Tam kıvamında çorba yapmanın püf noktaları

0
280

Çorba özellikle Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Yaz, kış yumuşak ve sıcak bir başlangıç isteyenlerin vazgeçilmezi olan çorbanın yapımı oldukça kolay gözüksede dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. İşte, çorba yaparken dkkat etmeniz gereken püf noktalar:

1. Unu kavurun

Eğer çorbanızı un ile bağlayacaksanız, unu mutlaka önceden kavurun. Un kokusu açığa çıktıktan sonra kalan malzemeleri ekleyerek çorbanızı hazırlayabilirsiniz.

2. Kaymakları ayırın 

Eğer yoğurt terbiyeli bir çorba hazırlıyorsanız yoğurdun kaymağını alın. Kaymak ile hazırlanan terbiyede karmaklar tam olarak erimeyebilir. Bunun sonucunda çorba üzerinde kaymak parçaları olabilir.

3. Çok kaynatmayın

Eğer çorbanızda krema ya da yoğurt varsa çorbanızı çok uzun süre kaynatmamalısınız. Süt ürünleri fazla kaynatıldığında kesilebilir. Bu sebeple eklendikten sonra bir taşım kaynatılmalı ardından kısık ateşte bırakılmalıdır.

4. Kıvamı kendiniz ayarlayın

Çorbanız istediğinizden koyu olduysa su ekleyerek çorbanızın kıvamını isteğinize göre hazırlayabilirsiniz. Kıvamı fazla akışkan olduysa eğer küçük bir kapta un ile suyu karıştırabilirsiniz arından çorbanıza ekleyebilirsiniz. Çorba kıvamını arttırırken çorba türünüze göre patates ilave de edebilirsiniz.

5. Terbiyeyi hızla eklemeyin

Hazırladığınız terbiyeyi çorbanın içerisine bir anda dökmeyin. Bir anda dökerseniz çorbanız kesilir. Bu sebeple temperleme yöntemi ile çorbanızla terbiyeyi buluşturun.

6. Krema yerine alternatif kullanabilirsiniz

Eğer çorbanızda krema kullanmak istemiyorsanız krema yerine süt kullanabilirsiniz. Aynı yumuşaklığı çorbanıza verecektir.

7. Bakliyatlarınızı yıkayın

Bakliyatlarınızı çorba içerisine ilave etmeden önce su içerisinde iyice yıkayın.

8. Salçayı kavurun

Çorbanızda salça kullanacaksanız eğer içerisine salça eklerken mutlaka kavurmalısınız. Tereyağı ya da zeytinyağında salçanızı kavurduktan sonra çorbanıza devam edebilirsiniz.

9. Sade su kullanmayın

Sade su kullanmak yerine tavuk suyu, et suyu ya da sebze suyu kullanabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız çorbalar oldukça lezzetli olacaktır.

10. Malzeme sırasına dikkat edin

Çorba yapımında malzeme sıralaması da önemlidir. Kremalı bir çorba yapıyorsanız kremayı çorba piştikten sonra ekleyin. Sütlü ya da yoğurtlu çorba hazırlıyorsanız tuzu en son eklemelisiniz.

11. Kısık ateşte pişirin

Çorbalarınızı kısık ateşte pişirin. Kısık ateşte pişen çorbalar lezzetlerini yavaşça bırakır. Bu sayede daha lezzetli çorbalar elde edersiniz.

12. Hamur işi ilave edebilirsiniz

Makarna, erişte gibi hamur işlerini çorbalarınıza ekleyerek lezzetini arttırabilirsiniz. Aynı zamanda kıvama da etki edecektir.

13. Sebzeleri eşit doğrayın

Sebze çorbası hazırlıyorsanız eğer içerisine koyulacak sebzeleri eşit büyüklüklerde doğramalısınız. Doğradığınız sebzeleri pişme sürelerine göre yavaş pişenden hızlı pişene şeklinde çorbanızın içerisine ilave edin.

14. Kavurun

Daha aromatik ve lezzetli bir çorba hazırlamak için çorba içerisine ekleyeceğiniz sebze, soğan, sarımsak ya da taze baharatları önceden yağda kavurun. Yağ ile lezzetleri iyice ortaya çıkan sebzeler ile çorbanızı hazırlayın.

15. Lezzet arttırmak için yağ ilave edebilirsiniz

Çorbanıza lezzet katmak için tereyağı ya da zeytinyağını baharatlar ile ısıtarak çorba içerisine ilave edebilirsiniz. Nane, kırmızı biber genellikle çorba içerisine eklenen baharatlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here