Türkiye’nin eşsiz lezzetlerinden menemen, Turkey ONE Derneği ile ABD’ye Ulaştı

0
670

Türk mutfağının popülerliğini ve dünya çapında tanınmasını artırmak için çalışmalar sürdüren Turkey ONE Derneği’nin çabalarıyla, “Menemen”, Amerika Birleşik Devletleri’nin en köklü otellerinden The Breakers Hotel’in menüsüne girdi ve konuklar tarafından büyük beğeni aldı.

Turkey ONE Derneği’nin bir süre önce başlattığı Türk mutfağını tanıtım kampanyası dünya çapında bir etki yaratıyor. Turkey ONE Derneği Gastronomi Komitesi tarafından, Türk mutfağının popülerliğini ve dünya çapında tanınmasını artırmak için başta Türkiye’nin seçkin restoranları, mutfak okulları ve akademileri olmak üzere yurtdışındaki özel imzaları tanıtmak ve tanıtmak amacıyla başlatılan çalışmalar meyvesini veriyor. Son olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nin en köklü otellerinden  The Breakers Hotel, konuklarına “Menemen” ikram etti.

Tarihi 1895 yılına kadar dayanan Palm Beach’teki The Breakers Hotel’in menüsüne giren “Menemen”, usta aşçıların sunumuyla 550 konuğun menüsüne eklendi. Menemen, Paskalya Bayramı dolayısıyla otele brunch için gelen yabancı konuklar tarafından büyük beğeni aldı.

Türkiye’yi uluslararası platformlara bir marka olarak taşımayı hedefleyen Turkey ONE Derneği, Türk gastronomisinin büyük önem taşıdığı bu amaç doğrultusunda, Gastronomi Komitesi ile dünyaya menemen ile  Türk lezzetlerini tanıtmak için bir süredir yoğun faaliyet gösteriyor.

Dünyanın popüler turistik şehirlerinin restoran menülerinde, İspanya’dan “Paella”, Peru’dan “Ceviche”, Orta Doğu’dan “Falafel” ve “Humus” gibi çeşitli ülkelerin imzasını taşıyan yemeklere rastlandığı düşüncesinden hareketle, Gastronomi Komiteside bu konsepte dahil edilebilecek Türkiye’nin imza yemekleri arasında seçim yapmıştı.

Her damağa hitap eden; kolay bulunan malzemeler ve basit bir hazırlık süreci gerektiren; takip edilmesi kolay tarifi sayesinde her şefin kolaylıkla hazırlayabileceği yiyecekler arasında yapılan seçimde “Menemen” için çalışmalara başlanmıştı.

Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu Derneği (Turkey ONE), Türkiye’nin eşsiz kültürel mirası ile tarihi ve doğal zenginliklerini tüm dünyaya tanıtırken uluslararası platformlara bir marka olarak taşıyarak kültürel ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunmayı hedefliyor.

Turkey ONE Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını Demet Sabancı Çetindoğan yaparken, Çiğdem Simavi, Sevda Elgiz, Özlem Gençoğlu ve Avi Alkaş yönetim kurulu üyeliklerini sürdürüyor. Ö̈zlem Gençoğlu, Nedim Esgin Harika Güral, Beril Miskavi ve Arzu Güran da Turkey ONE Derneği Gastronomi Komitesi üyeleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here