Parmesan peyniri: Beslenme, faydaları ve kullanım alanları

0
420

Parmigiano-Reggiano olarak da bilinen Parmesan, benzersiz beslenme özelliklerine sahip sert bir İtalyan peyniridir.

Hatta bazı insanlar, bileşenlerinin sağlığı iyileştirebileceğine veya hastalık riskini azaltabileceğine inanarak onu fonksiyonel bir gıda olarak kabul eder.

En dikkate değer beslenme özellikleri, bol miktarda protein ve kalsiyum ve kolay sindirilebilirliği içerir.

Geleneksel olarak, bu iyi bilinen İtalyan peyniri, karakteristik tadı ve dokusuyla sonuçlanan 1000 yıllık bir üretim sürecinden geçirilir.

Parmesan peyniri nedir?

Parmesan peyniri , aynı anda tatlı, tuzlu ve acı olabilen, karakteristik olarak güçlü ve fındıksı bir tada sahip bir İtalyan peyniridir . Ufalanan, grenli bir dokuya sahiptir ve rengi açıktan koyu sarıya kadar değişebilir.

 

Nasıl yapılır?

Parmesan peyniri, belirli İtalyan bölgelerinde üretilmesinin yanı sıra, yalnızca aynı bölgede yetiştirilen ineklerin sütünden yapılır.

Üretim süreci, keşişlerin her biri 18 kilogram ağırlığa sahip büyük tekerleklere monte edilmiş kuru hamurlu bir peynir geliştirdiği Orta Çağ’a kadar uzanır. Bunlar uzun süreli koruma için uygundur.

Parmesan, peynir mayası pıhtılaşması adı verilen bir işlemle yapılır. Rennet, pıhtılaşma (katılaşma) sürecini başlatmak için kullanılan bir hayvan enzimleri grubudur. Buzağı peynir mayası en yaygın kullanılan hayvan peynir mayası.

Rennet ile pıhtılaştırılmış peynirler geleneksel olarak bu yedi adımla yapılır.

Ayar: İnek sütü, peynir mayasının eklenmesiyle pıhtılaşmaya başlar. Sıvı peynir altı suyu , sütün ana protein türü olan sert kazein misellerinden ayrılmaya başlar.
Kesme: Pıhtı oluştuktan sonra, peynir altı suyunun dışarı atılmasını daha da desteklemek ve peynirin nem içeriğini azaltmak için pirinç büyüklüğünde parçalar halinde kesilir. Bu, spino adı verilen geleneksel bir araç kullanılarak yapılır.
Pişirme: Lor ve peynir altı suyu karışımı, teleme kasılmasını ve peynir altı suyunun daha fazla atılmasını desteklemek için 131°F’de (55°C) pişirilir.
Boşaltma: Pişirildikten sonra, bir peynir kütlesi oluşur ve peynir altı suyu, peynir haline gelecek olandan ayırmak için süzülür.
Örme: Lor, daha büyük bir peynir kütlesi oluşturmak için kaynaşmaya devam eder.
Presleme: Örme gibi, presleme de peynir altı suyunun atılmasına yardımcı olur ve pıhtılaşmanın tam olarak kaynaşmasını destekler. Pıhtıya dış basınç uygulanarak yapılır. Daha sonra tanınabilir Parmesan tekerleklerini oluşturmak için bir kalıp kullanılır.
Tuzlama: Bu son adım peynirin nemini azaltır. Tekerlekler, tuz emilimine izin veren tuzlu su veya tuzlu suya daldırılmıştır.

Tuzlamadan sonra olgunlaşma veya olgunlaşma dönemi başlar.

Olgunlaşma süresi 12 aydan 40 aya kadar değişebilir. Toplam olgunlaşma süresi, peynirin nihai dokusunu ve lezzetini belirler.

Beslenme

Parmesan peyniri az miktarda tüketildiğinde bile oldukça besleyicidir.

1 ons (28 gram [g]) sert Parmesan porsiyonu:

Kalori: 111
Protein: 10 gr
Yağ: 7 gr
Karbonhidrat: 0.9 gr
Kalsiyum: Günlük Değerin (DV) yüzde 26’sı
Fosfor: DV’nin yüzde 16’sı
Sodyum: DV’nin yüzde 14’ü
Çinko: DV’nin yüzde 7’si

Protein ve yağ içeriği nedeniyle, bu peynir enerjisi yoğun bir besindir, yani porsiyon başına yüksek kalori sağlar.

Parmesan lakto-vejetaryen değildir çünkü tipik olarak hayvan mayası ile yapılır. Gıda etiketlerinde peynir mayası genellikle “enzimler” olarak listelenir. Paketlemede aksi belirtilmedikçe, bu enzimlerin hayvansal peynir mayası kaynaklı olduğunu varsaymak güvenlidir.

Ancak, vejetaryen Parmesan var. BelGioioso, Parmesan’ı hayvansal peynir mayası olmadan yapar ve etiket, ürünün vejetaryen olduğunu ve hayvansal peynir mayası kullanılmadan yapıldığını açıkça belirtir.

Peynirin yağ içeriği esas olarak orta ve kısa zincirli yağ asitleri sağlar. Bunlar daha kolay emilir ve hızlı enerji kaynakları olarak kullanılabilir, bu da vücutta daha az yağ birikmesine neden olur.

Son olarak, bu peynir kalsiyum, fosfor ve çinko dahil olmak üzere kemik sağlığı için gerekli olan birçok besini sağlar.

Sağlık yararları

İşte Parmesan peynirinin faydalarından bazıları.

Doğal olarak laktoz içermez

Süt, peynir yapımının önemli bir parçası olsa da, Parmesan neredeyse hiç laktoz içermez.

Laktoz, sütte bulunan ana karbonhidrat türüdür, ancak dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 75’i onu sindiremez . Bunun nedeni, laktozu glikoz ve galaktoz adı verilen şekerlere parçalayarak sindirmenize yardımcı olan bir enzim olan laktaz eksikliğidir.

Sonuç olarak, laktoz intoleransı olan kişiler, yuttuktan sonra ishal, karın ağrısı, şişkinlik ve şişkinlik yaşayabilir.

Süt yaklaşık yüzde 5 oranında laktoz içerirken, laktoz peynir altı suyunda, yani sulu kısımda bulunur. Böylece peynir üretimi sırasında pıhtıdan peynir altı suyu uzaklaştırılırken beraberinde laktoz da uzaklaştırılır.

Sonuç olarak Parmesan, 100 kilokalori ürün başına maksimum 0.10 miligram laktoz içeriğine sahiptir ve laktoz intoleransı olanlar için güvenli kabul edilir.

Kemik sağlığını destekleyebilir

Kalsiyum vücudunuzda en çok bulunan mineraldir ve kemik sağlığında önemli bir rol oynar . Aslında, vücudunuzun kalsiyum kaynağının yaklaşık yüzde 99’u işlev ve yapısal destek için kemiklerinizde depolanır.

Bu mineralin zayıf emilimi veya düşük alımı, vücudunuzun önemli vücut fonksiyonlarını sürdürmek için kemik rezervlerine güvendiği kemik yıkımına yol açabilir. Buna karşılık, kalsiyum eksikliği, kırılgan kemiklerle karakterize bir durum olan osteoporoza yol açabilir.

Bahsedildiği gibi, Parmesan peyniri iyi bir kalsiyum kaynağıdır ve her porsiyonu günlük ihtiyacınızın yüzde 26’sını sağlar.

Peynirin kazein içeriği sayesinde Parmesan’daki kalsiyum da yüksek biyoyararlanıma sahiptir. Bu, vücudunuz tarafından kolayca emildiği anlamına gelir. Kazein sindirildiğinde, kalsiyum, demir ve çinko gibi diğer minerallerin emilimini artıran mineral kalıntıları bırakır.

Kolayca sindirilebilir protein açısından zengin

Parmesan peyniri, tüm gerekli amino asitleri yüksek konsantrasyonlarda içerdiğinden, büyük miktarlarda yüksek kaliteli protein – yüksek biyolojik değeri olan protein – sağlar.

Ve tüm temel amino asitleri içerdiğinden tam bir protein olarak kabul edilir.

Amino asitler proteinin yapı taşlarıdır. Esansiyel amino asitler, vücudunuz onları üretemediği için yiyeceklerden almanız gereken amino asitlerdir.

Yüksek kaliteli olmasının yanı sıra Parmesan’daki proteinin sindirimi kolaydır.

Olgunlaşma döneminde peynirdeki proteinler, ön sindirime benzer bir süreçten geçer. Başka bir deyişle, vücudunuzun daha kolay emdiği serbest amino asitler gibi daha küçük bileşiklere ayrılırlar.

Kullanım alanları

Parmesan peyniri besleyici olduğu kadar çok yönlüdür ve mezelerden tatlılara kadar pek çok öğünde tüketilebilir.

Genellikle kıyılmış, rendelenmiş veya takozlar halinde satılır ve mağazalarda ve çevrimiçi olarak yaygın olarak bulunur.

Lezzeti olgunlaşma süresine göre değişkenlik gösterebileceğinden, olgunluğuna göre bazı içeceklerin veya yemeklerin yanına daha çok yakışabilir.

Bazı tipik olgunlaşma dönemleri ve bunların önerilen eşleştirmeleri şunlardır:

12–19 ay: Bunlar, meyve ve yoğurt ipuçlarıyla hafif, hassas bir tada sahiptir. Genellikle salatalara ve soğuk yemeklere eklenir ve köpüklü beyaz şaraplarla içilir.
20–26 ay: Bunlar dengeli peynirlerdir ve soslarda, tatlılarda ve çorba ve makarna gibi geleneksel İtalyan yemeklerinde kullanılır.
27–34 ay: Bu türler aromatiktir ve belirgin bir tada sahiptir. Pişmiş makarna yemekleri veya tatlı olarak meyve ve bal ile iyi uyum sağlarlar .
35–45 ay: Bu dönemler, yoğun aroma ile karakterize edilir ve kırmızı şarapla iyi uyum sağlar.

Yemeklerinize Parmesan eklemek, lezzetlerini ve beslenme profillerini iyileştirebilir. Hem tatlı hem de tuzlu yemeklerde afiyetle yiyebilirsiniz.

Dezavantajları

Protein kazeini yüksek bir süt ürünü olduğu için Parmesan peyniri, kazeine veya inek sütüne alerjisi olan kişiler için uygun olmayabilir.

Kazein alerjisi, bağışıklık sistemi süt veya süt ürünlerinden alınan kazeine saldırdığında ortaya çıkar ve bu da güçlü bir ani veya gecikmeli alerjik reaksiyona neden olur.

Bu semptomları içerebilir:

kızarıklıklar
cilt tahrişi
nefes alma sorunları
astım atakları
gastrointestinal problemler
anafilaktik şok

Kazein veya inek sütüne alerjiniz varsa, Parmesan peyniri dahil olmak üzere süt ve süt ürünlerinden kaçının.


Parmesan, güçlü bir tada ve ufalanan bir dokuya sahip eski bir peynirdir. Kuzey İtalya’nın belirli bölgelerinde üretilir.

Son derece besleyicidir ve laktoz intoleransı olan veya sindirimi kolay proteinler arayan kişiler için harika bir seçim olabilir. Kemik sağlığını da destekleyebilir.

Ancak kazein veya inek sütü alerjisi olan kişiler için uygun değildir.

Parmesan peyniri, hem tatlı hem de tuzlu yemeklere lezzetli bir katkı sağlar. Mağazalarda veya çevrimiçi olarak blok, parçalanmış veya rendelenmiş formda bulun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here