Yeşil çayın kanıtlanmış 10 faydası

0
124

İşte yeşil çayın 10 olası sağlık faydası.

1. Sağlıklı biyoaktif bileşikler içerir

Yeşil çay, bir içecekten daha fazlasıdır. Yeşil çay bitkisi, onu son içeceğe dönüştüren bir dizi sağlıklı bileşik içerir. Çay, iltihabı azaltmak ve kanserle savaşmaya yardımcı olmak gibi sağlık yararları olan doğal bileşikler olan polifenoller açısından zengindir. Yeşil çay, epigallocatechin-3-gallate (EGCG) adı verilen bir kateşin içerir . Kateşinler, hücre hasarını önlemeye yardımcı olan ve başka faydalar sağlayan doğal antioksidanlardır. Bu maddeler vücutta serbest radikallerin oluşumunu azaltarak hücreleri ve molekülleri hasardan korur. Bu serbest radikaller yaşlanmada ve birçok hastalık türünde rol oynar. EGCG, yeşil çaydaki en güçlü bileşiklerden biridir. Araştırma, çeşitli hastalıkların tedavisine yardımcı olma yeteneğini test etti. Yeşil çaya tıbbi özelliklerini veren ana bileşiklerden biri gibi görünmektedir. Yeşil çay ayrıca sağlığınıza fayda sağlayabilecek az miktarda mineral içerir. Daha kaliteli bir yeşil çay markası seçmeye çalışın çünkü daha düşük kaliteli markalardan bazıları aşırı miktarda florür içerebili. Bununla birlikte, daha düşük kaliteli bir marka seçseniz bile, faydaları risklerden daha ağır basar.

2. Beyin fonksiyonunu iyileştirir

Yeşil çay sizi uyanık tutmaktan fazlasını yapar, aynı zamanda beyin fonksiyonlarını artırmaya da yardımcı olabilir. Anahtar aktif bileşen, bilinen bir uyarıcı olan kafeindir. Kahve kadar fazla içermez, ancak çok fazla kafein almakla ilişkili gergin etkilere neden olmadan bir yanıt üretmeye yeterlidir. Kafein, adenosin adı verilen inhibitör bir nörotransmitteri bloke ederek beyni etkiler. Bu şekilde nöronların ateşlenmesini ve dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmitterlerin konsantrasyonunu arttırır.

Araştırmalar sürekli olarak kafeinin ruh hali, uyanıklık, tepki süresi ve hafıza dahil olmak üzere beyin fonksiyonunun çeşitli yönlerini iyileştirebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, yeşil çaydaki tek beyin güçlendirici bileşik kafein değildir. Ayrıca kan-beyin bariyerini geçebilen amino asit L-theanine içerir. L-theanine, anti-anksiyete etkileri olan inhibitör nörotransmitter GABA’nın aktivitesini arttırır. Ayrıca beyindeki dopamini ve alfa dalgalarının üretimini artırır.

Birçok insan yeşil çay içerken kahveye kıyasla daha istikrarlı enerjiye sahip olduğunu ve çok daha üretken olduğunu bildiriyor. Yeşil çay kahveden daha az kafein içerir, ancak bir etki yaratmak için yeterlidir. Ayrıca, beyin fonksiyonunu iyileştirmek için kafein ile sinerjik olarak çalışabilen amino asit L-theanine içerir.

3. Yağ yakımını artırır

Herhangi bir yağ yakıcı takviye için içerik listesine bakarsanız, muhtemelen orada yeşil çay olacaktır. Bunun nedeni, araştırmalara göre yeşil çayın yağ yakımını artırabilmesi ve metabolizma hızını artırabilmesidir. 10 sağlıklı erkeğin katıldığı bir çalışmada, yeşil çay ekstresi almak yakılan kalori miktarını %4 artırdı. 12 sağlıklı erkeğin katıldığı bir başka çalışmada, yeşil çay özü, plasebo alanlara kıyasla yağ oksidasyonunu %17 oranında artırdı.Bununla birlikte, yeşil çay üzerine yapılan bazı çalışmalar metabolizmada herhangi bir artış göstermez, bu nedenle etkiler kişiye ve çalışmanın nasıl kurulduğuna bağlı olabilir. Kafein ayrıca yağ asitlerini yağ dokusundan harekete geçirerek ve onları enerji olarak kullanıma hazır hale getirerek fiziksel performansı iyileştirebilir. İki ayrı inceleme çalışması, kafeinin fiziksel performansı yaklaşık %11-12 oranında artırabileceğini bildirmiştir. Yeşil çay, tüm çalışmalar aynı fikirde olmasa da, kısa vadede metabolizma hızını artırabilir ve yağ yakımını artırabilir.

4. Antioksidanlar bazı kanser riskini azaltır
Kanser, hücrelerin kontrolsüz büyümesinden kaynaklanır. Dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

Araştırmalar, oksidatif hasarın kanserler de dahil olmak üzere kronik hastalıklara yol açabilen kronik inflamasyona yol açabileceğini göstermiştir. Antioksidanlar oksidatif hasara karşı korunmaya yardımcı olabilir.
Yeşil çay, güçlü antioksidanların mükemmel bir kaynağıdır.

Araştırma, aşağıdaki çalışmalar da dahil olmak üzere, yeşil çay bileşiklerini düşük kanser riski ile ilişkilendirmiştir:

Meme kanseri. Gözlemsel çalışmaların kapsamlı bir incelemesi, en çok yeşil çayı içen kadınların, kadınlarda en yaygın kanserlerden biri olan meme kanserine yakalanma riskinin yaklaşık %20-30 daha düşük olduğunu buldu..
Prostat kanseri. Bir çalışma, yeşil çay içen erkeklerin prostat kanseri riskinin daha düşük olduğunu gözlemledi ( 22 ).
Kolorektal kanser. 29 çalışmanın analizi, yeşil çay içenlerin kolorektal kanser geliştirme olasılığının yaklaşık %42 daha az olduğunu gösterdi.
Birçok gözlemsel çalışma, yeşil çay içenlerin çeşitli kanser türlerine yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor, ancak bu etkileri doğrulamak için daha yüksek kaliteli araştırmalara ihtiyaç var.

En fazla sağlık yararını elde etmek için çayınıza süt eklemekten kaçının. Bazı araştırmalar, bazı çaylarda antioksidan değerini azaltabileceğini öne sürüyor.

Yeşil çay, kansere karşı koruma sağlayabilecek güçlü antioksidanlara sahiptir. Birden fazla araştırma, yeşil çay içenlerin çeşitli kanser türlerine yakalanma riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

5. Beyni yaşlanmaya karşı korur

Yeşil çay sadece kısa vadede beyin fonksiyonlarını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda yaşlandıkça beyninizi de koruyabilir. Alzheimer hastalığı yaygın bir nörodejeneratif hastalıktır ve yaşlı erişkinlerde demansın en yaygın nedenidir. Parkinson hastalığı başka bir yaygın nörodejeneratif hastalıktır ve beyindeki dopamin üreten nöronların ölümünü içerir. Birkaç çalışma, yeşil çaydaki kateşin bileşiklerinin, test tüplerindeki ve hayvan modellerindeki nöronlar üzerinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olabileceğini ve muhtemelen bunama riskini azalttığını göstermektedir.
Yeşil çaydaki biyoaktif bileşiklerin beyin üzerinde çeşitli koruyucu etkileri olabilir. Yaşlı erişkinlerde yaygın bir nörodejeneratif bozukluk olan demans riskini azaltabilirler.

6. Ağız kokusunu azaltır

Yeşil çaydaki kateşinlerin ağız sağlığı için de faydaları vardır. Test tüpü çalışmaları, kateşinlerin bakterilerin büyümesini baskılayabildiğini ve potansiyel olarak enfeksiyon riskini azalttığını gösteriyor. Streptococcus mutans ağızda yaygın olarak bulunan bir bakteridir. Plak oluşumuna neden olur ve boşluklara ve diş çürümesine önde gelen bir katkıda bulunur. Araştırmalar, yeşil çaydaki kateşinlerin laboratuvarda oral bakterilerin büyümesini engelleyebileceğini gösteriyor, ancak yeşil çay içmenin benzer etkilere sahip olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok. Ancak yeşil çayın ağız kokusunu azalttığına dair bazı kanıtlar var. Yeşil çaydaki kateşinler ağızda bakteri üremesini engelleyerek ağız kokusu riskini azaltır.

7. Tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olur

Tip 2 diyabet oranları son yıllarda artmaktadır. Tip 2 diyabet, insülin direncinden veya insülin üretememekten kaynaklanabilecek yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmayı içerir. Araştırmalar, yeşil çayın insülin duyarlılığını artırabileceğini ve kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini gösteriyor. Japon bireylerde yapılan bir araştırma, en çok yeşil çayı içenlerin tip 2 diyabet riskinin yaklaşık %42 daha düşük olduğunu buldu. Toplam 286.701 kişiyle yapılan 7 çalışmanın gözden geçirilmesine göre, çay içenlerin diyabet riski %18 daha düşüktü.

8. Kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olur

Kalp hastalığı ve felç dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar, dünya çapında önde gelen ölüm nedenleridir. Araştırmalar, yeşil çayın bu hastalıklar için toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterol düzeylerini iyileştirmeyi içeren ana risk faktörlerinden bazılarını iyileştirebileceğini gösteriyor. Yeşil çay ayrıca LDL partiküllerini kalp hastalığına giden yolun bir parçası olan oksidasyondan koruyan kanın antioksidan kapasitesini arttırır.

Risk faktörleri üzerindeki faydalı etkileri göz önüne alındığında, yeşil çay içen kişilerin kardiyovasküler hastalıktan ölme riskinin %31’e kadar daha düşük olması şaşırtıcı olmayabilir.

9. Kilo vermenize yardımcı olur

Yeşil çayın kısa vadede metabolizma hızını artırabileceği düşünüldüğünde, kilo vermenize yardımcı olması mümkündür. Çeşitli araştırmalar, yeşil çayın özellikle karın bölgesindeki vücut yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu çalışmalardan biri, obezitesi olan 240 kişiyi kapsayan 12 haftalık randomize kontrollü bir çalışmaydı. Bu çalışmada, yeşil çay grubundakilerin vücut yağ yüzdesi, vücut ağırlığı, bel çevresi ve göbek yağında kontrol grubuna kıyasla önemli düşüşler vardı. Bununla birlikte, bazı çalışmalar yeşil çay ile kilo kaybında istatistiksel olarak anlamlı bir artış göstermez, bu nedenle araştırmacıların bu etkiyi doğrulamak için daha fazla çalışma yapması gerekir.

10. Daha uzun yaşamanıza yardımcı olur

Yeşil çaydaki bazı bileşiklerin kansere ve kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabileceği göz önüne alındığında, daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği mantıklıdır .

Bir çalışmada, araştırmacılar 11 yıl boyunca 40.530 Japon yetişkin üzerinde çalıştı. Günde 5 veya daha fazla fincan yeşil çay içenlerin , çalışma döneminde ölme olasılığı önemli ölçüde daha azdı:

Tüm nedenlere bağlı ölüm: Kadınlarda %23, erkeklerde %12 daha düşük
Kalp hastalığından ölüm: Kadınlarda %31, erkeklerde %22 daha düşük
Felçten ölüm: Kadınlarda %42, erkeklerde %35 daha düşük
14.001 yaşlı Japon bireyi içeren bir başka araştırma, en çok yeşil çayı içenlerin 6 yıllık çalışma döneminde ölme olasılığının %76 daha az olduğunu buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here