Sağlığınız için faydalı 9 yüksek yağlı gıda

0
194

Bir zamanlar yüksek yağlı gıdalardan kaçınılırdı ve kalp hastalığına önemli bir katkıda bulunduğu düşünülürdü. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar bazı yağların aslında sağlığınız için faydalı olabileceğini gösteriyor.

İnanılmaz derecede besleyici olan 9 yüksek yağlı gıda:

Avokado

Avokado, yağ bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Potasyum ve antioksidanlar açısından da zengindir. Araştırmalar, avokadonun kolesterol profillerini iyileştirmeye ve kilo kontrolüne yardımcı olmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Peynir

Peynir, kalsiyum, B12 vitamini, fosfor ve selenyum bakımından zengin bir besindir. Aynı zamanda protein açısından da zengindir. Araştırmalar, peynirin kalp hastalığı riskini artırmadığını gösteriyor.

Bitter çikolata

Bitter çikolata, en az yüzde 70 kakao içeren bir çikolatadır. Lif, demir, magnezyum ve antioksidanlar açısından zengindir. Araştırmalar, bitter çikolatanın kalp sağlığı ve bilişsel işlev için faydalı olabileceğini gösteriyor.

Yumurta

Yumurta, kolin, protein ve çeşitli vitamin ve mineraller açısından zengindir. Araştırmalar, kolesterolün çoğu insanda kandaki kolesterolü olumsuz etkilemediğini gösteriyor.

Yağlı balık

Yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri, yüksek kaliteli proteinler ve çeşitli vitamin ve mineraller açısından zengindir. Araştırmalar, yağlı balık tüketiminin bilişsel işlevi geliştirmeye, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Fındık

Fındık, sağlıklı yağlar, lif ve protein açısından zengindir. E vitamini ve magnezyum bakımından da zengindir. Araştırmalar, fındık yiyen kişilerde obezite ve kalp hastalığı riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

Chia tohumları

Chia tohumları, omega-3 yağ asitleri, lif ve protein açısından zengindir. Araştırmalar, chia tohumlarının kan basıncını düşürmeye ve anti-inflamatuar etkilere sahip olduğunu gösteriyor.

Sızma zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, oleik asit bakımından zengin bir yağdır. Akdeniz diyetinin önemli bir bileşenidir ve kalp sağlığı, kan şekeri yönetimi ve kilo yönetimi ile ilgili birçok sağlık faydası içerir.

Tam yağlı yoğurt

Tam yağlı yoğurt, protein, kalsiyum ve probiyotikler açısından zengindir. Araştırmalar, tam yağlı yoğurdun sindirim sağlığını iyileştirmeye, kilo yönetimine yardımcı olmaya ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Sonuç olarak:

Her ne kadar yüksek yağlı gıdaların besin değeri açısından düşük olduğu düşünülse de, araştırmalar artık bazı yağların kalp sağlığı açısından bir zamanlar sanıldığı gibi olumsuz kaygılar oluşturmadığını gösteriyor.

Ek olarak, doğal olarak yüksek yağlı gıdalar, daha az işlenirken, düşük yağlı muadillerine benzer sağlık yararları sunabilir.

Kalorileri daha yüksek olmasına rağmen, bu listedeki yüksek yağlı gıdalar, besin açısından yoğun, tam gıdaya dayalı bir diyetin kolayca parçası olabilir.

Unutmayın: Herhangi bir diyete başlamadan önce doktorunuza veya diyetisyeninize danışmanız önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here