Yediklerimizden zevk almak neden önemlidir?

0
64

‘En sevdiğiniz yemek nedir?’ sorusuna neredeyse herkesin bir yanıtı vardır. Nedenini anlamak kolay: İnsanlar yiyeceklerden zevk almaya programlanmış. Aslında birçok insan için yemek yemek hayattaki en büyük zevkler arasında yer alıyor!

Yemek zamanlarını keyifli hale getirmenin yanı sıra yemekten keyif almanın sağlık açısından da önemli faydaları vardır. Yiyeceklerin tadına varmak sindirimi destekler, yiyeceklerle ilişkinizi geliştirmenize yardımcı olabilir, düzensiz yemenin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Zevk için yemenin ardındaki psikoloji

Araştırmacılar yıllarca zevk için yemek yemenin arkasındaki bilimi incelediler. Bulguları ilgi çekici ve büyük ölçüde cesaret verici. Fizyolojik olarak insanların yemekten aldıkları haz hem ağzımızda hem de beynimizde gerçekleşir.

Yiyecekten alınan haz da dahil olmak üzere her tür haz beyinde dopamin salınımına yol açar. Dopamin genellikle ‘iyi hissetme hormonu’ olarak adlandırılır çünkü beyindeki mutluluk, sakinlik, motivasyon ve odaklanmayı teşvik eden ödül yollarını harekete geçirir.

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, obezitesi olan kişilerin dopamin duyarlılığını bozarak , yiyeceklerden yeterli zevki elde etmek için aşırı yemek yemelerine yol açabileceğini gösterdi.

Ancak beyin kimyası düzgün çalıştığında, yiyeceklerden aldığımız zevk fiziksel faydalar sağlayabilir.

Yediğimiz yemekten keyif aldığımızda ve dopamini uyardığımızda, aslında onu daha etkili bir şekilde sindirip metabolize ediyoruz. Keyifli bir yemek yeme deneyimine tepki olarak rahatladığımızda, sinir sistemimiz dinlenme ve sindirme moduna geçer, bu da yediğimiz yiyeceklerden besinleri tamamen parçalamamızı ve kullanmamızı sağlar.

 

Yediğimiz yiyeceklerin ruhumuza etkisi

Yemek sadece yakıt olsaydı, yemek zamanları oldukça sıkıcı olurdu. Yemek yemek, bizi sevdiklerimizle bir araya getirmekten kültürel mirasımıza bağlamaya kadar, insan deneyimi boyunca geniş bir ağ oluşturur .

Kısacası, yemek fiziksel olduğu kadar duygusal bir beslenmedir. İşte yemek yemenin ruhunuzu besleyebileceği yollardan bazıları.

Yemek keyfi sosyal bağlantıyı artırır

Atıştıracak bir şey olmadan bir parti veya aile toplantısı nedir?

Bir araştırmaya göre, insanlar başkalarıyla birlikte yemek yemekten keyif aldıkça, genellikle mutluluk duygusunun artmasına katkıda bulunur.

Yemek keyfi fiziksel ve duygusal rahatlık sunar

Hasta olduğunuzda sıcacık tavuk çorbası , size büyükannenizi hatırlatan bir makarna veya her zaman yerinde görünen en sevdiğiniz tatlı: Bu gibi yiyeceklerin moralimizi yükseltme ve vücudumuzu yatıştırma gibi bir yolu vardır.

Bazen yemek, zorlu bir günün sonunda birçok kişinin olumsuz duygusal yeme olarak ilişkilendirdiği rahatlık bile sunuyor. Yemekle bağlantı kurmamıza ve tadını çıkarmamıza izin verdiğimizde, birçok fayda sağlıyor.

Yemek keyfi, diyet kültürünün hakimiyetini kırar

Diyet kültürünün birden çok tanımı vardır, ancak bu toplumsal düzeydeki mesajın ayırt edici özelliklerinden biri, sevdiğiniz yiyeceklere, özellikle de kalorileri veya yağları yüksekse, hayır demeniz gerektiğidir.

Yediklerinizden dikkatli bir şekilde zevk almayı seçmek, bu zararlı zihniyeti kırmaya yardımcı olur.

En lezzetli olanlar da dahil olmak üzere tüm yiyeceklere kuralsız izin verildiğinde, vücut ihtiyacı olanı alacağına güvenmeyi öğrenir . ‘Kötü’ veya ‘yasak’ olarak etiketlenmiş bu yiyecekler için izin oluşturmak, iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve kişinin yemek konusunda daha fazla huzur, güven ve özgürlük hissetmesine yardımcı olabilir.

Yemek keyfi bizi kültürel mirasımıza bağlar

Araştırmalar, aidiyet duygusunun ruh sağlığı için hayati önem taşıdığını göstermiştir. Aidiyet yaşamak için ailenizden veya kültürel mirasınızdan daha güzel bir yer var mı?

İşte burada yemek keyfi önemli bir rol oynayabilir.

Kültür ve gelenek, başkalarıyla ve kendimizle bir bağlantı biçimi olarak hizmet ediyor. Bağlantıyı destekleyen yiyecekleri kısıtlamak veya reddetmek, ayrılmaya ve yalnızlığa yol açabilir. Kültürel gıdaları atlayarak, sadece yemeğin ‘kötü’ olduğunu değil, gıdayla ilişkilendirilen altta yatan kimliğin de ‘kötü’ olduğunu söylüyoruz.

Bu yiyecekleri kucaklamak, nihayetinde zihinsel sağlığınızı yükselten bir özgürlük ve aidiyet duygusu yaratabilir.

Zevk için yemek yemek vs. duygusal yemek yemek

Muhtemelen duygusal yemenin bir yeme bozukluğu olduğunu duymuşsunuzdur .

Stres, öfke veya üzüntü gibi zor duygularla başa çıkmak için yemeğe yönelmek, genellikle anlık tüketimle sonuçlanır ve yemekle gergin bir ilişki yaratır. Bununla birlikte, zevk için yemek yeme fikrine karşı temkinli olmanız anlaşılabilir bir durumdur. Neyse ki, duygusal yeme ve zevk için yeme hem niyetleri hem de sonuçları bakımından farklılık gösterir.

Duygusal yeme, insanların yiyecekleri hem olumlu hem de olumsuz duygularla başa çıkmanın bir yolu olarak kullandıkları zamandır. Zevk için yemek, yazın bir külah dondurma yemeye gittiğinizde veya bir elma bahçesindeki ağaçtan bir elmayı yediğinizde olduğu gibi, özellikle tadı, dokusu ve deneyiminden zevk almak için bir yiyecek seçmektir. Bu iki davranış arasındaki bir diğer önemli fark, yemeğinize karşı hissettiğiniz bağlantıdır.

Her zaman olmasa da çoğu zaman, insanlar duygusal olarak yemek yerken, yiyecekle bağlantı eksikliği veya kopukluk olur. Zevk için yemek yerken, genellikle yemekten aldığınız gerçek bir bağlantı ve keyif vardır. Elbette, duygusal yeme ile zevk için yeme arasında mükemmel bir çizgi yoktur ve bazen ikisi örtüşebilir.

Hangisini uyguladığınızı anlamanın bir yolu: Sonrasında nasıl hissediyorsunuz?

Dikkatli bir şekilde yemeğinizin tadını çıkarmak için bir noktaya değinmek, sizi suçluluk veya utanç duygularıyla bırakmaz.

Siz veya sevdiğiniz biri bir yeme bozukluğuyla mücadele ediyorsa , mümkün olan en kısa sürede bir uzmandan yardım isteyin.

Zevk + beslenme, mükemmel bir eşleşme

Hayattaki çok az şey, yemekten alınan keyfin günlük sevinciyle boy ölçüşebilir. Tükettiğimiz yiyecekler vücudumuzu besler, ruhumuzu rahatlatır ve damak tadımızı memnun eder. Sofranıza daha fazla keyif katmak için küçükten başlamayı deneyin.

Bir yemek veya atıştırmalık hazırladığınızda, onu yüzde 10 daha keyifli hale getirmek için yapabileceğiniz herhangi bir şey olup olmadığına bakın” diyor. Bazen bir keki ısıtmak, bir salataya biraz keçi peyniri atmak veya bir kase yulaf ezmesini inceltmek için daha fazla süt eklemek, bir yeme deneyimini ‘eh işte’den ‘işte bu’na götürebilir!

Son olarak, yemek zamanı bittiğinde şunu sorun: Yemeğiniz ne kadar zevk verdi?

Tabağınızdaki öğelerle duygusal olarak bağ kurmanız hangi olumlu duyguları doğurdu? Topladığınız zihinsel notlar, gelecekteki yiyecek seçimlerini daha da lezzetli hale getirmeye yardımcı olabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here