Yemek yapmadan önce yiyecekleri yıkamak doğru mu?

0
173

Yemek yaparken yiyecekleri yıkamak, sağlıklı ve hijyenik bir alışkanlık gibi görünebilir. Ancak bazı yiyecekleri yıkamak, onlardaki bakterileri ortadan kaldırmak yerine, daha fazla yayılmasına neden olabilir. Peki hangi yiyecekleri yıkamalı, hangilerini yıkamamalıyız?

Kümes hayvanları

Çiğ tavuk paketten çıktığında biraz yapışkan olabilir ve siz de bunu yıkamak isteyebilirsiniz. Ancak resmi kurumlar içindeki bakterileri pişirerek yok etmenin daha güvenli olduğunu belirtiyorlar. Son yapılan çalışmalardan bir tanesinde, kümes hayvanlarının etlerini pişirmeden önce yıkayanlara göz atılmış. Bunların %60’ında yıkamanın ardından lavaboda bakteriler görülmüş, %26’sında ise bakterilerin salataya bulaştığı tespit edilmiş.

Önceden yıkanmış salata

Eğer aldığınız hazır salatanın üzerinde yıkandığı yazıyorsa, onu tekrar yıkamak için bir sebebiniz yok. Çünkü hazır salataların büyük kısmı doğal kirlerden arındırılmaları için üçlü bir yıkama sisteminden geçiyorlar.

Yumurta

Bir tavuk yumurta bırakmadan hemen önce kabuğun çevresinde koruyucu bir katman oluşur. Bu da bakterilerin küçük gözeneklerden içeri girmelerine engel olur. Ticari yumurta üreticileri ise bu katmanı bozmadan yumurtaları yıkarlar. Evde yumurtaları yıkamak mikropları ortadan kaldırmaz, onları yumurtanın içine doğru ittirir. Bu nedenle yumurtaları daima dolapta tutun ve güzelce pişirin.

Kırmızı et

Kırmızı etteki tüm bakterileri yıkayamazsınız. Bazıları liflerin içinde ve derinlerdedir. Eti yıkadığınızda bunlar musluk, lavabo ve çevresine bulaşırlar. Kırmızı etteki tüm bakterileri öldürmenin en güvenli yolu onu pişirmek ve iç sıcaklığının en az 62 derece olduğundan emin olmaktır.

Mantar

ABD’deki resmi kurumlar üstünde önceden yıkanmıştır yazmayan tüm ürünlerin yıkanmalarını öneriyorlar. Ancak mantarlar suyu emen küçük süngerler gibi oldukları için bakterileri de beraberinde emebilirler. Bu nedenle aldığınız mantarları bir bezle güzelce silmeniz daha doğru olur. Eğer doğadan mantar topladıysanız onları tuzlu ılık suda 30 dakika bekletin ve daha sonra tüm çamuru gidene kadar durulayın.

Balık

Balık da beyaz et ve kırmızı et ile aynı kategoride. Eğer yıkarsanız bakterileri mutfağınıza bulaştırırsınız. Bu nedenle pişirerek temizleyin. Bunun bir istisnası midye, istiridye, deniz tarağı gibi taze alınan ürünlerdir. Kum ve topraktan arındırmak için yıkamak gerekebilir.

Makarna

Makarnanızı pişirmeden önce veya sonra yıkamaya gerek yok. Bazıları piştikten sonra nişastanın birazını akıtmak için makarnayı duruluyorlar ancak bu uygulama sosun makarnaya yapışmasına engel olacaktır.

Avokado

Kabuğunu yemiyorsak avokadoyu neden yıkamak gerek? Çünkü dilimlerken dışındaki bakterileri avokadonun içindeki etli kısma geçirme ihtimali var.

Kavun ve benzeri ürünler

Kavun, karpuz, balkabağı gibi ürünler yerde yetişirler ve bu nedenle toprak ve gübrelerden gelen tüm böcekler ve mikroorganizmalar üzerinde bulunurlar. Özellikle kavunun girintili yüzeyi bakterileri hapseder. Kesmeden önce kavunu yıkayın çünkü kesim sırasında kabuktaki bakterileri içeri kaçırma riski doğabilir.

Tahıllar

Satın aldığınız çoğu tahıl türü önceden işlem görmüştür ve raflara uygun hazırlanmıştır. Bu nedenle onları yıkamak için bir sebebiniz yok. Ancak bazı tahıllar oldukça tozlu olabiliyorlar ve bu nedenle durulamak isterseniz de sorun değil.

Kutu içecekler

Eğer siz dudağınızı değdirmeden önce bir şeylerin kutuya dokunmuş olabileceğinden endişe ediyorsanız yıkayabilirsiniz. Sabun da kullanabilirsiniz çünkü bu ürünler içlerine bir şey geçirmiyorlar.

Baklagiller

Hem kuru hem de konserve baklagilleri yıkamadan kullanmak mümkün. Ancak tozlarını yıkamak isterseniz de sorun değil. Konserve baklagilleri durularsanız içindeki tuz miktarını da yarıya düşürebilirsiniz. Örneğin bir konserve barbunyada 327 mg tuz varken, durulanmış ve süzülmüş halinde 164 mg bulunur.

Ürünleri nasıl yıkamalı?

İlk olarak ellerinizi sıcak su ve sabunla güzelce yıkayın. Ürünü yıkamak içinse temiz, soğuk bir su kullanın ve kağıt havlu ile kurutun. Elma, kavun gibi ürünlerde sebze fırçası da kullanabilirsiniz. Karnabahar, brokoli ve marul gibi ürünleri 2 dakika soğuk suya yatırın. Hassas orman meyvelerini bir süzgece koyun ve kullanmadan hemen önce soğuk suyla durulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here