Sabahları aç karnına sirkeli su içmek faydalı mı?

0
173

Sirke hem tüm dünyada hem de Anadolu topraklarında yüzyıllardır tüketilen en eski gıda çeşitlerinden biri. Güçlü içeriğiyle insan vücuduna pek çok yönden katkı sağlayan bu doğal ürün, lezzetiyle ise yemekler için müthiş bir tamamlayıcı oluyor. Sirkenin tadı ve rengi gibi özellikleri de yapımında kullanılan meyveye göre değişiyor. Genellikle elma, üzüm ve alıç gibi meyvelerden yapılan sirkede, değişmeyen tek şey ise yüksek besin değeri ve probiyotik bakımından zengin içerik!

Sirke, metabolizma üzerindeki rolü ve dengeli beslenmeye uygun bir gıda olması dolayısıyla sabahları aç karnına da tüketilebiliyor. Fakat yüksek asiditeye sahip olan bu gıdayı sabahları tek başına tüketmek yerine, su ile seyreltmek daha keyifli ve rahat bir tüketim sağlıyor. Sabah aç karnına sirkeli su içmek üzerine diğer detayları da öğrenmek istiyorsanız, yazımızın devamına mutlaka göz atmalısınız!

Sirkenin özellikleri nelerdir?

Sirke özellikleri ile şüphesiz popülerliğinden yüzyıllar sonra da ödün vermeyecek geleneksel ürünlerin başında geliyor. Çeşitli meyveler ile yapılan sirkeler, bu sayede pek çok vitamin ve mineral çeşidi barındırıyor. Sirke aynı zamanda içerdiği probiyotik adlı yararlı mikroorganizmalar, antioksidanlar ve antiseptik bileşenlerle de beslenme konusunda bir adım öne çıkıyor.

Sirke doğrudan gıda olarak tüketilmesi dışında ağız bakımı, sebze-meyve temizliği ve kişisel bakımda da yardımcı bir rol üstleniyor. Ancak sirkenin özelliklerinden maksimum düzeyde yararlanabilmek için seçilen ürünlerin katkısız, koruyucusuz ve mevsiminde yetişmiş doğal meyvelerden üretilmiş olması büyük önem taşıyor.

Sabah aç karnına sirkeli su içmenin etkileri nelerdir?

Sirke, özellikle kaliteli ham maddeler ve organik içeriklerle üretildiğinde iyi beslenmeye katkı sunan gıdalardan birini oluşturuyor. Tıpkı sirke gibi sirkeli suyun etkilerinin de bulunduğu pek çok kişi tarafından biliniyor. Bunun sebepleri arasında sirkenin açlık hissini geciktirme ve uzun süre tokluk hissi sağlama gibi etkileri yer alıyor.

Aynı zamanda sirkenin kilo vermek isteyen kişiler tarafından özellikle tercih edildiği de biliniyor. Fakat sirke tüketimi ve bilhassa da sabahları aç karnına sirkeli su içilmesi konusunda, çeşitli sağlık sorunları olan veya ilaç kullanan kişiler başta olmak üzere tüm bireylerin önce hekimlerine danışmaları oldukça önemli.

Sabah aç karnına sirkeli su içmek zayıflatır mı?

Sabah aç karnına elma sirkesi içmek veya bunun yerine alıç sirkesi ya da üzüm sirkesini tercih etmek, zayıflama konusunda elbette tek başına yeterli olmuyor. Sirke, zengin içeriğiyle günlük gıda alımını ve vücudun normal işleyişini her ne kadar desteklese de şunun bilinmesi gerekiyor: Hiçbir besinin kilo vermeye tek başına yardımcı olması mümkün değil. Zayıflamak, pek çok uzmanın da vurguladığı üzere ancak doğru beslenme ve düzenli egzersiz ile mümkün!

Sabah aç karnına sirkeli su içmenin zararları var mı?

Sabahları aç karnına sirkeli su içmenin zararları da yok değil. Bunların en yaygınlarından bahsetmek gerekirse;

● Sirke, yüksek asiditeye sahip olduğu için fazla miktarda ve sık aralıklarla tüketildiğinde mideye zarar verebiliyor.

● Vücuttaki potasyum seviyesine etki etmesi sebebiyle yüksek tansiyon hastaları için tehlike yaratabiliyor.

● Asidik içeriği dolayısıyla diş hassasiyeti oluşturabiliyor.

● Özellikle yaşlı hastaların tüketiminde kemik erimesi gibi problemlere zemin hazırlayabiliyor.

● İçeriğindeki meyveler ve bileşenlere karşı bazı kişilerde çeşitli alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor.

● Ayrıca sirkenin kullanılan bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği yönünde uyarılar da bulunuyor. Bu sebeple özellikle de kronik bir hastalığınız varsa, tüketim öncesi mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Kaynak: https://www.wefood.com.tr/blog/icerik/sabah-ac-karnina-sirkeli-su-icmenin-etkileri-nelerdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here