerine kullanılabilir besin.

Besin değerleri

Aquafaba nispeten yeni bir trend olduğu için besin bileşimi hakkında sınırlı bilgi vardır. 1 yemek kaşığı (15 ml) 3-5 kalori içerir ve %1’den azı proteinden gelir. Kalsiyum ve demir gibi eser miktarda belirli mineraller içerebilir, ancak iyi bir kaynak olarak kabul edilmek için yeterli değildir. Aquafaba hakkında şu anda güvenilir bir beslenme bilgisi olmamasına rağmen, gelecekte daha bilinir hale geldikçe sağlık yararları hakkında daha fazla ayrıntı mevcut olabilir.

Aquafaba Nasıl Kullanılır

Aquafabanın besinsel yapısı ve potansiyel sağlık yararları üzerine araştırmalar sınırlı olmakla birlikte, mutfakta birçok farklı çeşit yemekte kullanılabilir.

Yumurta Beyazı

Aquafaba yumurta için harika bir alternatif olarak bilinir. En yaygın olarak yumurta akı yerine kullanılır. Ayrıca vegan dostudur ve yumurtaya alerjisi olan veya yumurta sevmeyenler için de uygundur. Bu şurupsu sıvı, vegan fırıncılar tarafından, tariflerde yumurtaların hareketini taklit etme, kek ve kek gibi unlu mamullere yapı ve yükseklik kazandırma konusundaki özelliğiyle kullanıldı. Hatta yumurta akı gibi kabarık bir beze haline getirilebilir veya marshmallow, mus ve bademli kurabiye gibi lezzetli, vegan ve alerji dostu tatlılar haline getirilebilir.

Aquafaba ayrıca mayonez gibi yumurta bazlı tariflerin vegan versiyonlarında kullanılan bir besindir. Barmenler tarafından, geleneksel olarak yumurta akı ile yapılan kokteyllerin vegan ve yumurta alerjisi dostu versiyonlarını oluşturmak için bile kullanılır.

Uzmanlar, bir bütün yumurta yerine 3 yemek kaşığı (45 ml) aquafaba veya bir yumurta akı yerine 2 yemek kaşığı (30 ml) kullanılmasını önermektedir.

Süt alternatifi

Aquafaba, mükemmel bir yumurta alternatifi olmasının yanı sıra süt yerine de kullanılabilir. Veganlar veya laktoz intoleransı olan kişiler genellikle yemek tariflerine eklemek için süt içermeyen seçenekler ararlar. Aquafaba, birçok tarifte yemeğin dokusunu veya tadını etkilemeden süt veya tereyağı yerine kullanılabilir.

Örneğin aquafabayı elma sirkesi, hindistancevizi yağı, zeytinyağı ve tuz ile karıştırarak süt içermeyen lezzetli bir tereyağı yapabilirsiniz.

Bazen baristalar tarafından cappuccino ve latte’lere imza köpüğü eklemek için kullanılan tatlı bir krem ​​şanti haline getirilebilir.

Aquafaba, PKU’lu İnsanlar İçin Harika

Aquafaba’nın düşük protein içeriği, onu yaygın olarak PKU olarak bilinen fenilketonüri hastaları için mükemmel bir seçim haline getirir.

PKU, fenilalanin adı verilen bir amino asidin çok yüksek kan seviyelerine yol açan kalıtsal bir hastalıktır.
Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır ve yumurta ve et gibi protein açısından zengin gıdalar fenilalanin bakımından yüksektir. PKU’lu kişiler, fenilalanin açısından zengin gıdalardan kaçınmak için yaşamları boyunca çok düşük proteinli bir diyet izlemelidir. Bu diyet son derece sınırlayıcı olabilir ve düşük protein besinleri bulmak zordur. Aquafaba, çok düşük proteinli bir yumurta yerine kullanılabildiğinden, PKU’lu kişiler için mükemmel bir seçim olabilir.

Aquafaba Nasıl Yapılır?

Konserve nohuttan aquafaba elde etmek en kolay yoldur. Ancak, nohutları pişirmekten arta kalan suyu kendiniz de kullanabilirsiniz. İlk yöntemi kullanmak için, nohut kutusunu bir kevgir üzerinden boşaltın ve sıvıyı saklayın.

Aquafaba’yı Kullanmanın Yolları

Bu sıvı gıdayı aşağıdakiler dahil çeşitli tatlı veya tuzlu tariflerde kullanabilirsiniz:

Beze: Yumurtasız bir beze oluşturmak için aquafaba’yı şeker ve vanilya ile çırpın. Bunu turta veya kurabiye yapmak için kullanabilirsiniz.
Yumurta yerine köpürtün: Bir köpüğe çırpın ve kek ve kek gibi tariflerde yumurta yerine kullanın .
Yumurta yerine çırpın: Pizza ve ekmek tariflerinde yumurtaları çırpılmış aquafaba ile değiştirin.
Vegan mayonez: Vegan, süt içermeyen bir mayonez için aquafaba’yı elma sirkesi, tuz, limon suyu, hardal tozu ve
zeytinyağı ile karıştırın.
Vegan tereyağı: Süt içermeyen, vegan dostu bir tereyağı oluşturmak için aquafaba’yı hindistancevizi yağı, zeytinyağı, elma sirkesi ve tuzla karıştırın.
Makaron: Yumurtasız hindistancevizi makaronları yapmak için yumurta beyazlarını çırpılmış aquafaba ile değiştirin.
Aquafaba çok yeni bir bulgu olduğu için, bu ilginç bileşeni kullanmanın her gün yeni yolları keşfediliyor.

Not: Aquafaba’yı çiğ yumurta akını sakladığınız gibi saklamalısınız. Buzdolabında 2-3 gün taze kalmalıdır.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/aquafaba

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here