Süt çocukların büyümesine yardımcı olur mu?

0
281

İnek sütü, her yaştan çocuk için sevilen bir içecektir.

Sütün çocukluk gelişimi üzerindeki potansiyel etkilerinin ardındaki kanıtları, çocuğunuzun diyetine sütü ne zaman sokmanız gerektiğini ve ne kadarının fazla olduğunu araştırıyor.

Süt çok besleyicidir

Süt uzun zamandır büyük ve güçlü olmak için büyümekle ilişkilendirilmiştir.

Sütün çocukluktaki büyümeyle ilişkisini değerlendiren ilk bilimsel çalışmalardan biri 1928’de yapıldı. Süt içen çocuklar arasında içmeyenlere kıyasla ağırlık ve boyda yüzde 20 artış olduğu tahmin ediliyor.

Sütün çocukluk gelişimi üzerindeki etkisine odaklanan daha yeni araştırmalar, özellikle gelir ve besleyici gıdalara erişim gibi sosyoekonomik faktörler dikkate alındığında karışık sonuçlar vermiştir.

Süt, tümü çocukluk döneminde büyüme için önemli olan protein, kalsiyum, potasyum, çinko ve A vitamini dahil olmak üzere birçok temel besin içerir . Bazı süt ürünleri de D vitamini ile takviye edilmiştir.

Süt ayrıca insülin benzeri büyüme faktörü 1 (IGF-1) olarak bilinen bir hormonun üretimini de uyarır. IGF-1, kemik ve kas dokusunun büyüme ve gelişmesinde yakından yer alır.

Bu besinlerin süte özel olmadığını belirtmekte fayda var. Süt yoksa veya çocuğunuzun diyetine süt eklememeyi tercih ederseniz, bu besinleri diğer yiyeceklerden alabilirsiniz.

Bununla birlikte, süt, birçok ailenin büyümeyi teşvik eden birçok besin maddesini elde etmesi için en uygun fiyatlı ve uygun seçeneklerden biridir. Bu nedenle, büyümekte olan çocuklar için sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası olabilir.

Bir çocuk ne kadar süt içmeli?

12 aylık ve daha büyük çocuklar için içecek seçeneklerinin anne sütü veya bebek maması , su ve sade sütle sınırlandırılmasını önerilmektedir.

Ancak bu, çocuklarınıza sınırsız inek sütü vermeniz gerektiği anlamına gelmez, çünkü çok fazla içmek zararlı olabilir.

Araştırmalar, 12 aylıktan önce süt içmenin veya 12 aylıktan büyük çocuklar için günde 2 fincandan (500 mL) fazla süt içmenin demir emiliminin bozulmasına ve kansızlığa yol açabileceğini düşündürmektedir.

Anemi, kanınızda yeterli kırmızı kan hücresinin bulunmadığı ve vücudunuzun her yerine oksijen taşıma yeteneğinin bozulmasına neden olan bir durumdur.

Bu nedenle, çocuğunuzun diyetine süt eklemeyi planlıyorsanız, en az 1 yaşına gelene kadar bekleyin ve süt alımını günde 2 fincandan (500 mL) fazla olmayacak şekilde sınırlayın.


Süt, çocuklarda sağlıklı büyüme modellerini destekleyebilecek, besin açısından zengin bir içecektir.

Protein, kalsiyum ve çinko gibi büyümekte olan vücutlar için önemli olan çeşitli besinlerin ekonomik ve kullanışlı bir kaynağıdır. Bununla birlikte, bu besinler diğer yiyeceklerden de elde edilebilir.

Çocuklarınıza süt vermeyi planlıyorsanız, en az 1 yaşına kadar beklemelisiniz çünkü çok erken süt vermek demir eksikliği riskini artırabilir.

Çocuğunuz 1 yaşına girdikten sonra süt alımı günde 2 bardak (500 mL) ile sınırlandırılmalıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here