Turizm Tanıtım Ajansında yeni hedef gemi ve kültür turizmi

0
3613

Fethi Türkel / İstanbul

Emin Çakmak: “Türkiye turizmini dünyanın zirvesine taşıyacağıma inanıyorum”.

Sağlık Turizmi başta olmak üzere Türkiye’nin Din, Kültür, Spor, Düğün gibi turizm dallarının tanıtımında ve gelişiminde katkıda bulunan Sağlık Turizm Konseyi Başkanı Emin Çakmak, Türkiye turizmini ileriye taşıyabilmek adına Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine adaylığını açıkladı.

TÜRSAB Seçimleri ile aynı gün yapılacak

1 Aralık 2019’da TÜRSAB Genel Kurulu için sandık başına gidecek olan seyahat acenteleri Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı İcra Kurulu Üyesini de seçecekler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan duyuruda 1 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan TÜRSAB seçimleri için, 7183 Sayılı Kanun’un 3. Maddesi 3.fıkrasında yer alan “…seyahat acentesi işletme belgesi sahiplerinin ilgili mevzuat uyarınca kendi aralarında yapacakları seçimle belirlenecek bir kişi olmak üzere…” şeklinde belirtilen ilgili hüküm gereğince Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu üyesi belirlenecek.

15 yılda 8,5 milyar dolar katkı

Emin Çakmak, Tanıtım Ajansı adaylığını açıklarken, turizm sektöründeki 30 yıllık birikiminin ve 15 yılda 92 ülkede gerçekleştirdiği tanıtım çalışmalarının altını çizdi:

”Ülkemizin termal kaynakları oldukça fazla olmasına rağmen Kür merkezleri eksikliğimiz var ve bir takım şeyleri eksik yapıyoruz”.

“Bu farkındalığı yaratmak adına 2012’de Uluslararası Termal Sağlık Zirveleri başlattık ilkini Afyon’da gerçekleştirdik ardından 2017’de Denizli Karahayıt, 2018’de Sivas’ın doktor balıklarını tanıttık ve sonuncusunu bu sene Balıkesir Edremit’te gerçekleştirdik. Edremit, Sındırgı, Ayvalık ve Gönen olmak üzere 4 ilçemizi tüm dünyaya tanıttık”.

“Sağlık Turizmini 2005’te başlayıp bilinmeyen bir noktadan günümüzde 890 bin hasta misafiri ağırlayarak 8,5 milyar dolar ülke ekonomimize katkı sağlayacak bir noktaya getirdik”.

Yeni Hedefler Kültür ve Deniz Turizmi

“Diğer sektörlerde olduğu üzere Turizm Sektörümüz içinde Devlet Özel Sektör ortaklığı ile hayata geçireceğimiz 2 önemli projemiz ile gerek ülkemizin, KÜLTÜR gerekse DENİZ turizminin geliştirilmesine vesile olacağız. Turizm ekonomisinin tüm 81 ilimize yayılmasını ve bu illerde faaliyet gösteren meslektaşlarımızın da kendilerine düşen payı alarak gelirlerini arttırmasını, iş potansiyellerinin gelişmesine vesile olmak için Aday oluyorum”.

“TÜRSAB Genel Kuruluna katılımınızı bekliyorum”

“1 Aralıkta Gerçekleşecek Birliğimiz TÜRSAB genel kuruluna ve YK seçimlerine katılarak demokratik hakkınızı kullanmanızı ve Turizm Bakanlığımızca Kurulacak Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansına Acentalarımızı temsil edecek YK seçimi için de oylarınızı kullanarak güçlü bir katılımla şahsımı YK üyesi olarak seçmenizi ve desteklemenizi bekliyorum”.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı 7 Bölgede sandık kuracak

Buna göre 1 Aralık 2019’da Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından aşağıdaki merkezlerde kurulacak sandıklarda oy kullanılacak.

Marmara Bölgesi – Harbiye Lütfi Kırdar Kongre Merkezi
Akdeniz Bölgesi – Antalya Ticaret ve Sanayi Odası
İç Anadolu Bölgesi – Ankara Cer Modern
Ege Bölgesi – İzmir, Bornova Kültür ve Sanat Merkezi
Karadeniz Bölgesi – Trabzon Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi
Doğu Anadolu Bölgesi – Erzurum Atatürk Üniversitesi
Güneydoğu Anadolu Bölgesi – Diyarbakır, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here