Yavaş yemek yemenin önemi ve sağlık faydaları

0
118

Yoğun bir çalışma temposu içerisindeyseniz, gün içinde yemek yemek için yeterli zamanı ayırmak zor olabilir. Ancak uzmanlar, hızlı yemek yemenin bazı sağlık sorunlarına neden olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Günümüzde birçok yetişkinin hayatındaki hızlı tempodan dolayı yemek yeme alışkanlığı değişiyor. Ancak bu alışkanlığın olumsuz etkileri olabileceğini bilmekte fayda var. Büyük lokmaları hızlı bir şekilde yemek, midenin sindirim süreci için daha fazla çaba harcamasına yol açabilir. Yavaş yemek yemek, açlık hormonu olan “ghrelin” hormonunun baskılanmasını ve tokluk hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu da beyne doygunluk sinyali göndererek daha az yemek yemenize yardımcı olur. Ancak hızlı yemek yediğinizde, beyin leptin hormonunu daha geç salgılar ve doyum hissi daha uzun sürede gelir, bu da daha fazla kalori almanıza neden olabilir ve obezite riskini artırabilir.

Ayrıca, hızlı yemek yeme alışkanlığının diyabet riskini artırdığı da uzmanlar tarafından belirtiliyor. Yapılan araştırmalarda, hızlı yemek yiyenlerde diyabet görülme olasılığının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Hızlı yemek yediğinizde, yiyecekler tam anlamıyla sindirilemez ve bu durum mide ve bağırsakları yorar. Şişkinlik ve gaz gibi sindirim problemleriyle sıkça karşılaşıyorsanız, yemek yeme hızınızı düşürmek önemli olabilir.

Uzmanlar, sağlık açısından lokmaları ortalama 20-30 kez çiğnemeyi ve öğünler arasında kısa molalar vermeyi öneriyor. Hızlı yemek yemek başta mide ve bağırsak olmak üzere bir dizi sağlık sorununa yol açabilir. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam için yemek yeme sürenize dikkat etmek ve her lokmayı özenle çiğneyerek sindirmek önemlidir. Unutmayın, sağlıklı bir beslenme alışkanlığı, hayat kalitenizi artırabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here