Pizza pazarı, toplam yeme içme pazarının yüzde 4’ü

0
1722

Toplam 74 Milyar TL’lik Türkiye yeme-içme pazarı içinde, pizza segment 1.8 Milyar TL’lik bir büyüklüğe ulaştı.  Pizza segmentinin önemli markalarından Domino’s, yeni stratejisiyle 2020 yılında 1 Milyar TL’lik ciro elde etmeyi hedefliyor.

Yeni döneme dair hedeflerine yönelik yaptığı toplantıda Domino’s Pizza, artık yalnızca “Domino’s” adını alarak pizza segmentinin ötesine geçiyor ve fast-food pazarında liderliğe oynadığını açıkladı. Şirket  Domino’s Sofrası konseptiyle pizzalarının yanında, Dürümos ve Ekmek Arası gibi yepyeni lezzetler sunmaya başladı.  

Domino’s’un izlediği yeni strateji, 2019 yılı başarıları ve 2020 hedeflerine ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan DP Eurasia Group CEO’su Aslan Saranga, “Her zaman olduğu gibi kendi kendimizle rekabet ederek, müşterilerimiz tarafından çok sevilen lezzetlerimize yenilerini katarak rakiplerimizden ayrıştık. 2019 yılında da bu yenilikçi stratejimizin meyvelerini toplamaya başladık. 2020 itibariyle hedefimiz Türkiye fast-food pazarının lideri olmak” dedi.  

Domino’s Türkiye cirosu 1 Milyar TL’ye dayandı

2018 yılında 736 MilyonTL’lik sistem satışı gerçekleştiren Domino’s, 2019’da bu rakamı 845.7 Milyon TL’ye çıkardı. Toplam 74 Milyar TL’lik Türkiye yeme-içme pazarı içinde, 1.8 Milyar TL’lik pizza segmentinin yarısını domine eden Domino’s, yeni stratejisiyle 2020 yılında 1 Milyar TL’lik ciro elde etmeyi hedefliyor. Pizza dışında çok daha geniş bir segmente hitap etmeyi planlayan marka, 74 Milyar TL’lik pazarın yüzde 43’ünü oluşturan ve 5-15 TL arasında harcama yapan tüketicilere odaklanacak. Domino’s 2020’de ayrıca, yüzde 0.9 pay aldığı, 35 Milyar TL’lik take-away pazarından da daha fazla pay alarak büyümeyi amaçlıyor.

zde 21 büyüyen DP Eurasia’nın yıldızı Rusya

Domino’s, Türkiye ile birlikte Rusya, Gürcistan ve Azerbaycan’ı kapsayan DP Eurasia yapılanmasında da 2019’u büyümeyle tamamladı. 2018’de 1 Milyar 125 Milyon TL’lik sistem satışı gerçekleştiren DP Eurasia, yüzde 21.8’lik büyüme gerçekleştirerek 2019’da bu rakamı 1 Milyar 370 Milyon TL’ye yükseltti. Tüm dünyadaki Domino’s’lar arasında en hızlı büyüyen ülke olan Rusya ise, 2019 yılında 203 şubeye ulaştı.

2020’de 80 yeni şube hedefi

Türkiye ve bölgedeki büyümeyle DP Eurasia’nın toplam şube sayısı 2019 sonu itibariyle 765 oldu. Bu şubelerin 521’ini franchise’lar oluşturuyor. Domino’s Türkiye ise 11’i AVM’lerde olmak üzere, Türkiye genelinde 15 yeni şube açarak restoran sayısını 550’ye yükseltti. 2019’da bir önceki yıla oranla dükkan başına yüzde 13 büyüme ile toplamda yüzde 15 büyüme sağlayan Domino’s, 2019 yılının son üç ayında ise dükkan başına yüzde 20 büyüme yakalamayı başardı.

Bu büyümede Domino’s içinden çıkarak yeni franchise’lar kuran 80 yatırımcının etkisi büyük. DP Eurasia, 2020 yılında 65 ila 80 yeni şubeyi hayata geçirmeyi planlıyor.

Domino’s’ta artık telefon çalmayacak

Son 5 yılda dijital kanallara 12 Milyon TL olmak üzere operasyon, üretim ve benzeri alanlara toplam 23 Milyon TL’lik teknoloji yatırımı yapan Domino’s’un 2019 yılındaki büyümesinde teknoloji ve inovasyon çalışmaları yine etkili oldu. Teknolojideki yenilikçi yaklaşımıyla 30 dakikada evlere pizza servisi hizmeti veren bir şirket yerine, pizza satan bir teknoloji firması olarak” tanımlanan marka, veriye dayalı pazarlama stratejisi ve kullandığı teknolojilerle Türkiye’nin dijital dönüşümüne de katkıda bulunuyor.

Domino’s’un dijital cirosu, 2019 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 33.5 arttı. Evlere servis gelirlerinin yüzde 64’ünü e-ticaretten sağlayan, bu oranı 2020 yılında daha da yukarılarataşımayı planlayan Domino’s, kısa süre içinde telefonla sipariş dönemine son vererek operasyonlarının büyük bölümü dijitale taşıyacak. Böylece Domino’s’ta bir süre sonra siparişler için telefon çalmayacak.

Her iki Domino’s çalışanından biri developer

2019 yılı içinde Ar-Ge Merkezi’ni de hayata geçiren Domino’s’un bir teknoloji firması olduğu, bu girişimiyle devlet tarafından da tescillenmiş oldu. Şirket operasyonlarının giderek dijitalleşmesi ve inovasyon çalışmalarının ağırlık kazanmasıyla 2019 yılında her iki Domino’s çalışanından biri developer ya da analist olarak görev yapmaya başladı.

Kendi Online platform satışının yüzde 86 mobilden

2019 yılında Domino’s’un kendi online platform satışlarının yüzde 86 mobil kanallardan geldi. Dijital mecralarda uyguladığı pazarlama stratejisiyle mobil aplikasyon indirme oranını da yüzde 100 artıran Domino’s, tüketicilerin bugüne kadar 4 milyon aplikasyon indirmelerini sağladı. Mobil aplikasyon cirosu ise geçen yıla göre yüzde 24 arttı.

Yeni teknolojilerle büyüme devam edecek

Domino’s, 2020 yılında da yenilikçi teknoloji uygulamaları ile fark yaratacak. Sipariş hızını artırmaya yönelik olarak yoğun şubelere yerleştirilecek olan kiosklar, motorculara destek verecek çevre dostu elektronik bisikletler, tüketicilerin açık havada iken rahatça sipariş vermelerini sağlayacak hot-spot uygulamaları, WhatsApp üzerinden sipariş verme özelliği gibi birçok yeni servisle Domino’s, 2020’de de müşteri memnuniyetini artırarak hızla büyümeye devam edecek.  

360 derece pazarlama ile yılı fırsata çevirdi

Domino’s, 360 derece pazarlama stratejisi izleyerek sosyal medyadan TV’ye çok geniş bir tanıtım mecrasını bir arada kullandı ve 2019 yılını fırsata çevirdi. Domino’s, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da bir ilk olan Pizza Günleri’ni düzenleyerek tüketicilerin bir hafta boyunca pizzaya uygun fiyatlarla ulaşmalarını sağladı. Şirket, Domino’s Türkiye Pizza Günleri’nin gördüğü yoğun ilgi üzerine etkinliğin patentini aldı. Pizza Günleri bundan böyle, geleneksel olarak her yıl düzenlenecek.

Domino’s’un yeni ürünleri Dürümos ve yeni Ekmek Arası çeşitleri ise şirketin yeni marka yüzüolan, başarılı oyuncu Enis Arıkan’ın rol aldığı reklam filmleriyle tanıtıldı. Arıkan’ın usta oyunculuğu kadar sosyal medya fenomeni olarak farklı mecralarda da kendini kanıtlamış bir oyuncu olması, Domino’s’un yeni pazarlama stratejisinin başarısını artırdı. Domino’s, pizzalarıyla yarışacak yepyeni lezzetleri 2020 yılında da pazara sunmaya ve bu kapsamda Enis Arıkan ile işbirliğine devam edecek.

Sosyal sorumluluk tek çatı altında

Öte yandan Domino’s Sofrası konsepti, şirketin sosyal sorumluluk çalışmalarını da tek çatı altında topluyor. Paylaşmak ve mutlu anları çoğaltmak vizyonuyla hayata geçirilen Domino’s Sofrası sosyal sorumluluk çalışmalarıyla Türkiye’nin her yerine Domino’s lezzetlerini hiç tatmayanlarla buluşmalar gerçekleştiriliyor. Domino’s Sofrası sosyal sorumluluk projesiyle bugüne kadar 10 binden fazla çocuk ilk pizzalarını tattı. 20 binden fazla yetişkine pizza ve diğer Domino’s ürünleri ulaştırıldı. Şirket 2020’de 100 bin kişiye ulaşmak istiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here