Türkiyede sadece Antalya’da yetişen meyve: Pomelo

0
131

Pomelo, bir tür turunçgildir. Greyfurt ile yakından ilişkilidir. Türkiye’de Antalya bölgesinde yetişir. Ocak, şubat aylarında tezgahlarda yerini alır. Gözyaşı damlası şeklindedir ve yeşil veya sarı ete ve kalın, soluk bir kabuğa sahiptir. Bir kavun boyutuna veya daha fazla büyüyebilir. Pomelo’nun tadı greyfurta benzer, ancak daha tatlıdır. Diyetinize sağlıklı bir katkı sağlayan çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir. Pomelonun sağlığa faydaları:

Yüksek besin değerleri 

Pomelo, çeşitli vitamin ve mineraller içerir ve mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. 600 gram pomelo aşağıdaki değerleri içerir;

-Kalori: 231

-Protein: 5 gram

-Yağ: 0 gram

-Karbonhidrat: 59 gram

-Lif: 6 gram

-Riboflavin: Günlük İhtiyacın %12.6’sı

-Tiamin: Günlük İhtiyacın %17.3’ü

-C Vitamini: Günlük İhtiyacın %412’si

-Bakır: Günlük İhtiyacın %32’si

-Potasyum: Günlük İhtiyacın %28’i

Bir meyve, serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı bileşiklerin hücresel hasarını önlemeye yardımcı olan güçlü bir bağışıklık artırıcı antioksidan olan birkaç günlük C vitamini içerir. Pomelo, sıvı dengesini ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan potasyum da dahil olmak üzere diğer vitamin ve mineraller açısından da zengindir. Ayrıca, pomelo daha az miktarda başka vitamin ve mineraller içerir.

Lif açısından zengin

Bir pomelo 6 gram lif sunar. Çoğu insan günde en az 25 gram lif almayı hedeflemelidir, bu nedenle meyve ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur. Özellikle çözünmeyen lif açısından zengindir, bu da kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Diyet lifi ayrıca bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakteriler için bir besin kaynağı görevi görür. Ek olarak, pomelo gibi meyve lifi, gelişmiş kemik yoğunluğu, uzun süreli kilo bakımı, iyileştirilmiş bağırsak ve beyin sağlığı ve bazı kronik hastalık riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir.

Kilo kaybını destekler

Pomelo kilo vermenize yardımcı olabilir. Ortalama boylarda bir soyulmuş pomelo 230 kalori içerir ki bu, bu kadar büyük miktarda yiyecek için nispeten düşük bir sayıdır. Çok sayıda düşük kalorili yiyecek yemek, daha az kalori almanıza yardımcı olabilir. Dahası, pomelo, her ikisi de daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilecek protein ve lif içerir. Hem protein hem de lif içeren gıdalar tokluk hissinin oluşmasına yardımcı olur. Böylece, bu yiyecekleri seçerek kalori alımınızı azaltmayı ve kilo vermeyi daha kolay bulabilirsiniz.

Antioksidan açısından zengin

Pomelo, serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı önlemeye ve tersine çevirmeye yardımcı olabilecek antioksidanlarla doludur. Serbest radikaller, çevrede ve yiyeceklerde bulunan bileşiklerdir. Vücudunuzda yüksek seviyelerde biriktiklerinde sağlık sorunlarına ve kronik hastalıklara neden olabilirler. Pomelo, yalnızca güçlü bir antioksidan olan C vitamini için günlük ihtiyacın %400’ünden fazlasını içermekle kalmaz, aynı zamanda diğer birçok antioksidanı içerir. Pomelodaki ana antioksidanlar, her ikisi de turunçgillerde yaygın olarak bulunan naringenin ve naringindir. Ek olarak, pomeloda, domateslerde de bulunan bir anti-inflamatuar antioksidan olan likopen içerir.

Kalp dostu

Pomelo, kalp hastalığına bağlı iki kan yağı olan kolesterol ve trigliserit düzeylerini azaltarak kalp sağlığını artırabilir. Bununla birlikte, pomelo meyvesi ve kalp sağlığı arasında bir bağlantı kurmak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Yüksek kolesterol için statin ilaçları alıyorsanız pomelodan kaçınmanız gerektiğini unutmayın. Greyfurt gibi pomelos da statin metabolizmasını etkileyebilen furanocoumarins adı verilen bileşikler içerir.

Yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olabilir

Pomelo, yüksek antioksidan içeriği nedeniyle yaşlanma karşıtı etkiler gösterebilir. C vitamini de dahil olmak üzere antioksidanlar, zararlı serbest radikallerin neden olduğu cilt hasarını önleyerek daha genç bir görünüm elde etmenize yardımcı olabilir. Pomelo, yüksek kan şekeri seviyelerinin neden olduğu ileri glikasyon son ürünlerinin (AGE’ler) oluşumunu da azaltabilir. Özellikle tip 2 diyabetli kişilerde ciltte renk değişikliği, zayıf dolaşım, görme ve böbrek sorunlarına neden olarak yaşlanma sürecine katkıda bulunabilir.

Kanser hücreleriyle savaşabilir

Pomelo ayrıca kanser hücrelerini öldürmeye ve kanserin yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Farelerde yapılan bir çalışmada, pomelo kabuğu ekstresinin tümör büyümesini baskıladığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kanser hücrelerini öldürdüğü bulundu. Ek olarak, pomelodaki ana antioksidanlardan biri olan naringenin’in prostat ve pankreas kanseri hücrelerini öldürdüğü ve ayrıca test tüpü çalışmalarında akciğer kanserinin yayılmasını yavaşlattığı gösterilmiştir. Yine de pomelo’nun kanser üzerindeki etkisini tam olarak anlamak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Son olarak, pomelo meyvesinin, çalışmalarda kullanılan konsantre formlardan çok daha az miktarda bu potansiyel olarak kanser öldürücü bileşikler içerdiğini hatırlamak önemlidir.

Beslenmenize eklemesi kolaydır

Pomelo’yu diyetinize eklemek kolaydır. Sade meyve olarak tüketebilirsiniz. Tariflerde turunçgiller yerine kullanabilirsiniz. Pomelonun kabukları kurutulup yenilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here