Poşet çay, paket servis ve sosisli sandviç tüketiminin kalıcı kimyasallarla bağlantısı

0
187

ABD’li araştırmacılar, beslenme alışkanlıkları ile bireylerin kanında uzun süre kalıcı kimyasalların ya da PFAS’ın varlığı arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışmayı başlattıklarını düşünüyor.

ABD’li araştırmacıların belirttiğine göre, beslenme tercihlerimiz ve bunların kaynakları, PFAS olarak bilinen kalıcı kimyasalların kanımızdaki seviyelerini potansiyel olarak etkileyebilir.

İki farklı gruptan 700’den fazla katılımcıya, koyu yeşil sebzeler, ekmek, süt, spor içecekleri ve çay gibi belirli yiyecek ve içecekleri tüketme sıklıkları da dahil olmak üzere beslenme alışkanlıkları hakkında sorular soruldu. Daha sonra kanlarında PFAS seviyeleri test edilmiştir.

Araştırmacılar ayrıca katılımcıların yemek tercihlerini de sorgulamışlardır – yemekleri evde mi, fast-food satış noktalarında mı yoksa yemekli restoranlarda mı tükettikleri. Bu veriler, katılımcıların yaygın bir PFAS kaynağı olan gıda ambalajlarına maruz kalma sıklığı hakkında spekülasyon yapmalarına yardımcı oldu.

Hangi gıdalar yüksek seviyelerde kalıcı kimyasallarla bağlantılıdır?
Araştırma, daha fazla çay, işlenmiş et ve ev dışında hazırlanan yemek tüketiminin zaman içinde vücuttaki PFAS seviyelerinin yükselmesiyle ilişkili olduğunu ortaya koydu.

Çay, sosisli sandviç ve işlenmiş et tüketimi artan katılımcıların PFAS seviyeleri sürekli olarak yükselmiştir.

Öte yandan, bazı gıdalar yalnızca ev dışında tüketildiğinde artan PFAS seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Patates kızartması ya da pizza gibi restoranlarda hazırlanan gıdaları tüketen bireylerde genellikle yüksek kalıcı kimyasal seviyeleri görülmüştür. Araştırmacılar, ambalajın birincil suçlu olabileceğini öne sürüyor.

Örneğin, çay tüketimi ile yüksek PFAS seviyeleri arasındaki ilişkinin, bu kimyasallarla işlenmiş çay poşetlerinden kaynaklandığından şüpheleniliyor, ancak bunun daha fazla araştırılması gerekiyor. İşlenmiş etler, üretimlerindeki çeşitli kontaminasyon yolları göz önüne alındığında daha az şaşırtıcıdır.

Keck Tıp Fakültesi Çevre Sağlığı Bölümü’nde doktora adayı ve çalışmanın başyazarı olan Hailey Hampson, “‘Sağlıklı’ Gıdalar Bile Kirlenmiş Olabilir” diyor.

“Bu bulgular ‘sağlıklı’ gıdalara ilişkin geleneksel anlayışımıza meydan okuyor.”

Ekip, çalışmalarının zaman içinde kalıcı kimyasal seviyeleri ile diyet bağlantılarının araştırılmasına öncülük ettiğine inanıyor.

Çalışmanın kıdemli yazarı ve Keck Tıp Fakültesi’nde nüfus ve halk sağlığı bilimleri yardımcı doçenti olan Jesse A. Goodrich, “Birden fazla zaman diliminin değerlendirilmesi, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesinin PFAS konsantrasyonlarını nasıl etkileyebileceğine dair içgörü sağlıyor” diyor.

PFAS neden bir endişe kaynağıdır?
PFAS veya per- ve polifloroalkil maddeler, sağlık açısından bilinen tehlikelerdir. Araştırmalar, hormonal dengeleri bozabildiklerini, kemikleri zayıflatabildiklerini ve çeşitli hastalık risklerini artırabildiklerini göstermektedir. Dahası, kanser, doğum kusurları, böbrek bozuklukları ve diğer ciddi sağlık sorunları ile ilişkilendirilmektedirler.

‘Sonsuza kadar kalıcı kimyasallar’ olarak adlandırılan bu maddeler, bozunmaya karşı direnç göstermekte ve çevrede uzun süre kalmaktadır. Önceki çalışmalar ağırlıklı olarak suda bulunmalarına odaklanırken, uzmanlar kontamine olmuş gıdaların insan sağlığı için daha önemli bir tehdit oluşturduğunu savunmaktadır.

Gıda kontaminasyonunun başlıca kaynakları arasında ambalajlar, belirli ambalaj plastikleri, pestisitler ve ürün yetiştirme sırasında kullanılan PFAS ile kirlenmiş su veya gübreler yer almaktadır.

Çalışmanın yazarları, amacın gıdaları ‘sağlıklı’ ya da ‘sağlıksız’ olarak sınıflandırmak olmadığını vurguluyor. Bunun yerine, kontaminasyon kaynaklarını saptamak için hangi gıdaların daha fazla inceleme gerektirdiğini belirlemeyi amaçlıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here