Spordan önce pancar suyu içmenin beyin sağlığına faydaları

0
324

Spor yapmak sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır, ancak spordan önce ne içtiğiniz de önemli olabilir. Yeni bir araştırmaya göre, spordan önce pancar suyu içmek beynin gençleşmesine yardımcı olabilir.

Araştırma, Journals of Gerontology: Series A dergisinde yayınlandı ve spordan önce pancar suyu içmenin, yaşı ilerlemiş yetişkinlerin beyin bağlantılarını gençleştirdiğini gösterdi. Araştırmacılar, pancar suyu içen yetişkinlerin, motor fonksiyonları ile ilgili beyin bölgelerinin genç yetişkinlerinkine benzer şekilde çalıştığını buldular.

Araştırmaya, düzenli olarak spor yapmayan, yüksek tansiyonu olan ve ilaç kullanan 55 yaş üstü 26 kişi katıldı. Katılımcılar, altı hafta boyunca haftada üç kez 50 dakikalık koşu bandı egzersizi yaptılar. Bunlardan yarısına, spordan önce 560 mg nitrat içeren pancar suyu verildi. Nitrat, pancarın ana bileşenidir ve nitrik okside dönüşerek kan damarlarını genişletir ve kan akışını artırır. Diğer yarısına ise nitrat içermeyen plasebo verildi. Altı haftanın sonunda, katılımcıların beyin fonksiyonları MRI ile ölçüldü.

Araştırmacılar, pancar suyu grubundaki yetişkinlerin, somatomotor korteks adı verilen ve kas hareketlerini kontrol eden beyin bölgesinin daha güçlü olduğunu gördüler. Ayrıca, bu bölgenin insular korteks adı verilen ve duygu, biliş ve öz-farkındalıkla ilgili olan başka bir beyin bölgesiyle daha iyi bağlantı kurduğunu buldular. Bu bağlantı, genç yetişkinlerin beyinlerinde sıklıkla görülür, ancak yaşla birlikte azalır.

Araştırmacılar, pancar suyu ve sporun, beyne daha fazla oksijen taşıyarak ve inflamasyonu azaltarak beyin sağlığını iyileştirdiğini düşünüyorlar. Ancak, pancar suyu ve beyin bağlantıları arasındaki tam mekanizmayı anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtiyorlar.

Pancar suyu, sadece beyin sağlığı için değil, aynı zamanda tansiyonu düşürmek, cinsel performansı artırmak ve inflamasyonla savaşmak için de faydalıdır. Pancar, betalian adı verilen bir fitobesin içerir ve bu da güçlü bir antioksidan, anti-inflamatuar ve detoks etkisine sahiptir. Pancar, aynı zamanda lif, folat, potasyum, demir ve C vitamini gibi birçok besin maddesi de sağlar.

Pancar suyu, sağlıklı bir beslenmenin bir parçası olarak tüketilebilir. Ancak, pancar suyu içmeden önce doktorunuza danışmanız önerilir, çünkü bazı ilaçlarla etkileşime girebilir veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca, pancar suyu içtikten sonra idrarınızın veya dışkınızın renginin kırmızı veya pembe olabileceğini unutmayın. Bu normal bir durumdur ve sağlığınız için bir tehlike oluşturmaz.

Pancar suyu, beyninizi genç tutmanın yanı sıra, vücudunuzun diğer bölümlerine de fayda sağlayabilir. Spordan önce bir bardak pancar suyu içmeyi deneyin ve farkı kendiniz görün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here