Yoğun krema, yarı süt yarı krema ve kahve kreması arasındaki farklar nelerdir?

0
143

İster biraz ev yapımı dondurma hazırlamak, ister sabah kahvenize biraz tatlılık eklemek isteyin, bir olasılıklar dünyası var. Yoğun krema, yarı yarıya krema ve kahve kreması en popüler seçeneklerden üçüdür. Bununla birlikte, her birinin farklı bir besin profili ve mutfak kullanımları listesi vardır.

Yoğun krema, yarı süt yarı krema ve kahve kreması belirgin şekilde farklı ürünlerdir, ancak bazı benzer içerikleri ve kullanımları paylaşırlar.

Yoğun krema

Ağır krem ​​şanti olarak da adlandırılan ağır krema , taze sütün üstüne çıkan kalın, yüksek yağlı kremadır. Üretim sürecinde sıyrılır. Birçok gıda üreticisi, süt ve kremanın ayrılmasını hızlandıran ayırıcı adı verilen aletler kullanarak bu süreci hızlandırır.

Krema, yağ içeriğine göre derecelendirilir ve çoğu ülkede ağır kremayı neyin tanımladığına ilişkin özel standartlar vardır. ABD’de FDA, ağır kremayı en az %36 süt yağına sahip olarak tanımlar.

Krem, tipik olarak ağır kremada bulunan tek bileşen olsa da , kıvamını iyileştirmek için bazen gellan sakızı gibi koyulaştırıcılarla birleştirilir.

Yarı süt yarı krema

Yoğun krema gibi, yarı yarıya bir süt ürünüdür .

Eşit parça krema ve tam yağlı sütün birleştirilmesiyle yapılır, bu da yoğun kremadan daha ince ve daha az yağlı bir ürünle sonuçlanır. FDA, yarı yarıya %10,5 ila %18 arasında süt yağı içermesini gerektirir. Ayrıca çok daha hafif bir tada ve ağız hissine sahiptir, bu da pek çok tarif türünde faydalı olabilir.

Süt ve kremaya ek olarak, yarı yarıya bazen nihai ürünün dokusunu güçlendirmeye yardımcı olan İrlanda yosunu gibi katkı maddeleri içerir.

Yağsız yarı krema çeşitleri de yaygın olarak bulunur ve tipik olarak yağsız sütü krema yerine mısır şurubu ile birleştirerek yapılır, bu da ilave şekerde daha yüksek olan yağsız bir ürünle sonuçlanır.

Kahve kreması

Yoğun krema ve yarı süt yarı kremadan farklı olarak, kahve kreması genellikle süt içermez. Ancak kazein gibi süt türevleri içerebilir. Badem, yulaf, soya ve hindistan cevizinden yapılan bitki bazlı kahve kremaları, süt alerjisi olanlar için alternatif bir kahve kreması sunar.

Malzemeler markaya göre değişebilse de, çoğu kahve kreması su, şeker ve bitkisel yağ kombinasyonundan yapılır. Kahve kreması genellikle yoğun bir şekilde işlenir ve ilave şekerle yüklenir .

Bazı popüler kahve kreması türleri, tek bir porsiyonda 5 grama kadar ilave şeker içerebilir. Bu da 1 çay kaşığından daha fazla şeker demektir.

İrlanda yosunu, selüloz sakızı ve yapay tatlandırıcılar dahil olmak üzere kahve kremalarının tadını ve dokusunu artırmak için diğer yaygın katkı maddeleri kullanılır. Bununla birlikte, farklı içerikler içerebilen birçok kahve kreması çeşidi vardır. Şekersiz, yağsız, toz veya aromalı olabilirler.

Yağ ve kalori içeriğindeki farklılıklar

Bu üç bileşen arasındaki temel farklardan biri, yağ içerikleridir.

Yoğun kremanın taze sütte bulunan yüksek yağlı kremadan yapıldığı göz önüne alındığında, yağ oranı en yüksek olanıdır. Tipik olarak %36 yağ veya yemek kaşığı (15 mL) başına yaklaşık 5,4 gram içerir.

Öte yandan, yarı süt yarı krema, krema ve süt kombinasyonundan yapılır, bu nedenle önemli ölçüde daha az yağ içerir. Çoğu yarı yarıya krema, ağır kremanın yağının yarısından daha azını içerir, %11 yağ veya yemek kaşığı (15 mL) başına yaklaşık 1,7 gram içerir.

Kahve kremasının yağ içeriği markaya göre değişebilse de, genellikle yarı süt yarı kremadan daha azdır. Bir çorba kaşığı (15 mL) kahve kreması yaklaşık 1 gram yağ içerir.

Değişen yağ içerikleri göz önüne alındığında, her bileşen farklı miktarlarda kalori içerir .

Yoğun krema, üçünün en fazla yağını ve kalorisini içerir, bir çorba kaşığı (15 mL) yaklaşık 51 kalori içerir. Bu arada, 1 yemek kaşığı (15 mL) kahve kreması yaklaşık 20 kalori içerir. Yarı süt yarı krema ise yemek kaşığı (15 mL) başına yaklaşık 20 kalori içerir.

Ağır krema, yağ ve kalori bakımından en yüksek olanıdır. Yarım buçuk ve kahve kreması genellikle benzer miktarda yağ ve kalori içerir.

Farklı tatlar

Beslenme farklılıklarına ek olarak, bu bileşenlerin tadı da farklıdır.

Yoğun krema kalındır ve zengin bir tada sahiptir, ancak ilave şeker içermediğinden çok tatlı değildir. Yarı süt yarı krema tadı süte benzer, ancak daha kremsi ve biraz daha lezzetlidir. Kahve kreması genellikle ilave şeker bakımından yüksektir ve genellikle hem yarı yarıya kremadan hem de yoğun kremadan çok daha tatlıdır.

Fransız vanilyası, pekan yağı ve balkabağı baharatı gibi çok sayıda aromalı kahve kreması çeşidi bulabilirsiniz.

Her birinin benzersiz kullanımları var

Besin içeriği bakımından benzerlikler paylaşsalar da, yoğun krema, yarı yarıya krema ve kahve kreması farklı mutfak kullanımlarına sahiptir.

Birçok yemeğin lezzetini ve dokusunu artırmak için tariflere eklenebilirler.

Yoğun krema

Bu zengin, inanılmaz derecede çok yönlü malzemeyi ev yapımı ekşi krema, tereyağı veya dondurma yapmak veya krema bazlı sosları ve çorbaları koyulaştırmak için kullanabilirsiniz. Yüksek yağ içeriği sayesinde krem ​​şanti yapmak için de idealdir ve şeklini iyi tutacak kadar stabildir.

Paneer ve ricotta gibi belirli peynir türleri, birkaç başka malzemeyle birlikte ağır krema kullanılarak da yapılabilir. Zengin ve lezzetli bir nihai ürün için bir sonraki ayran bisküvi, puding, kiş veya çorba partisinde ağır krema kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Yarı yarıya

İnsanlar genellikle bu daha hafif seçeneği mısır gevreğinin lezzetini arttırmak veya kahve ve çay gibi sıcak içecekleri tatlandırmak için kullanır. Çırpılmış yumurtalara, makarna soslarına ve hatta tatlılara krema katmak için de kullanabilirsiniz.

 

Kahve kreması

Kahve kreması birçok çeşit ve tatta mevcuttur. İnsanlar genellikle tatlılık katmak ve tadı geliştirmek için kahvelerine bir veya iki damla eklerler.

Kahve kreması ayrıca sıcak mısır gevreğine, sıcak çikolataya veya çaya karıştırılabilir. Kendinizi yaratıcı hissediyorsanız, taze meyvelerin üzerine gezdirmeyi deneyebilir veya lezzeti artırmak için en sevdiğiniz pankek tarifinde su yerine kullanabilirsiniz.

Herhangi bir süt türevi içermeyen tatlandırılmamış kahve kremasını süt ürünü olmayan süt yerine çorba veya patates püresi tariflerinde de kullanabilirsiniz.

Ağır krema, çırpılmış krema haline getirilebilir ve birçok tarife kıvam katmak için kullanılabilir. Yarım buçuk ve kahve kreması genellikle sıcak içeceklere eklenir veya diğer tariflere lezzet katmak için kullanılır.

Bir sonraki market gezinizde hangisini seçeceğiniz, onu nasıl kullanmayı planladığınızın yanı sıra zevkinize ve beslenme tercihlerinize bağlıdır. Yemek pişirmede kullanılabilecek bir ürün arıyorsanız, yoğun krema en çok yönlü olanıdır. Çorbalar, soslar ve tatlılar dahil olmak üzere birçok farklı yemek yapmak için kullanılabilir.

Bununla birlikte, en sevdiğiniz içecekleri tatlandırabilecek bir bileşen için yarısüt yarı krema sağlıklı bir seçenek olabilir. Kahve kremasından daha düşük kalorili olmakla kalmaz, aynı zamanda daha az işlenir, daha sağlıklı yağlar içerir ve katkı maddeleri ve ekstra şeker içerme olasılığı daha düşüktür.

Yağsız veya aromalı çeşitler yerine normal yarı yarıya krema tercih ettiğinizden emin olun ve eklenen içerik alımını en aza indirmek için içerik etiketini dikkatlice kontrol edin.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here