Türkiye’nin bir yıllık kahve tüketimi 100 bin tona ulaştı

0
585

Türkiye’de 1 milyar lirayı aşan bir piyasa oluşturan kahvenin favorisi “Türk Kahvesi”, onu “Hazır” ve “Filtre Kahve”ler takip ediyor!

Kuruluşunun ardından 20 yılı geride bırakan Happy Moon’s Grup çatısı altında yer alan Manhattan Coffee, Türkiye’deki kahve tüketimi alışkanlıklarını mercek altına aldı. Happy Moon’s Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aymutlu, “Türkiye’de kahve tüketimi her geçen yıl artış gösteriyor. Araştırmalara göre Türkiye’nin bir yıllık kahve tüketimi 100 bin tona yaklaştı. Buna paralel olarak sektör de büyüyor. Biz de Manhattan Coffee olarak, gerek kaliteyi ön planda tutan yaklaşımımız gerekse sunduğumuz lezzetlerle sektörde çıtayı yükseltmeyi hedefliyoruz” dedi.

Kaliteli restoran anlayışı, zengin menüsü ve erişilebilir fiyat avantajlarıyla “ulaşılabilir lüks” kavramını restoran ve kafe işletmeciliğine uygulayan Happy Moon’s Grup, kuruluşunun 20. yılında Manhattan Coffee markası ile Türkiye’deki kahve tüketimi alışkanlıklarını inceledi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Happy Moon’s Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aymutlu, araştırmalara göre; dünyada her yıl yaklaşık 400 milyar, her gün ise 1.6 milyar fincan kahve tüketildiğini belirtti.  Uluslararası Kahve Organizasyonu’nun (ICO) hazırladığı Dünya Tüketim Raporu’na değinen Aymutlu, rapor kapsamında Türkiye’de son 5 yılda yüzde 14 artış gösteren kahve tüketiminin 100 bin tona yaklaştığını, Türkiye’de ise kişi başı kahve tüketiminin 1 kilogramı aşarak 1.1 kilograma ulaştığını anımsattı. Aymutlu, “Türkiye’de pazar büyüklüğü 500 milyon TL ve pazarın 125 milyon TL’lik kısmını da Türk kahvesi oluşturuyor. Türkler en fazla Türk kahvesini tercih ediyor. Ardından ise paketli hazır kahveler ve filtre kahve geliyor. Burada genç neslin çok önemli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Kahve, Türkiye’de 1 milyar doların üzerinde bir piyasaya sahip!

“Dünyada petrolden sonra kahve, en büyük ticari hacme sahip ikinci ürün ve toplam ticari hacmi 100 milyar doların çok üzerinde” açıklamasını yapan Aymutlu, “Türkiye’de ise şu anda 1 milyar doların üzerinde bir piyasa oluşmuş durumda. Ayrıca kahveyi seven bir toplum gibi görünsek de tüketimde diğer ülkelere göre oldukça gerilerdeyiz. Ancak bu rakamın daha da artacağını düşünüyorum. Bu da sektörü hareketlendirecektir” diye konuştu. Manhattan Coffee olarak konuklarına dünyanın farklı bölgelerinden gelen kahveleri sunduklarını anlatan Aymutlu, daha iyi bir hizmet deneyimi sunmak için geçtiğimiz aylarda menüdeki kahvaltı, öğle ve akşam yemeği seçeneklerinin daha da zenginleştirildiğini, sağlıklı beslenme odaklı yeni yiyeceklere de yer verildiğini anımsattı.

Happy Moon’s Grup olarak; her zaman en iyi lezzeti, en ulaşılabilir fiyatlarla sunmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullanan Aymutlu, “Çalışmalarımızı da hep bu doğrultuda ilerletiyoruz. Bu kapsamda Manhattan Coffee çatısı altında da en iyi kahveyi en ulaşılabilir fiyatlarla sunmayı hedefliyoruz. Bu anlayışımızla sektöre farklı bir bakış açısı da getireceğimizi düşünüyorum. Ulaşılabilir lüks kavramını daha fazla kişiye ulaştırmayı amaçlıyoruz. Manhattan Coffee olarak, gerek kaliteyi ön planda tutan yaklaşımımız gerekse sunduğumuz lezzetlerle sektörde çıtayı yükseltmeyi hedefliyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here