Vegan tüketici ürünleri markası Plantero yatırımcılarını arıyor

0
91

Türkiye’de üretilen tarımsal hammaddelerin biyoteknoloji kullanılarak katma değerli son ürünlere dönüştürülebilmesi amacıyla kurulan Bigetaş Biyoteknoloji A.Ş. markası Plantero, paya dayalı kitle fonlama kampanyasını başlattı. 2023 yılında alternatif protein üretimi için AR-GE ve ÜR-GE projelerini başlatan şirket, bu alanda Türkiye’nin ilk ve tek üretim tesisini kurmak için çalışmalarına devam ediyor. Bitki bazlı süt ve protein çeşitlerinden oluşan Plantero ürünleri, yüzde 90’a kadar daha düşük karbon emisyonu, karbon kutu ve cam ambalaj kullanımı gibi çevre dostu bir yaklaşımla sürdürülebilirliğe de odaklanmış durumda

Şirket paylarının yüzde 10’nun yatırımcılara arzıyla 4,45 milyon TL fon talep eden Plantero’nun fonbulucu platformunda 9 Ocak’ta başlayan yatırım turu, 28 Şubat’a kadar devam edecek. Bireysel ve kurumsal tüm yatırımcıların katılımına açık olan tur sürecinde minimum yatırım tutarı ise 1000 TL olarak belirlendi. Yatırımcılarına tüm ürünlerinde bir yıl boyunca geçerli yüzde 15 indirim tanımlayacağını duyuran şirket, 10 bin – 100 bin TL arasında yatırım yapan yatırımcılara ise yatırım tutarları oranında ek indirim avantajı sunacak.

2024 yılında inovasyon yeteneklerini ve pazar liderliğini kanıtlayacak

Türkiye’nin ilk bitkisel protein üretim tesisini kurma vizyonuyla yola çıkan Plantero, olgunluk seviyesi ve rekabeti düşük pazarlarda yer almanın getirdiği avantajları inovatif yaklaşımlarla destekleyerek kârlı bir büyüme sürdürüyor. Yıllık 540 ton kg ve 10 milyon adet üretim kapasitesinin yanı sıra uluslararası belgelendirmelere sahip üretim tesisi bulunan ve kuruluşundan bu yana aylık yüzde 41 artan hacim yakalayan şirket, aylık yüzde 45 kar marjı ile sektör ortalamasının üzerinde bir grafik çiziyor. Türkiye dışında ABD ve BAE pazarlarında boy gösteren Plantero, bugüne kadar 6 bin 500’den fazla sipariş teslimatı gerçekleştirmiş, 14 binin üzerinde ürün satışı yapmış ve önde gelen pazaryerlerinde yaygın bir tüketici kitlesine ulaşmış durumda. Şirketin tamamladığı AR-GE süreçlerinden doğan Advance Commitment protein tozu ürün serisinin, 2024 yılı başında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Plantero, bu yeni ürün serisiyle inovasyon yeteneklerini ve pazar liderliğini vurgulayarak portföyünü genişletmeyi amaçlıyor.

173,5 milyar dolarlık global pazarın yüzde 0,2’lik payına erişmeyi hedefliyor

Hedefleri hakkında konuşan Plantero Kurucusu ve Genel Müdürü Türker Yaşın, “Alacağımız yatırım ile birincil hedef pazarımız ABD’de büyümemizi hızlandırmak için depo ve dağıtım ağı yapılanmamızı tamamlayacağız. Halihazırda var olduğumuz ABD’deki online pazaryerlerine ek olarak zincir market ve ev dışı tüketim kanalında pazar payımızı artıracağız. Global açılımımız dahilinde MENA bölgesinin en büyük fuarlarından olan Organic&Natural Expo 2023 fuarına katıldık, 2024 yılı içerisinde de Suudi Arabistan ve Birleşil Arap Emirliklerinde benzer etkinliklerde tekrar katılımcı olarak yer alarak pek çok yeni iş birliğinin temellerini atacağız. 2024 yılında ayrıca pek çok inovatif ürünün pazara ilk sunulduğu ABD’nin California Eyaletinde düzenlenecek olan Natural Products Expo West  2024 etkinliğine katılarak geliştirdiğimiz çözümleri potansiyel müşterilerimize tanıtacağız ve satış partnerlikleri kuracağız. AR-GE çalışmaları devam eden hammaddelerimizin de üretime alınması ile 2027 yılında 173,5 milyar dolarlık toplam pazar büyüklüğü içinde 0,2’lik pazar payını elde ederek 40 milyon dolar gelir hedeflemekteyiz” dedi.

Türker Yaşın, Plantero’nun çatı şirket Bigetaş Biyoteknoloji A.Ş.’nin exit fırsatları açısından yatırımcısına birçok karlı senaryo sunduğunu ifade etti. Yaşın, potansiyel exit fırsatlarının yanında hem küresel bir tüketici markası hem de küresel bir hammadde tedarikçisi haline gelecek olan şirketin önümüzdeki yıllarda halka arza karar verilmesi durumunda yurt içi ve yurt dışında yüksek yatırımcı ilgisiyle karşılaşacağının da altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here