Sağlıklı yaşam için düşük sodyumlu 6 besin

0
146

Çok fazla sodyum alımı, kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. İşte, beslenmenize ekleyebileceğiniz düşük sodyumlu 6 besin:

1. Sebzeler

Taze ve dondurulmuş sebzelerin sodyum içeriği genellikle çok düşüktür. Özellikle konserve sebzeler, sodyum bakımından zengindir. Sağlıklı bir tercih yapmak için konserve yerine taze veya dondurulmuş sebzeleri tercih edebilirsiniz.

2. Tatlı patates

Uzmanlara göre fırınlanmış patates ve tatlı patatesin sodyum oranı düşük, potasyum oranı ise yüksektir. Sodyum alımınızı azaltmak için diyetinize fırınlanmış patates veya tatlı patates ekleyebilirsiniz.

3. Fındık

Tuzsuz fındıklar, mükemmel bir atıştırmalıktır çünkü hiç sodyum içermezler. Kabuklu olarak almak, işlenmemiş ve sodyum içermeyen bir alternatif sunabilir.

4. Meyveler

Meyveler doğal olarak düşük sodyum içerir. Elma, kayısı, papaya ve armut gibi meyveler, kalp dostu potasyumla doludur. Sağlıklı bir alternatif olarak, meyve tüketimini diğer şekerli atıştırmalıkların yerine koyabilirsiniz.

5. Yoğurt

Yoğurdun sodyum oranı oldukça düşüktür. Aromalı yoğurtlardan kaçının ve mümkünse sade yoğurdu tercih edin. İçerisine taze meyveler ekleyerek tatlandırabilirsiniz. Ev yapımı yoğurt da sağlıklı bir seçenektir.

6. Fasulye ve tahıllar

Fasulye, mercimek ve tahılların sodyum oranı düşüktür. Yulaf gibi tahıllar ayrıca kötü kolesterolü düşürmeye ve tip 2 diyabet riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Güne bir kase yulaf ezmesiyle başlamak, üzerine meyve, kuruyemişler ve biraz tarçın ekleyerek lezzet katmak sağlıklı bir seçenektir.

Bu besinleri düzenli olarak tüketmek, sodyum alımınızı kontrol altına almanıza ve genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Unutmayın ki sağlıklı beslenme, kalp sağlığınızı desteklemenin önemli bir adımıdır.

TEILEN
Önceki İçerikBomboloni tarifi
Sonraki İçerikCannoli tarifi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here