Sezgisel beslenmenin 10 temel ilkesi

0
107

Sezgisel yeme, kişinin açlık sinyallerini dinlemesini ve suçluluk duymadan istediğini yemesini gerektirir. Sezgisel olarak yemek yiyen insanlar, açlık ipuçlarını onurlandırırken ve tokluğun farkına vararak yemekten keyif almalıdır.

İdeal olarak bu doğal bir süreç olacaktır. Ancak yıllarca diyet yapanlar gibi bazı insanlar için durum böyle değil. Yıllardır yiyecekleri kısıtlamak, olumsuz duygularla başa çıkmak için yiyecekleri kullanmak ve sağlıklı ya da sözde temiz yiyeceklere takıntılı olmak, insanların sezgisel yeme konusunda zorluk yaşamasının nedenleridir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar, doğal olarak sezgisel yemek yiyenlerin bir örneğidir. Sezgisel yemeyi takip eden insanlar, yemeğin bu daha basit görüşüne geri dönmeye çalışırlar.

Bu beslenme yaklaşımı aynı zamanda insanların, vücudun doğal açlık ve tokluk sinyallerine güvenmeyi öğrenerek vücutlarıyla daha güçlü bir ilişki kurmalarına yardımcı olmayı da amaçlamaktadır.

Sezgisel yemenin 10 temel ilkesi

Sezgisel yemeyi denemek isteyen kişiler sıklıkla 10 temel ilkeye başvururlar:

1. Diyet zihniyetini reddedin

Bir kişi diyet zihniyetine sahip olduğunda, yiyeceklerin ve bunların vücutlarını nasıl etkilediğine inandıkları konusunda sürekli bir farkındalığa sahiptir. Belirli bir şekilde görünmek veya “daha sağlıklı olmak” amacıyla yiyecek seçimlerini diyet zihniyetiyle filtreliyorlar.

Diyet zihniyetine sahip olmak, özellikle de kişi uzun süre bu zihniyete sahipse zararlı olabilir.

Diyet zihniyetine sahip kişiler yiyeceklerini bu zihniyete göre seçerler ve açlık, aşerme, vücutlarının ne istediği gibi faktörleri her zaman dikkate almazlar. Sezgisel yeme bu faktörlerin her birini dikkate alır.

2. Açlığınızı onurlandırın

Yiyecekleri kısıtlamak aşırı yeme dürtüsünü tetikleyebilir. Sezgisel beslenmeyi benimseyen kişiler, tatmin olmak için yeterli miktarda karbonhidrat, protein ve yağ da dahil olmak üzere yeterli kalori tüketmelidir.

Bazı insanlar için zor olsa da bu prensibin amacı açlık ve tokluk işaretlerini tanımayı öğrenmektir.

3. Yemekle barışın

Yiyecek düşman değildir.

İnsanlar, alerjileri veya intoleransları olmadığı sürece hiçbir yiyeceği yasaklanmamalı olarak değerlendirmemelidir. İnsanlar kendilerine yemek yeme konusunda koşulsuz izin verdiklerinde, kontrol edilemeyen isteklerden, yoksunluk duygularından ve aşırı yeme isteğinden kaçınabilirler.

4. Gıda polisine meydan okuyun

“Gıda polisi zihniyeti” gıda ahlakını benimseyen insanları ifade ediyor. Sağlıklı yiyeceklerin iyi, sağlıksız yiyeceklerin kötü olduğunu düşünebilirler.

Bu inançlar doğru değildir ve sezgisel beslenme, insanları bunlara meydan okumaya teşvik eder.

5. Memnuniyet faktörünü keşfedin

Yemek yemek keyifli olabilir ve olmalıdır.

Bir kişi yemeğe oturarak, keyif aldığı yiyecekleri yiyerek ve davetkar bir ortamda yemek yiyerek yemeyi zevkli hale getirebilir. Yemek yemek zevkli bir deneyim olduğundan, insanlar yemekten sonra kendilerini daha fazla tatmin hissetme eğilimindedir.

6. Doluluğunuzu hissedin

İnsan hem açlığına hem de tokluğuna saygı duymalıdır.

Sezgisel yeme ilkeleri, insanların yemek sırasında ve sonrasında kendilerini kontrol etmelerini önerir. Yemeğin tadının nasıl olduğuna, nasıl hissettiğine ve o anki açlık seviyesine dikkat etmeleri gerekiyor. Bunu yapmak, ne zaman tatmin olduklarını anlamalarına yardımcı olur.

7. Duygularınızla nezaketle başa çıkın

Bazen insanlar rahatsız edici veya zorlayıcı duygularla başa çıkmak için yemek yerler, buna duygusal yeme denir .

10 ilkeden biri olan bu, insanları hissettikleri şeylerle başa çıkmanın farklı yollarını bulmaya teşvik eder. Bu stratejiler arasında bir günlüğe yazmak, yürüyüşe çıkmak ve bir arkadaşınızı veya aile üyenizi aramak yer alır.

Ayrıca bir terapistten yardım istemek, kişilerin zorluklarının kaynağını bulmalarına ve etkili başa çıkma stratejilerini öğrenmelerine yardımcı olabilir.

8. Vücudunuza saygı gösterin

İnsanların vücutlarının nasıl görünmesi gerektiğine dair gerçekçi olmayan beklentileri olabilir ve bu da kendilerini sert bir şekilde eleştirmelerine neden olabilir. Bu beklentilere bağlı kalmak diyet zihniyetini reddetmeyi zorlaştırabilir.

Sezgisel beslenmeyi takip eden bireyler, bedenlerini takdir etmeye ve saygı duymaya çalışmalıdır.

9. Hareket — farkı hissedin

İnsanlar egzersiz sırasında ne kadar kalori yaktıklarına odaklanmak yerine, egzersizin onlara nasıl hissettirdiğine odaklanabilirler. Bu duyguyu aktif olmak ve aktif kalmak için motivasyon olarak kullanmalıdırlar.

10. Sağlığınıza değer verin – nazik beslenme

Önemli olan kişinin zaman içinde tutarlı bir şekilde ne yediğidir. Beslenme hedeflerine ve isteklerine uygun yiyecekleri seçebilirler ve seçmelidirler.

 

Sezgisel olarak nasıl yemek yenir?

Sezgisel beslenme bir yaşam tarzı uygulamasıdır ve her insan farklı bir deneyime sahip olacaktır. Sezgisel yemeğe başlamak isteyen kişiler şu yönergeleri izleyebilir:

Beslenme alışkanlıklarını gözlemleyin: Yargılamadan beslenme alışkanlıklarına dikkat edin.
Yeme nedenleri üzerinde düşünün: Yemek yeme kararının arkasında fiziksel açlığın mı yoksa olumsuz duygunun mu olduğunu düşünün.
Farkındalığı deneyin: Farkındalık eğitimiyardımcı olabilirGüvenilir KaynakDuygusal yemenin ardındaki psikolojik faktörleri değiştirin.
Açlık ipuçlarını dinleyin: Vücut aç hissettiğinde yemek yiyin ve yiyecekleri kısıtlamayın.
Yiyeceklere ahlak dersi vermekten kaçının: Yiyecekleri iyi ya da kötü olarak etiketlemeyin.

Riskler ve hususlar

Sezgisel beslenme herkes için iyi bir seçim olmayabilir.

Örneğin, belirli diyetleri takip etmelerini gerektiren sağlık sorunları olan kişiler, doktorlarının veya kayıtlı diyetisyenlerinin rehberliğine bağlı kalmalıdır. Bu bireyler arasında diyabet , yüksek tansiyon ve kalp hastalığı olanlar da bulunabilir .

Sağlık nedenleriyle belirli gıdalardan kaçınması gereken kişiler ( Çölyak hastalığı olan kişiler gibi ) bunları hariç tutmaya devam etmelidir.

Yeme bozukluklarından kurtulanlar da dahil olmak üzere kilo alması gereken bazı kişiler sezgisel yemeyi takip etmemelidir. Bunun yerine kayıtlı bir diyetisyenin veya doktorun rehberliğine başvurmalıdırlar.


Sezgisel yeme, açlığı ve tokluğu onurlandırmaya ve vücut pozitifliğini uygulamaya odaklanan bir yeme yaklaşımıdır. İnsanlar bedenleri ve yiyecekleri ile daha sağlıklı bir ilişki geliştirmek amacıyla sezgisel olarak yemek yerler.

Sezgisel beslenmeyi uygulamaya başlamak isteyen insanlar için çeşitli kaynaklar mevcuttur. Bunlara kitaplar, destek grupları ve kayıtlı diyetisyenler dahildir.

Sezgisel beslenme herkes için iyi bir seçim olmayabilir. Sağlık durumu veya özel beslenme gereksinimleri olan herkes, sezgisel beslenmeye başlamadan önce bir doktor veya kayıtlı diyetisyenle iletişime geçmelidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here