Ürik asit nedir ve nasıl düşürülür?

0
279

Ürik asit, vücudumuzda doğal olarak bulunan bir maddedir. Bazı gıdaların sindirimi sırasında ortaya çıkar ve böbrekler tarafından süzülerek idrarla atılır. Ancak bazen ürik asit seviyesi yükselerek sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ürik asit neden yükselir?

Ürik asit seviyesi, beslenme, genetik, obezite, stres gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ayrıca bazı hastalıklar da ürik asit seviyesini etkileyebilir. Bunlar arasında böbrek hastalıkları, şeker hastalığı, hipotiroidizm, bazı kanser türleri ve sedef hastalığı sayılabilir.

Ürik asit seviyesi yükseldiğinde, kan ve idrar çok asitli hale gelir. Bu da ürat kristallerinin oluşmasına ve eklemlerde birikmesine neden olur. Bu durum gut hastalığı olarak bilinen ağrılı ve iltihaplı bir eklem rahatsızlığına yol açabilir.

Ürik asit nasıl düşürülür?

Pürinli gıdaları sınırlandırın

Beslenmenizde ürik asidi sınırlandırabilirsiniz. Pürin zengini gıdalar arasında bazı et türleri, deniz ürünleri ve sebzeler bulunuyorlar. Bu gıdaların hepsi sindirildiklerinde ürik asit ortaya çıkarırlar.

Şu gıdaların alımını azaltın veya onlardan kaçının:

 • sakatat
 • hindi
 • balık ve kabuklular
 • eskalop
 • koyun eti
 • geyik eti
 • karnabahar
 • yeşil bezelye
 • kuru baklagiller
 • mantar

Şekerden kaçının

Şekerli gıdalar

Ürik asit genelde protein zengini gıdalar ile bağlantılı olsa da, son çalışmalar şekerin de potansiyel bir sebep olabileceğini gösteriyorlar. Sofra şekeri, mısır şurubu, yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi şeker ilaveleri bunlar arasında.

Şeker fruktozu, işlenmiş ve rafine edilmiş gıdalarda bulunan temel basit şeker türüdür. Araştırmacılar bu şeker türünün yüksek ürik asit düzeyine sebep olabileceğini keşfettiler.

Gıdaların etiketlerine şeker ilaveleri için göz atın. Tam gıdalar tüketmek ve rafine paketli gıda miktarını sınırlandırmak da şekeri azaltmanıza yardımcı olur.

Şekerli içecekler

Kola ve hatta taze meyve suyu gibi şekerli içecekle, fruktoz ve glukoz içeren şekerlere sahiptirler.

Ayrıca yüksek fruktozlu mısır şurubunun fruktoz ve glukoz karmasına sebep olduğunu ve genelde yüzde 55 fruktoz, yüzde 45 glukozdan oluştuğunu unutmayın. Bu da sofra şekerindeki yüzde 50 fruktoz, yüzde 50 glukoza yakındır.

Meyve suları veya diğer içeceklerdeki rafine şekerden gelen fruktoz, doğal olarak şeker barındıran ve vücutta parçalanması gereken gıdalardan daha hızlı şekilde kana geçer. Emilimin hızlı olması kan şekeri düzeylerini yüksektir ve bu da yüksek ürik aside sebep olabilir.

Şekerli içecekler yerine su ve lifli smoothieler tüketin.

Daha fazla su için

Bol bol su içmek, böbreklerin ürik asidi daha hızlı atmasını sağlar. Yanınızda daima bir su şişesi olsun. Her saat alarm kurarak bir kaç yudum alın.

Alkolden kaçının

Alkol tüketimi sizi susuz bırakabilir. Ayrıca yüksek ürik asit düzeylerini tetikleyebilir. Çünkü böbrekler ilk olarak ürik asit ve diğer atıklar yerine kandaki alkol kaynaklı yan ürünleri filtrelemeye çalışırlar.

Bira gibi bazı alkollü içecek türlerinde de pürin fazladır.

Kilo verin

Beslenme ile birlikte fazla kilolar da ürik asit düzeylerini yükseltebilirler. Yağ hücreleri kas hücrelerinden daha fazla ürik asit yaratırlar. Ayrıca fazla kilolara sahip olmak böbreklerin ürik asidi filtrelemesini zorlaştırır. Çok hızlı şekilde kilo vermek de düzeylerini etkileyebilir.

Eğer fazla kiloluysanız, çok hızlı kilo verdiren diyetlerden kaçının. Sağlıklı beslenme ve kilo verme planı konusunda bir beslenme uzmanına danışın. Doktor beden tipinize göre sağlıklı bir kilo verme hedefi önerebilir.

İnsülin düzeylerini dengeleyin

Doktora giderek kan şekerinizi ölçtürün. Diyabetiniz yoksa bile bu önemli bir adımdır.

Tip-2 diyabete sahip olan yetişkinlerin kanlarında çok fazla insülin vardır. Bu hormon şekeri kandan hücrelere taşımak için gereklidir. Ancak çok fazla insülin bedende fazla ürik aside ve ayrıca kilo alımına sebep olur.

Prediyabete sahip olan bireylerde de insülin düzeyleri yüksektir ve tip-2 diyabet riski de daha fazladır.

Doktor insülin direncinden şüphe ederse kan glukoz düzeyinin yanında serum insülin düzeylerini de görmek isteyebilir.

Beslenmenize daha fazla lif katın

Daha fazla lif tüketmek bedenin ürik asitten daha kolay kurtulmasını sağlar. Lifler aynı zamanda kan şekerini ve insülin düzeylerini dengelemeye yardımcı olurlar. Ayrıca tokluğu arttırır ve aşırı yeme riskini azaltırlar.

Her gün aşağıdaki gıdalar ile beslenmenize 5-10 gram çözünür lif eklemelisiniz:

 • taze, donmuş ve kuru meyveler
 • taze ve donmuş sebzeler
 • yulaf
 • kuruyemişler
 • arpa

Sonuç

Ürik asit, vücudumuzda doğal olarak bulunan bir maddedir. Ancak bazı durumlarda seviyesi yükselerek sağlık sorunlarına yol açabilir. Ürik asit seviyesini düşürmek için beslenmenize, kilonuza, su tüketiminize ve kan şekerinize dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca doktorunuzun tavsiyelerine de uyun. Sağlıklı ve mutlu kalın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here