Yabani yiyecek toplayıcılığı nedir, nasıl yapılır?

0
202

Daha sürdürülebilir bir yaşam tarzına sahip olmakla ilgileniyorsanız, yiyecek aramak yeni favori hobiniz olabilir. Bu uygulama yeni ve ilginç yiyecekleri denemenize, besin alımınızı artırmanıza ve hatta karbon ayak izinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, başlamadan önce yiyecek arama güvenliği konusunda kendinizi eğitmeniz çok önemlidir.

Yenilebilir yabani mantarlar hakkında daha fazla şey öğrendikten sonra yiyecek aramaya ilk kez ilgi duymaya başladım. Aşağıdaki fotoğrafta kocamla birlikte Maine’de yürüyüş yaparken bulduğumuz aslan yelesi mantarı görülüyor.

Bu makale yiyecek aramanın temellerini açıklıyor, yaygın olarak toplanan yiyecekleri listeliyor ve hem kırsal hem de kentsel ortamlarda yiyecek aramaya nasıl başlanacağına dair ipuçları sağlıyor.

Yiyecek arama nedir?

Antik çağda insanlar, hayvanları ve balıkları avlayarak ya da bitkiler, meyveler ve tohumlar gibi yabani yenilebilir maddeleri toplayarak yiyecek elde ediyordu .

Günümüzde yiyecek elde etme şeklimiz çok farklı. Amerika Birleşik Devletleri gibi sanayileşmiş ülkelerde çoğu insan yiyeceklerini marketlerden veya yiyecek dağıtım hizmetlerinden alır.

Alışveriş sepetinize koymak, hazırlamak ve yemek dışında, yediğiniz yiyecekle çok az ilginiz veya kişisel bağlantınız olabilir.

Ancak kendi gıdanızı yetiştirmeyi ve yerel tarımı desteklemeyi vurgulayan, gelişen bir çevre hareketi var . Toplayıcılık veya yabani yiyecek aramanın da popülaritesi arttı, özellikle de daha sürdürülebilir beslenmeyle ilgilenenler arasında.

Yiyecek aramanın yalnızca orman gibi vahşi alanlarda yapılabileceğini düşünseniz de, şehirler gibi kentsel ortamlarda da bu mümkündür.

Bunun nedeni, çoğu kentsel ortamın bile yabani yenilebilir bitkilerin yetişebileceği parklar ve bahçeler de dahil olmak üzere yeşil alanlara sahip olmasıdır. Kırsal yerlerde ve vahşi bölgelerde mantar, çilek ve yeşillik gibi yenilebilir bitkiler bol miktarda bulunur.

Eğlence, doğaya daha yakın hissetme veya yerel olarak toplanmış gıdaları yemenin sağlık açısından faydaları gibi çeşitli nedenlerle yiyecek aramaya ilgi duyabilirsiniz.

Yiyecek ararken hangi yiyecekleri bulabilirsiniz?

Toplayıcılar genellikle herhangi bir sayıda yenilebilir yabani yiyecek ararlar. Bazıları mantar gibi belirli yiyecekleri bulmaya odaklanırken, diğerleri kendi bölgelerinde mevcut olan yabani yenilebilir yiyecekleri topluyor.

İşte yiyecek arama meraklılarının hedef aldığı en yaygın yiyeceklerden bazıları.

Mantarlar

Mantarlar toplayıcılar arasında son derece popülerdir.

Maitake ( Grifola frondosa ) olarak da adlandırılan orman tavuğu ve istiridye mantarları ( Pleurotus ostreatus ) dahil olmak üzere pek çok yabani mantarın tüketimi güvenlidir ve son derece besleyicidir.

Birçok zehirli yabani türün yenilebilir türlerle kolaylıkla karıştırılması nedeniyle, mantar toplamak , mantar tanımlama konusunda derinlemesine bilgi gerektirir. Bu nedenle, yenilebilir türleri güvenli bir şekilde tanımlayabilen uzman bir toplayıcı ile mantarların yemlenmesi çok önemlidir.

Yeşillik

Yenilebilir yeşillikler vahşi doğada bol miktarda bulunur ve hatta kendi arka bahçenizde bile büyüyebilir. Aslında bazı insanların yabani ot olarak gördüğü şey, lezzetli yemeklere katabileceğiniz yabani yeşilliklerdir.

Yabani marul, ebegümeci, karahindiba yeşillikleri, tatlı rezene, muz , semizotu, kuzu çeyrekleri ve kuş otu yiyebileceğiniz yabani yeşilliklerden sadece birkaçıdır.

Meyveler

Böğürtlen, ahududu, yaban mersini, cloudberry, kızılcık, yaban mersini , kuş üzümü, yaban mersini, ayı üzümü ve yaban mersini, vahşi doğada yetişen meyvelerden sadece birkaçıdır.

Araştırmalar, yabani meyvelerin ve yenilebilir diğer yabani meyvelerin son derece besleyici olduğunu, sağlığınıza fayda sağlayabilecek çeşitli antiinflamatuar bileşikler ve antioksidanlar içerdiğini belirtmektedir.

Yaygın olarak toplanan diğer gıdalar

Mantarlar, meyveler, diğer meyveler ve yeşillikler en popüler toplanmış yiyecekler arasında olmasına rağmen, diğer çeşitli yabani yenilebilir yiyecekleri de toplayıp yiyebilirsiniz. Kökler, kabuklu yemişler, tohumlar ve hatta kabuklu deniz ürünleri , yaşadığınız yere bağlı olarak vahşi doğada yenilebilir.

İstiridye ve midye gibi kabuklu deniz ürünleri birçok besin maddesi açısından mükemmel bir kaynaktır ve belirli kıyı bölgelerinden toplanabilir.

Dahası, pek çok toplayıcı yabani soğanın yanı sıra dulavratotu, hindiba ve karahindiba köklerini de toplar . Besin açısından zengin olan bu kökler çeşitli yemeklere eklenebilir.

Bazı avcı toplayıcılar ayrıca ceviz, ceviz, meşe palamudu ve çam fıstığı gibi fındık ve tohumları toplamayı da severler.

Yiyecek arama güvenliği

Toplayıcılığa başlamadan önce, bölgenizdeki yabani yenilebilir yiyecekler hakkında bilgi edinmeniz ve yiyecek arama güvenliği ve görgü kuralları konusunda kendinizi eğitmeniz çok önemlidir. Bu hobi keyifli ve ödüllendirici olsa da birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor.

Zehirli benzerler

Yukarıda bahsedildiği gibi, meyveler veya mantarlar gibi zehirli veya yenmeyen benzeri yabani yenilebilir yiyecekler arıyorsanız, yabani yenilebilir yiyecekleri tanımlama konusunda deneyimli biriyle her zaman yiyecek aramanız önemlidir.

Yabani yenilebilir yiyeceklerin yanlış tanımlanması, zehirli bitkileri, meyveleri veya mantarları yutmanız durumunda ciddi hastalıklara ve hatta ölüme yol açabilir.

Deneyimli toplayıcılar bile hata yapabilir. Aslında toplayıcı toplumdaki altın kural şu ​​sözdür: “Bilmediğiniz şeyi yemeyin.” Ayrıca “Önseziyle yemek yemeyin” sözünü de aklınızda tutabilirsiniz.

Amatör ve deneyimli toplayıcılar risklerin farkında olmalı ve her zaman en üst düzeyde önlem almalıdır.

Kentsel alanlardaki riskler

Kentsel ortamlardaki bazı yabani yenilebilir yiyeceklerin yenilmesinin güvenli olmadığını bilmek önemlidir. Örneğin, yoğun otoyolların kenarlarında ortaya çıkan mantarlar ve pestisit veya ot ilacı uygulanan bölgelerde yetişen yeşillikler kendi haline bırakılmalıdır.

Yiyecekleri nerede topladığınıza bakılmaksızın, kimyasal veya ağır metal kontaminasyonu riskini azaltmak için yeşillikler gibi yabani yenilebilir yiyecekleri yemeden önce iyice durulamak önemlidir.

Toplayıcılığa yeni başlayanlar için ipuçları

Toplayıcılıkla ilgileniyorsanız, ilk yiyecek arama gezinize çıkmadan önce riskleri anlamak ve yerel yabani yenilebilir yiyecekler hakkında bilgi edinmek için zaman ayırmak önemlidir.

İşte yeni başlayan toplayıcılar için bazı ipuçları:

  • Deneyimli bir toplayıcının yardımını isteyin: Yeni başlayanlar, onlara yerel yabani yenilebilir yiyecekler ve zehirli benzerleri hakkında bilgi verebilecek uzman bir toplayıcıyla eşleşmelidir.
  • Bir yiyecek arama kulübüne katılın: Bazı bölgelerde, yeni başlayanların ve deneyimli toplayıcıların buluşabileceği ve grup gezileri için bir araya gelebileceği yiyecek arama kulüpleri vardır.
  • Oku ve çalış: Yabani yenilebilir tanımlama hakkında bilgi edinmek için ilk gezinizden önce yeni başlayanlar için bir rehbere göz atın. Yiyecek arama gezilerinde daima yanınızda bir kimlik kılavuzu bulundurun.
  • Sınır dışı alanları bilin: Her ne kadar pek çok alan toplayıcılara açık olsa da pek çoğu öyle değil. Gitmek istediğiniz yerlerde yiyecek aramaya izin verilip verilmediğini öğrenmek sizin sorumluluğunuzdur. Özel mülkte yiyecek aramak için her zaman izin isteyin.
  • Hazır ol: Özellikle vahşi alanlarda yiyecek arıyorsan, uygun kıyafet, ayakkabı, yiyecek arama araçları, yiyecek ve su getirmen çok önemli.
  • Saygılı ol: Her zaman diğer toplayıcılara ve toplayıcı olduğunuz bölgeye saygı gösterin.
  • Nazik olun, çöp atmayın, yaban hayatına saygı gösterin ve gerektiğinde yolda kalın: Bazı milli parklarda ve yaban hayatı koruma alanlarında yiyecek aramaya izin verilmediğini unutmayın.
  • Kaynakları yağmalamayın: Yiyecek ararken yerel yaban hayatı için bazı kaynaklar bırakmayı unutmayın. Hayvanlar genellikle meyveler gibi yabani yenilebilir yiyeceklere bağımlıdır, bu nedenle yalnızca ihtiyacınız olanı almalısınız.
  • Son olarak yiyecek aramanın altın kuralını unutmayın: “Bilmediğiniz şeyi yemeyin.” Bir yiyeceğin yemenin güvenli olduğundan yüzde 100 emin değilseniz, onu kendi haline bırakın.

Sonuç olarak

Toplayıcılık, kentsel alanlarda bile çoğu yerde yapabileceğiniz ödüllendirici bir uygulamadır. Hasat edebileceğiniz yabani yenilebilir yiyecekler arasında yeşillikler, mantarlar, meyveler ve kökler bulunur.

Hem yeni başlayanlar hem de uzmanlar için güvenli ve sorumlu bir şekilde yem aramak çok önemlidir. Yeni başlayanlar, uygun bitki tanımlama ve diğer önemli uygulamalar hakkında bilgi edinmek için her zaman deneyimli bir toplayıcıyla birlikte çalışmalıdır.

Toplayıcılık sabır gerektirse de, zaman ve çaba harcayanlar için oldukça ödüllendirici bir hobidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here