Peynir tüketirken bilmeniz gereken 10 önemli konu

0
3729

Sağlığımız için temel besinlerimizden biri olan sofralarımızın baş tacı peyniri tüketirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Sofralarımızın vazgeçilmez lezzeti, kalsiyum, protein,  vitamin kaynağı peyniri doğru koşullarda tüketmek ve saklamak sağlıklı beslenmemiz açısından büyük önem taşıyor.

Ancak tuz oranı, beslenme tablosu ve içerdiği vitaminler ile değerli bir gıdamız olan peyniri bilinçli tüketiyor muyuz? Muratbey Peynirleri Gıda Uzmanları hangi peynirin nasıl tüketilmesi gerektiği konusunda çeşitli bilgiler vererek,  peynir severlerin dikkat etmesi gereken 10 kuralı sıraladı;

1-Lor peyniri ye, bağışıklık sistemini güçlendir

İçerdiği serum protein ile bağışıklık sistemini güçlendiren lor peyniri, özellikle bağışıklık sistemi zayıf kişiler, sporcular ve diyet yapanlar için ideal. Az tuzlu tam yağlı bu değerli peyniri farklı tariflerle her öğünde tüketerek faydalanmak mümkün.

2-Yumurta alerjisi olanlara protein zengini lor

Özellikle yumurta alerjisi olan kişiler protein ihtiyacını lor peynirinden karşılayabilir. Zengin protein kaynağı Lor peynirini çeşitli baharatlar ve sebzelerle çeşitlendirerek, yumurta yerine de tüketebilirsiniz

3-Bebeklere az tuzlu Sürmeli peynir verebilirsiniz

Katı gıdaya geçmiş bebekler için hazırlanan tüm mamaları besin değeri açısından zenginleştirmek için kullanılabilecek en ideal peynir,  az tuzlu, lezzetli, yumuşak yapılı Sürmeli peynirdir. Sürmeli peynirin lezzetini koruması için kendi salamura suyunda saklanması gerektiğini unutmayın.

4-Çocuklara abur-cubur yerine atıştırmalık peynir verin

Çocuğunuza peynir yeme alışkanlığını Burgu, Topi gibi atıştırmalık peynirlerle kazandırabilirsiniz. Ancak Burgu, Topi gibi peynirler, paketleri açıldıktan sonra kendi salamura suyunda muhafaza edilmelidir. Çocuğunuz Topi peynirli mini pizzalara, cheescake  ya da renkli peynir tabaklarına karşı koyamayacaktır.

5-Kızartma peynirlerini suda beklettikten sonra kızartın

Hellim gibi kızartma peynirlerinin tuzundan arındırılması ve gerçek tadının açığa çıkması için 15 dakika ılık suda bekletilip kızartılması ve sıcak servis edilmesi gerekir.

6-Beyaz peynirin dağılmaması için bıçağı ıslatın

Beyaz peynirinizi tadını kaybetmemesi için kendi salamura suyunda saklayın. Suyu azalırsa içme suyu ekleyebilirsiniz. Düzgün kesilmesi için de kesmeden önce bıçağı soğuk suya batırarak ıslatın.

8-Kaşar peynirini streç filme sarmayın

Kaşar peynirinizi streç filme sararak saklıyorsanız vazgeçin. Çünkü peynir ile streç film arasında oluşacak hava boşluğu nemi arttıracağı için peynirinizi küflendirebilir. Kaşar peynirini rutubetten uzak ortamda buzdolabında saklayın.

9- Peynirinizi dilimlere ayırmadan bütün olarak saklayın

Peynirinizi hemen tüketmeyecekseniz dilimlere ayırmadan saklayın. Böylece dış ortamla temasını en aza indirebilirsiniz. Ayrıca satın alırken, ambalajının bozuk olmamasına dikkat edin. Son tüketim tarihi yakın olan peynirleri hemen tüketemeyecekseniz satın almayın.

10-Diyetlerde mutlaka peynir ama tuz oranına dikkat !

Diyet listelerinde peynir ile sağlıklı kilo kontrolünü sağlayabilirsiniz ancak tuz oranını dikkate almayı unutmayın.  Az tuzlu Burgu, Topi, Sürmeli ve Lor özellikle diyet listelerinde tercih edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here