Yosun çiftlikleri dünyanın gıdası için yeni umut

0
111

Karada kurulacak yosun çiftliklerinin dünya gıda üretimini yarı yarıya artırabileceği, 2050 yılında 10 milyar insanı doyurabileceği düşünülüyor.

Hızla artan dünya nüfusunun gelecekteki gıda ihtiyacını karşılamak insanlığın çözmesi gereken en önemli sorunlardan biri. Bilim insanlarının yürüttüğü son çalışma, karada kurulacak yosun çiftliklerinin bu konuda bir umut olabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar karada kurdukları yosun çiftliklerinde yüksek oranda besleyici gıdayı hızla üretebildiklerini, bunu başka amaçlarla kullanılmayan arazilerde yapabildiklerini ifade ediyor. Üretim görece kapalı ve kontrollü bir çevrede gerçekleştirildiği için olumsuz çevresel etkiler de en aza indiriliyor.

Oceanography dergisinde yayınlanan makalede iklim değişikliği, ekilebilir arazilerin kısıtlı olması, içme suyunun yetersizliği ve çevresel yıkımın gıda üretimini sınırladığına dikkat çekiliyor, mevcut yöntemlerle ve karasal tarımla artan nüfusun beslenemeyeceğine dikkat çekiliyor.

Bilim insanlarına göre yosunlar gelecekte özellikle Küresel Güney olarak adlandırılan gelişmekte olan ülkelerin temel besin kaynağı konumuna gelebilir. Araştırmalar bu bölgede sadece kıyı şeridine yakın arazilerde yapılacak yosun üretimiyle dünyanın tamamının protein ihtiyacının karşılanabileceğini gösteriyor.

Yosunlar yüksek protein yanında vejetaryen beslenmede yer almayan bazı aminoasitler, mineraller ve omega-3 yağ asitleri gibi besin ögelerini de içeriyor. Alışılagelmiş tarım ürünlerinden 10 kat hızlı büyüyen yosunlar, gübrenin verimli kullanılması açısından da avantaj sağlıyor.

Yosunlar da diğer bitkiler gibi karbondioksit tüketiyor. Bu gazı tutma özellikleri nedeniyle yosunların yapı malzemelerinde ve çimentoda kullanılmasına yönelik araştırmalar yürütülüyor. Başarı sağlanırsa geleceğin yapılarının havadaki karbondioksiti tutarak karbon ayak izini negatife çevireceği düşünülüyor. Araştırmalar Amerikan Enerji ve Tarım Bakanlıkları tarafından destekleniyor.

*https://www.gidahatti.com/haber/12442797/yosun-ciftlikleri-dunyanin-gidasi-icin-yeni-umut

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here