Scotch eggs tarifi

0
2259

Scotch eggs, İngiliz mutfağına ait bir yemektir. Temel olarak, haşlanmış yumurta çırpılmış etle kaplanır, ardından çırpılmış yumurta ve galeta unu kaplamasıyla kaplanıp kızartılır veya fırınlanır. Sonuç olarak, dış kısım kızarmış ve içeride yumurta ve et bulunur.

İlk olarak 18. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıktığı düşünülmektedir. İsmi ise muhtemelen İskoçya’dan gelmektedir ancak asıl kökeni hala tam olarak bilinmemektedir. Geleneksel olarak, Scotch eggs genellikle soğuk veya oda sıcaklığında servis edilir ve salata veya turşu gibi yan lezzetlerle birlikte tüketilir.

Scotch eggs tarifi kişisel tercihlere göre değişebilir, bazıları iç et olarak sosis kullanabilirken, diğerleri dana veya kuzu eti kullanabilir. Ayrıca baharatlar, hardal ve diğer lezzet artırıcılar da eklenerek çeşitlendirilebilir. Bu yemek, picknicklerde, atıştırmalık olarak veya brunch menülerinde sıkça tercih edilen bir lezzettir.

Scotch eggs tarifi
Malzemeler:
 • 6 adet büyük boy yumurta
 • 500 gram dana kıyma (veya tercih ettiğiniz başka bir et)
 • 1 çay bardağı galeta unu
 • 1 çay bardağı un
 • Tuz ve karabiber (isteğe bağlı diğer baharatlar)
 • Sıvı yağ (kızartmak için)
 • Ek olarak, yumurta haşlamak ve dışarıda soğumaları için buzlu su

Yapılışı:

 1. Yumurtaları tuzlu suda haşlayın (yaklaşık 8-10 dakika). Haşlanan yumurtaları soğuk suya koyarak hızla soğutun.
 2. Kıymanıza tuz, karabiber ve isteğe bağlı olarak diğer baharatları ekleyin. İyi karıştırın.
 3. Her bir haşlanmış yumurtayı ince bir tabaka halinde et karışımına sarın. Yumurta ve et karışımını yuvarlayarak iyice kaplamaya özen gösterin.
 4. Unu ve galeta ununu iki farklı kaseye koyun. Her bir yumurtayı önce una, ardından çırpılmış yumurtaya ve en sonunda galeta ununa bulayın.
 5. Yumurtaları kızartmak için derin bir tavada yağ kızdırın. Yumurtaları altın rengi olana kadar kızartın. Ardından fazla yağı emmeleri için kağıt havlu üzerine alın.
 6. Scotch eggs’leri dilimleyerek sıcak ya da soğuk olarak servis edebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak yanında soslar veya taze yeşilliklerle süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here