Yemeklerinizi renklendirin, sağlığınızı güçlendirin: Kırmızı pirinç

0
276

Kırmızı pirinç, rengini içeriğindeki faydalı maddelerden, namıdiğer “anthocyanin”lerden alan, çok özel bir pirinç türü. İlk kez görenler onun farklı bir kimyasal ya da pancar gibi doğal bir malzemeyle renklendirildiğini düşünse de aslında bu pirincin doğal rengi kırmızı. Baldosundan siyah pirincine uzanan onlarca pirinç çeşidi içinde besin değerleri bakımından en zengin olan pirinç de yine bu kırmızı pirinç.

Kırmızı pirinç nerelerde bulunur?

Uçuk kahverengi ile kırmızı arası bir rengi bulunan, kızıl pirinç olarak da anılan bu özel pirincin ana vatanı Himalayalar. Ülkemizde ise ona ulaşmanın en kolay yolu doğal ürün satışı yapan online alışveriş siteleri, büyük marketler ya da güvenilir büyük aktarlar.

Kırmızı pirincin faydaları nelerdir?

  • Glisemik indeksi en düşük pirinç türü olduğundan uzun süreli tokluk hissi sağlıyor. Bu özelliği sayesinde sürekli acıkmaktan şikayetçi olanlara ya da diyet yapmak isteyenlere destek oluyor.
  • B vitamini, demir ve fosfor gibi vitamin ve mineraller bakımından çok zengindir. Bu sebeple özellikle gelişim döneminde tüketilmesi önerilir.
  • Antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.
  • Tansiyonun dengelenmesine destek olur.
  • Uzun vadede kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
  • Kan şekerinin ve kolesterolün dengelenmesini sağlar.
  • Sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek olur.
  • Beynin ve sinir sisteminin sağlıkla çalışmasına yardımcı olur.
  • Vücutta oluşan iltihaplanmaların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Kırmızı pirinç nasıl kullanılır?

Kırmızı pirinci klasik beyaz pirinçleri kullandığınız hemen her tarifte aynı şekilde kullanabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken, kırmızı pirinci öncesinde bolca suda bekletmek olmalı. Bu işlem, renginin açılmasını sağlayacaktır. Klasik pirinç pilavı tarifinde yaptığınız gibi kırmızı pirinçleri öncesinde güzelce yıkayın, ardından ılık suda 1 saat bekletin. Sonra yeniden bol suyla güzelce durulayın ve süzün. Ardından her zaman yaptığınız pilav tarifini uygulayın. Dilerseniz onu öncesinde yine bolca yıkayıp durulayarak klasik pirinç gibi çorbalarınızda, hatta salatalarınızda kullanabilirsiniz, tercih sizin.

Kırmızı pirinç, sadece rengiyle değil, sağlık için sunduğu birçok avantajla sofralarımızda hak ettiği yeri alıyor. Onu tanıdıkça, sağlıklı ve lezzetli alternatifler arayanlar için vazgeçilmez bir tercih olacağına eminiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here