Sağlıklı ve besleyici karbonhidratlı 12 yiyecek

0
114

Yıllar geçtikçe karbonhidratlar kötü bir üne kavuştu. İnsanlar genellikle bunları kilo alımı, tip 2 diyabet ve çeşitli diğer sağlık durumlarıyla ilişkilendirir.

Evet, şeker oranı yüksek işlenmiş gıdaların ve rafine tahılların genellikle önemli vitamin ve minerallerden yoksun olduğu doğrudur. Bununla birlikte, besin açısından yoğun, lif açısından zengin birçok gıda aslında sizin için çok iyi olabilir.

Düşük karbonhidratlı diyetler bazı insanlar için faydalı olsa da, yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden tamamen kaçınmak için hiçbir neden yoktur.

İşte inanılmaz derecede sağlıklı olan 12 yüksek karbonhidratlı yiyecek:

1. Kinoa

Kinoa, sağlık bilincine sahip tüketiciler arasında inanılmaz derecede popüler hale gelen besleyici bir tohumdur. Pişmiş kinoa yüzde 70 oranında karbonhidrat içerir, bu da onu yüksek karbonhidratlı bir besin yapar. Ancak aynı zamanda iyi bir protein ve lif kaynağıdır. Kinoa ayrıca lif ve protein açısından nispeten yüksek olduğundan oldukça doyurucudur.

2. Yulaf

Yulaf inanılmaz derecede sağlıklı bir tam tahıldır ve birçok vitamin, mineral ve antioksidanın harika bir kaynağıdır. Çiğ yulaf yüzde 70 oranında karbonhidrat içerir. Yulaf beta glukan adı verilen spesifik bir lif türü özellikle yüksektir. Yulaf yemek, özellikle tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini de düşürebilir.

3. Karabuğday

Kinoa gibi karabuğday da sahte tahıl olarak kabul edilir. Çiğ karabuğday 75 gram karbonhidrat içerirken, pişmiş karabuğday kabuğu çıkarılmış tane 100 gram porsiyon başına yaklaşık 19,9 gram karbonhidrat içerir. Karabuğday çok besleyicidir, hem protein hem de lif içerir.

4. Muz

Muz, insanların birçok farklı tarifte kullanmayı sevdiği popüler bir meyvedir. Büyük bir muz (136 gram), nişasta veya şeker formunda yaklaşık 31 gram karbonhidrat içerir. Muz aynı zamanda potasyum, B6 ve C vitaminleri açısından da zengindir ve birçok faydalı bitki bileşiği içerir.

5. Tatlı patates

Tatlı patatesler lezzetli, besleyici bir yumru veya kök sebzedir. Yarım bardak (100 gram) kabuklarıyla birlikte pişmiş, püre haline getirilmiş tatlı patates yaklaşık 20,7 gram karbonhidrat içerir; bunlar nişasta, şeker ve liflerden oluşur. Tatlı patates aynı zamanda zengin bir A vitamini, C vitamini ve potasyum kaynağıdır.

6. Pancar

Pancar, insanların bazen pancar olarak adlandırdığı mor köklü bir sebzedir. Genel olarak karbonhidrat bakımından yüksek sayılmasalar da, nişastalı olmayan bir sebzeye göre çok fazla karbonhidratları vardır. Çiğ ve pişmiş pancarın 100 gramında yaklaşık 10 gram karbonhidrat bulunur; bunların başlıcaları şeker ve liflerdir.

7. Portakal

Portakal popüler bir narenciye türüdür. Esas olarak sudan oluşurlar ve 100 gramlık porsiyon başına yaklaşık 15,5 gram karbonhidrattan oluşurlar. Portakal aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdır. Portakallar özellikle C vitamini, potasyum ve bazı B vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca sitrik asitin yanı sıra birçok güçlü bitki bileşiği ve antioksidan da içerirler.

8. Yaban mersini

Yaban mersini, zengin antioksidan içeriği nedeniyle sıklıkla süper gıda olarak pazarlanmaktadır. Çoğunlukla sudan ve 100 gramda yaklaşık 14,5 gram karbonhidrattan oluşurlar. Yaban mersini ayrıca C vitamini, K vitamini ve manganez de dahil olmak üzere birçok vitamin ve minerali yüksek miktarda içerir.

9. Greyfurt

Greyfurt tatlı, ekşi ve acı tada sahip bir narenciye meyvesidir. Yaklaşık yüzde 8 oranında karbonhidrat içerir ve çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengindir. Bazı insan ve hayvan çalışmalarına göre greyfurt kalp sağlığını iyileştirebilir ve kan şekeri yönetimini iyileştirebilir.

10. Elma

Elma tatlı, mayhoş tadı ve gevrek dokusuyla tanınır. Pek çok renk, boyut ve tatta mevcutturlar ve bunların hepsi genellikle 100 gramda yaklaşık 14-16 gram karbonhidrat içerir. Elma ayrıca birçok vitamin ve mineral içerir, ancak genellikle yalnızca küçük miktarlarda bulunur. Ancak iyi bir C vitamini, antioksidan ve lif kaynağıdırlar.

11. Barbunya

Barbunya baklagiller familyasının bir üyesi olup, baklagillerin bir çeşididir. Pişmiş barbunya , nişasta ve lif formunda 100 gram başına yaklaşık 21,5 gram karbonhidrat içerir. Bu baklagil aynı zamanda protein açısından da yüksektir.

12. Nohut

Garbanzo fasulyesi olarak da bilinen nohut, baklagiller familyasının bir parçasıdır. Pişmiş nohutun 100 gramlık porsiyonunda 27,4 gram karbonhidrat ve neredeyse 8 gram lif bulunur. Aynı zamanda iyi bir bitki bazlı protein kaynağıdırlar.

Sonuç olarak

Tüm karbonhidratların sağlıksız olduğu bir efsanedir. Aslında en sağlıklı gıdaların çoğu yüksek miktarda karbonhidrat içerir. Ancak sağlıklı, tam gıdalardan oluşan bir diyetin parçası olarak bu besleyici, lezzetli karbonhidratların tadını çıkarabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here