Probiyotik soda bağırsak sağlığını iyileştirmede gerçekten faydalı mı?

0
265

Probiyotik soda, geleneksel sodaya daha sağlıklı bir alternatif olarak hızla popülerlik kazanıyor.

Bağırsak sağlığını desteklemek için malzemelerle yapıldığını iddia eden probiyotik ve prebiyotik gazlı içecekler popülerlik kazanıyor.

Uzmanlar, probiyotik ve prebiyotik gazlı içeceklerin önerilen günlük lif miktarınıza ulaşmanıza, sindirimi iyileştirmenize ve bağışıklık fonksiyonunu desteklemenize yardımcı olabileceğini söylüyor.

Bununla birlikte, bazıları yüksek şeker içeriğine sahiptir ve şişkinlik ve gaz gibi sindirim sorunlarına neden olabilir.

Probiyotiklerin ve prebiyotiklerin sağlığa faydaları üzerine araştırmalar sınırlıdır.
Normal sodaya sağlıklı bir takas arıyorsanız, muhtemelen probiyotik sodayı zaten duymuşsunuzdur.

Bu gazlı ve tatlı içeceklerin geleneksel gazlı içeceklerden daha az şekere sahip olduğu ve daha sağlıklı bir bağırsağı desteklediğine inanılan bileşenlerle yapıldığı söyleniyor.

Prebiyotikler ve probiyotikler nelerdir?

Basitçe söylemek gerekirse, probiyotikler bağırsaklarımızda yaşayan ve onu dengeli ve sağlıklı tutan canlı mikroorganizmalar, genellikle bakterilerdir.

Prebiyotikler sindiremediğimiz bir lif türüdür. Probiyotikler için besin görevi görerek bağırsaklarımızda büyümelerine ve gelişmelerine yardımcı olurlar.

Probiyotikler ve prebiyotikler, sindirim sistemimizi sağlıklı ve dengeli tutmak için birlikte çalışırlar, peki onları gazlı içeceklerde tüketmenin herhangi bir faydası var mı?

Probiyotik ve prebiyotik gazlı içeceklere olan ilgi neden artıyor ?

Bağırsak sağlığı uzmanı ve Gutfulness Nutrition’ın kurucusu Marilia Chamon , prebiyotik ve probiyotik gazlı içeceklerin yükselişine şaşırmadı. Yeni keşfedilen popülerliklerinin birkaç faktörün sonucu olduğunu söyledi.

İlk olarak, insanlar bağırsak sağlığının öneminin daha fazla farkına varıyorlar .

Chamon , “Bağırsak sağlığı ve bağırsak mikrobiyomunun genel sağlıktaki rolü konusunda artan farkındalık, bağırsak sağlığını desteklediğini iddia eden ürünlere olan ilgiyi artırdı” diye tahminde bulundu.

İkincisi, prebiyotik ve probiyotik gazlı içeceklerin cazibesinin kolaylıktan kaynaklandığını söyledi.

“Bir içecek olarak, yararlı mikropları ve diyet liflerini kişinin rutinine dahil etmenin lezzetli bir yolunu sunuyorlar ve bu da onları, diyetlerinde önemli değişiklikler yapmadan bağırsak sağlığını iyileştirmek isteyen tüketiciler için çekici bir seçenek haline getiriyor” diye açıkladı.

Probiyotik soda bağırsaklarınız için gerçekten iyi mi?

Artan sayıda insan geleneksel gazlı içeceklere daha sağlıklı bir alternatif olarak bu içeceklere ulaşırken, bağırsaklarınız ve genel sağlığınız için gerçekten faydalılar mı?

Chamon, tamamen ikna olmadığını söyledi.

“Artan lif alımı dışında kişisel olarak pek bir fayda göremiyorum” dedi.

“Çoğunlukla rafine şekerler ve karbonhidratlara dayalı bir Batı diyeti yerseniz ve tüm gıdaları az tüketerek yüksek miktarda hayvansal protein ve doymuş yağ alırsanız, prebiyotik gazlı içecekler günlük önerilen lif alımınıza katkıda bulunabilir ” diye açıkladı.

“Ancak, insanların sağlık hedeflerini desteklemek için prebiyotik gazlı içeceklere güvenmek yerine beslenme düzenlerini iyileştirmeye odaklanmalarını tercih ederim” diye ekledi.

Chamon, bu gazlı içeceklerin diyet lifini kişinin günlük rutinine dahil etmenin uygun ve eğlenceli bir yolu olabileceğini söylese de, bunların bütün gıdalar açısından zengin bir diyetin yerini almaması gerektiğine inanıyor; şunları içeren:

meyveler
sebzeler
kepekli tahıllar
baklagiller
fındık ve tohumlar

Chamon, sorulması gereken asıl sorunun “Probiyotikleri ne için alıyorsunuz?”

“Probiyotikler suşa bağımlıdır ve farklı suşlar farklı sağlık yararları sunar. İdeal olarak, ele almak istediğiniz belirli semptomlara yardımcı olduğu üzerinde çalışılmış ve kanıtlanmış bir suş arıyor olmalısınız” diye açıkladı.

Probiyotik ve prebiyotik gazlı içecekler içmenin potansiyel riskleri

Kurul onaylı bir beslenme uzmanı olan Karen Reyes , bu içecekleri tüketmenin hem sağlık yararları hem de potansiyel sağlık riskleri olduğunu söyledi.

Bir yandan, antikor üretimini teşvik ederek sindirimi iyileştirebileceklerini ve bağışıklık fonksiyonunu destekleyebileceklerini söyledi.

“Bazı araştırmalar, serotonin gibi nörotransmiterlerin üretimini teşvik ederek ruh hali ve zihinsel sağlık üzerinde yararlı etkileri olabileceğini bile öne sürüyor” diye ekliyor.

Ayrıca , Beslenme Bülteni’nde yayınlanan ve probiyotik tüketiminin gastrointestinal enfeksiyonlar ve inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) gibi çeşitli sağlık durumları için faydalı olabileceğini öne süren bir 2016 incelemesinden alıntı yapıyor .

Öte yandan Reyes, prebiyotik ve probiyotik gazlı içeceklerin aşağıdaki gibi sindirim sorunlarına neden olabileceğini söyledi:

şişkinlik
gaz
ishal
Chamon da benzer kaygıları paylaştı.

“Probiyotiklerin tanıtılması, özellikle ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi (SIBO) olanlarda gaz ve şişkinliğe neden olabilir ” diye belirtiyor.

“Bu tür gazlı içeceklerde kullanılan prebiyotik lif genellikle , özellikle hassas sindirim sistemi olanlar veya hassas bağırsak sendromu (IBS) olan kişiler için şişkinlik ve gaz için yaygın bir tetikleyici olan inülindir . Bazı markalar gazlı içeceklerin şişkinliği giderdiğini iddia ediyor ama tam tersi de olabilir,” diye tahmin ediyor.

Ek olarak, bu gazlı içeceklerin bazılarının yüksek şeker içeriği vardır ve bu da kalp hastalığına , bazı kanserlere , tip 2 diyabete ve fazla kiloya katkıda bulunabilir .

Prebiyotik ve probiyotik gazlı içeceklerin etkileri üzerine araştırmalar halen gelişmektedir.
Reyes, probiyotikler ve prebiyotikler üzerine araştırmaların hala gelişmekte olduğunu ve potansiyel sağlık faydalarını tam olarak anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu not etmenin önemli olduğuna inanıyor.

Bu arada, probiyotik veya prebiyotik gazoz içmeyi tercih ediyorsanız, doğal içerikli ve ilave şeker içermeyen markaları seçmenizi tavsiye ediyor.

Her gün tüketmeniz gerekip gerekmediğine gelince, Reyes, genel diyetiniz, yaşam tarzınız ve sağlık hedefleriniz de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olduğu için net bir cevap olmadığını söyledi.

Bununla birlikte, her iki uzman da ölçülü olarak çoğu insan için genellikle güvenli oldukları konusunda hemfikirdir.

Bağırsak sağlığınızı iyileştirmenin yolları

Probiyotik ve prebiyotik gazlı içeceklerin ne kadar yararlı olduğunun tam olarak net olmadığı göz önüne alındığında, onları tüketmek konusunda iki kez düşünüyor olabilirsiniz.

Ancak, sağlık uzmanlarının bağırsak sağlığınızı iyileştirebileceğinizi söylediği başka yollar da var .

Lif açısından yüksek, işlenmiş yüksek şeker ve yüksek yağlı yiyecekler açısından düşük bir diyet anahtardır. Bu sırada,araştırma kefir, yoğurt ve lahana turşusu gibi fermente gıdaları yemenin bağırsak mikrobiyomunu iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

Chamon, “Bilimsel araştırmalar, çeşitli ve dengeli bir diyet yemenin bağırsaklarınızı ve genel sağlığınızı desteklemenin en iyi yolu olduğunu sürekli olarak gösteriyor” dedi.

“ Meyveler, sebzeler, zeytinyağı, kabuklu yemişler, baklagiller ve kepekli tahıllar merkezli Akdeniz diyeti , birçok hastalığın önlenmesi de dahil olmak üzere çok sayıda sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, bu tür beslenme düzenini izleyerek genel sağlığınızı destekleyebilirsiniz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here