Yiyeceklerin kişisel koku üzerindeki etkisi

0
729

Bazı gıdalar vücudunuzun doğal kokusu üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu gıdaların içindeki bileşikler terleme sistemlerinize nüfuz ederek ter veya tükürük yoluyla kendini gösterebilir.

Hayatın birçok alanında olduğu gibi, ölçülü olmak çok önemlidir!

Dikkat edilmesi gereken gıdalar:

Balık: Ton balığı gibi yağlı balıklar sağlığa faydalı olsa da, bazı balıklardaki yüksek kolin seviyeleri ciltte kalıcı bir ‘balık’ kokusu bırakabilir.

Kırmızı et: Kırmızı etlerin yavaş sindirimi, bağırsakta ayrışırken hoş olmayan kokulu gazların üretilmesine neden olabilir.

Sarımsak, soğan ve acı biber: Sarımsak ve acı biber gibi baharatlar vücut ısısını ve ter salgısını artırarak vücut kokusunu ve ağız kokusunu yoğunlaştırabilir.

Kuşkonmaz: Lezzetli olmasına rağmen, kuşkonmaz sindirim sırasında kokulu amino asitler üreterek ter ve idrar kokusunu değiştirir.

Kimyon ve köri baharatları: Baharatlı yiyecekler cilt gözeneklerinden hızla çıkarak kalıcı bir koku bırakır. Aşırı tüketim terlemeyi ve vücut kokusunu artırabilir.

Domates: Domateste bulunan yüksek konsantrasyondaki karotenoidler ve terpenler, fazla miktarda tüketildiğinde cilt kokusunu etkileyebilir.

Güzel kokunun kilidini açmak:

Su: Kötü kokuya neden olan toksinleri dışarı atmak için hidrasyonu artırın, cildi taze ve temiz bırakın. Bitki çayları ve limonlu su, temizliği ve hoş kokuları daha da destekler.

Turunçgil meyveleri: Portakal, limon ve greyfurt, cilt tarafından emildiğinde ve salındığında doğal aromayı artıran aromatik yağlar içerir.

Aromatik baharatlar: Tarçın ve kakule sadece yiyeceklere koku katmakla kalmaz, aynı zamanda vücuda ve nefese hoş bir koku verir.

Elmalar: Vitaminlerle dolu olan elma, ağız kokusunu temizler ve önler, genel olarak taze bir kokuya katkıda bulunur.

Kereviz: Doğal feromon üretimini artıran kimyasallar bakımından zengin olan kereviz, çekiciliği artırır ve bütçe dostu bir afrodizyak görevi görür.

Bu faydalı gıdaları diyetinize dahil ederek, doğal olarak hoş bir koku geliştirebilir, aşk ve arkadaşlık konusunda kendinize olan güveninizi artırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here