Şeker oranı düşük olan meyveler

0
223

Meyveler, besin, enerji, su, lif ve vitamin kaynağıdır. Doğal şeker içeren meyveler, günlük hayatta ara öğün olarak tüketilebilir. Meyvelerde bulunan doğal şeker, vücut için zararlı olmasa da, kalori değerini artırır ve diyabet hastalarının kontrollü bir şekilde tüketmesi gerekir. Bu yüzden şeker oranı düşük olan meyveler, beslenme programına eklenebilir. İşte, şeker oranı düşük olan meyveler:

1. Elma

Bir adet orta boy elma, yalnızca 12 gram şeker içerir. Elmayı doğrudan yemek yerine suyunu içmeyi tercih ederseniz, kan şekerinizin daha fazla yükselebileceğini unutmayın.

2. Limon

Ekşiliği ile yemek ve salataları zenginleştirilen limon, tam bir C vitamini deposudur. Limon, yaklaşık 1-2 gram şeker içerir.

3. Portakal

Orta boy portakal, yaklaşık 12 gram şeker içerir. Günlük C vitamini ihtiyacının önemli bir kısmını karşılar. Bu yüzden kış aylarında tüketilmesi önerilir.

4. Greyfurt

Turunçgiller ailesinden olan greyfurt, 14 gram şeker içerir. Ancak bazı ilaçlarla etkileşime girdiği için, tüketmeden önce doktora danışmak gerekir.

5. Çilek

Bir kase çilek, yalnızca 7 gram şeker içerir. Şeker oranı, diğer meyvelere göre düşük olan çilek, yaz aylarında sık sık tüketilebilir.

6. Avokado

En az şeker içeren meyvelerden biri de, avokadodur. Yaklaşık 1 gram şeker içeren avokado, salataların vazgeçilmezidir.

7. Kivi

Mayhoş tadıyla kiminin bayılarak yediği, kimininse uzak durduğu kivi, C vitamini bakımından zengindir. 6 gram şeker içeren bu meyve, bekledikçe yumuşar ve tatlılaşır.

8. Ahududu

1 kase ahududu, yalnızca 5 gram şeker içerir. Zengin lif içeriğiyle, sindirimi kolaylaştırır.

9. Şeftali

1 adet orta boy şeftali, ortalama 13 gram şeker içerir. Hem sade bir şekilde, hem de tatlı yapımında kullanılabilir.

10. Böğürtlen

Hafif ekşi bir tada sahip olan böğürtlen, çok zengin bir lif kaynağıdır ve uzun süre tok tutar. Bir kase böğürtlen, yaklaşık 7 gram şeker içerir.

11. Ananas

100 gram ananas, yaklaşık 10 gram şeker içerir. Günde iki dilim ananas yemek, enerji alımını artırır ve metabolizmayı hızlandırabilir. Ayrıca saç, cilt ve tırnak sağlığını da destekler.

12. Erik

Karbonhidrat yedikten sonra kan şekeri artışını yavaşlatan eriğin 100 gramında, yaklaşık 10 gram şeker vardır.

13. Karpuz

Lezzetiyle herkesi kendine hayran bırakan karpuz, tam bir yaz meyvesidir. Tatlı bir tadı olsa da, bir kase karpuz, yaklaşık 10 gram şeker içerir.

14. Kavun

Yaz meyveleri denildiğinde ilk akla gelenlerden biri de, kavundur. 100 gramı ortalama 8 gram şeker içeren kavun, antioksidanlarla doludur. Kan basıncını düzenler, bağışıklığı güçlendirir.

15. Ejder meyvesi

100 gram ejder meyvesi, ortalama 7.5 gram şeker içerir. Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olan bu besin, kemik ve diş sağlığını güçlendirir.

Daha önce söylediğimiz gibi, meyvelerdeki şeker vücut için zararlı değildir. Bu yüzden mevsimlik meyveleri, ölçülü bir şekilde diyetinize ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here