Red eye kahve nasıl yapılır?

0
211

Red eye kahve; demlenmiş espresso içeren yoğun aromalı bir kahvedir. Özellikle diğer kahvelerle kıyaslandığında bu derin fark kendini apaçık bir şekilde gösterir. Yoğun olmasının nedeni ise içerisinde ekstra 1 shot espresso olmasıdır. Kahvenin aroması bu şekilde daha da güçlenir ve vazgeçilmesi imkansız bir tat ortaya çıkar. Kafein oranı hayli yüksektir.

Hızlı biçimde hazırlandığı için sık tüketilen bir seçenektir. Acele etmeniz gereken anlarda illaki kahve içmek istiyorsanız, bu opsiyon sayesinde zaman kazanabilirsiniz. Kökeni Amerika Birleşik Devletleri’ne dayanan bu kahve, eski yıllarda uzun yol şoförlerinin uykusunun açılması için sürekli olarak kullanılıyordu.

Hatta kahvenin isminin red eye yani kırmızı göz olmasının nedeni yorulunca, uyku bastırınca gözlerin kızarmasıdır. Sadece uzun yol şoförleri değil, gece vardiyasında çalışan ve farklı meslekler icra eden birçok kişinin de favorisi red eye kahve olmuştur. İçerisinde demlenmiş kahve ve az miktarda espresso barındırır. Bu yüzden de kişiyi dinç tutma özelliği vardır.

Red eye kahve nasıl hazırlanır?

İsim ve kalite olarak dünya genelinde bilinen sayısız kahve dükkanında karşınıza çıkabilecek olan bu özel kahve, kafein oranı yüksek seçeneklere yönelenlerin ilk tercihidir.

Malzemeler

  • 1 fincan kahve
  • 1 shot espresso
  • Kahve makinesi

Yapılışı:

  1. Shot bardağı içerisine hazırladığınız espressoyu ekleyin.
  2. Bu adımda ise kahve makinesini açıp göz kararı 1 fincanlık kahve çekirdeği öğütün.
  3. Kahveyi fincana doldurduktan sonra üzerine de espresso shot karışımını ilave edin.

Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here