Sağlığa faydalı 8 meyve suyu

0
142

Meyve suyu dünyanın her yerinde sevilse de sağlığa olan faydası tartışmalı bir içecektir. Sağlık söz konusu olduğunda, birçok insan fikir ayrılığındadır. Bazıları şekerin çok yüksek olduğunu iddia ederken, diğerleri yüksek besin içeriğini savunur. Biz de sizler için en sağlıklı 8 meyve suyunu listeledik. İşte, en sağlıklı meyve suları:

Kızılcık

Parlak kırmızı, kızılcık suyunun birçok faydası vardır. Tek bir bardak (240 ml) kızılcık suyu şunları içerir:

Kalori: 116
Protein: 1 gram
Karbonhidrat: 31 gram
Lif: 0,25 gram
Şeker: 31 gram
Potasyum: Günlük Değerin yüzde 4’ü
C vitamini: Günlük Değerin yüzde 26’sı
E Vitamini: Günlük Değerin yüzde 20’si
K Vitamini: Günlük Değerin yüzde 11’i

Kızılcık suyu, idrar yolu enfeksiyonlarına (İYE) karşı koruma yeteneği ile bilinir. Bu etkiyle ilgili araştırmalar karışık olsa da, yakın tarihli bir inceleme, kızılcık suyu içmenin İYE riskini yüzde 32,5 oranında azalttığını buldu. Bu meyve suyu aynı zamanda antosiyaninler, flavonoller, prosiyanidinler ve C ve E vitaminleri dahil olmak üzere antioksidanlar bakımından yüksektir ve bu da hücrelerinizi serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olabilir.

Domates

Pek çok kişi, mutfaktaki kullanımları nedeniyle domatesi bir sebze olarak görse de, biyolojik olarak bir meyvedir. Yine de birçok şirket, domates suyunu lezzeti ve düşük şeker içeriği nedeniyle sebze suyu olarak sınıflandırmaktadır. Bir bardak (240 ml) domates suyu şunları içerir:

Kalori: 41
Protein: 2 gram
Karbonhidrat: 9 gram
Lif: 1 gram
şeker: 6 gram
Folat: Günlük Değerin yüzde 12’si
Potasyum: Günlük Değerin yüzde 11’i
A Vitamini: Günlük Değerin yüzde 6’sı
C Vitamini: Günlük Değerin yüzde yüzde 189’u
E Vitamini: Günlük Değerin yüzde 5’i
K Vitamini: Günlük Değerin yüzde 5’i

Domates suyu, demir emilimini destekleyen ve cilt ve bağışıklık sağlığını destekleyen güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından özellikle yüksektir. Ayrıca domatese kırmızı rengini veren karotenoid ve antioksidan olan iyi bir likopen kaynağıdır. Aslında, diyetteki likopenin yüzde 80’inin domates suyu, spagetti sosu veya pizza sosundan geldiği bildirilmektedir. Likopen kalp hastalığı ve inme riskinizi azaltabilir. Örneğin, bir inceleme, artan likopen alımını yüzde 13 daha düşük kalp hastalığı riskine bağladı. Bununla birlikte, domates suyu, fazla tüketildiğinde kan basıncını artırabilen bir mineral olan tuz açısından çok yüksek olabilir. Çoğu insanın çok fazla tuz tükettiği göz önüne alındığında, mümkün olduğunda düşük sodyumlu seçenekleri seçmeye çalışın.

Pancar

Pancar suyu, ilişkili sağlık yararları nedeniyle son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Bu renkli meyve suyu, pancar ve suyun karıştırılmasıyla yapılır. Bir bardak (240 ml) pancar suyu şunları içerir:

Kalori: 70
Protein: 1 gram
Karbonhidrat: 18 gram
Lif: 1 gram
Şeker: 13 gram

Çoğu sebze doğal olarak meyvelerden daha düşük şeker içerdiğinden, şeker oranı nispeten düşüktür. Dahası pancar, sebzeye koyu kırmızı rengini veren pigmentler olan harika bir betalain kaynağıdır. Güçlü antioksidanlar olarak hareket ederek kalp hastalığı, iltihaplanma ve belirli kanser türleri riskinizi potansiyel olarak azaltırlar. Pancar suyu, atletik performansı artırdığı, kan basıncını ve kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilen inorganik nitratlar açısından da yüksektir. Yine de, pancar suyunun inorganik nitrat içeriğinin, sebzenin çeşidine, yetiştirme koşullarına ve işleme yöntemine bağlı olduğunu unutmayın. Nitrat içeriği çoğu etikette listelenmediğinden, pancar suyu içmenin nitratla ilgili faydaları ne ölçüde sağlayacağını bilmek zordur.

Elma

Elma suyu en popüler meyve sularından biridir. Bulutlu ve açık olmak üzere iki ana türü vardır. Bulutlu elma suyu posa içerirken, berrak elma suyunun posası çıkarılmıştır. 1 fincan (240 ml) elma suyu porsiyonu şunları sağlar:

Kalori: 114
Protein: 1 gramdan az
Karbonhidrat: 28 gram
Lif: 0,5 gram
Şeker: 24 gram
Potasyum: Günlük Değerin yüzde 5’i
C vitamini: Günlük Değerin yüzde 3’ü
Elma suyu, elektrolit görevi gören ve sinir sinyali ile kalp sağlığı için önemli olan bir mineral olan ılımlı bir potasyum kaynağıdır. C vitamini açısından doğal olarak düşük olmasına rağmen, birçok ticari çeşit C vitamini ile zenginleştirilmiştir ve fincan başına (240 ml) Günlük Değerin yüzde 106’sına kadarını sağlar.

Erik

Kuru erik kuru eriklerdir. Genellikle atıştırmalık olarak tüketilirler, ancak erik suyu da bir başka popüler seçenektir. Bir bardak (240 ml) kuru erik suyu şunları içerir:

Kalori: 182
Protein: 1,5 gram
Karbonhidrat: 45 gram
Lif: 2,5 gram
Şeker: 42 gram
Demir: Günlük Değerin yüzde 17’si
Magnezyum: Günlük Değerin yüzde 9’u
Manganez: Günlük Değerin yüzde 17’si
Potasyum: Günlük Değerin yüzde 15’i
B2 Vitamini: Günlük Değerin yüzde 14’ü
B3 Vitamini: Günlük Değerin yüzde 13’ü
B6 Vitamini: Günlük Değerin yüzde 33’ü
C Vitamini: Günlük Değerin yüzde 12’si
K Vitamini: Günlük Değerin yüzde 8’i

Erik suyu, metabolizma, DNA ve kırmızı kan hücresi üretimi ile cilt ve göz sağlığında rol oynayan B vitaminleri açısından yüksektir. Ayrıca, özellikle yaşlı popülasyonlarda kabızlık için bir çare olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Lif içeriği, dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olur ve hafif bir müshil görevi görür. Aynı zamanda C vitamini ve fenolik bileşikler gibi iyi bir antioksidan kaynağıdır. Kuru erik suyu doğal bir şeker kaynağı olsa da, alımınızı günde küçük bir bardakla sınırlamak veya suyla seyreltmek en iyisidir.

Nar

Nar suyu, besleyici yararları nedeniyle son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Ayrıca, gününüze canlı bir renk katar. 1 bardak (240 ml) nar suyu porsiyonu şunları sağlar:

Kalori: 134
Protein: 1 gramdan az
Karbonhidrat: 33 gram
Lif: 0,25 gram
Şeker: 32 gram
Potasyum: Günlük Değerin yüzde 11’i
C vitamini: Günlük Değerin yüzde 1’inden azı
K Vitamini: Günlük Değerin yüzde 22’si

Nar suyu, kanın pıhtılaşmasına, kalp sağlığına ve kemik gelişimine yardımcı olan K vitamini açısından zengindir. Narlara karakteristik koyu kırmızı rengini veren antioksidan antosiyanin de yüksektir. Son olarak, birçok çeşit ilave C vitamini içerir ve günlük ihtiyacınızın yüzde 27’sine ulaşmanıza yardımcı olur.

Acai meyvesi

Acai meyveleri, acai palmiye ağacından gelen küçük, dairesel meyvelerdir. Lezzetli meyve suları baştan çıkarıcı, koyu mor bir renge sahiptir. Tek bir bardak (240 ml) acai meyvesi suyu şunları sağlar:

Kalori: 91
Protein: 1 gram
Karbonhidrat: 13 gram
Lif: 2 gram
Şeker: 9 gram

Son zamanlarda popülerlik kazandığı göz önüne alındığında, bu meyve suyunun beslenme verileri sınırlıdır. Yine de, meyvenin antioksidan içeriği geniş çapta incelenmiştir. Acai suyu çeşitli antioksidanlar, özellikle flavonoidler, ferulik asit ve klorojenik asit açısından zengindir. Bu bileşikler açısından zengin bir diyet, daha düşük kalp hastalığı riski ve zihinsel gerileme ile ilişkilendirilmiştir.

Portakal

Portakal suyu, dünya çapında klasik bir kahvaltılıktır ve besleyici özellikleriyle iyi bilinir. Tek bir bardak (240 ml) portakal suyu şunları sağlar:

Kalori: 112
Protein: 2 gram
Karbonhidrat: 26 gram
Lif: 0,5 gram
Şeker: 21 gram
Folat: Günlük Değerin  yüzde 19’u
Potasyum: Günlük Değerin yüzde 11’i
C Vitamini: Günlük Değerin yüzde 138’i

Portakal suyu, cilt sağlığı ve demir emilimi için gerekli olan bir antioksidan olan önemli bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca sinnamik, ferulik ve klorojenik asitler gibi fenolik bileşikler bakımından da yüksektir. Bu antioksidan bileşikler, hücrelere zarar verebilecek ve hastalığa yol açabilecek serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Portakal suyunu posalı veya posasız olarak satın alabilirsiniz. Kağıt hamuru, önemli miktarda olmasa da bir miktar lif ekler. Ayrıca birçok portakal suyu çeşidinde kemik sağlığını desteklemek için kalsiyum eklenmiştir.

Meyve suyunun olası zararları 

Meyve suyu birçok önemli besin içermesine rağmen, onu içmenin bazı dezavantajları vardır.

Düşük lif

Bütün meyvelerin aksine, meyve suyunun lif oranı düşüktür. İşleme sırasında meyvelerin özsuları çıkarılır ve kalan et ve lif atılır. Lif, şekerin kan dolaşımınıza emilimini yavaşlatarak kan şekeri seviyenizi yönetmenize yardımcı olur. Lif olmadan şeker kanınıza kolayca girebilir ve kan şekeri ile insülinde hızlı bir artışa neden olabilir.

Yüksek şeker oranı

Hem bütün meyve hem de meyve suları şeker bakımından yüksektir, ancak içerdikleri şeker türüne göre farklılık gösterirler. Bütün meyvelerdeki şeker, bir meyve veya sebzenin hücresel yapısında bulunan içsel şekerdir. Bu şekerler, serbest şekerler kadar çabuk emilmez. Serbest şekerler, yiyeceğe eklenen veya meyve suları ve bal dahil olmak üzere bazı yiyecek ve içeceklerde doğal olarak bulunan basit şekerlerdir. İçsel şekerlerin aksine, bir hücreye bağlı olmadıkları için hızla emilirler.

Son olarak, meyve suyu içmeye karar verirseniz, yüzde 100 gerçek meyve suyu almaya çalışın. Birçok kişi meyve kokteyllerini veya meyve içeceklerini gerçek meyve suyu sanır. Yine de, bu içecekler genellikle ilave şeker, renklendiriciler ve tatlar içerir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here