Oruç tutmanın iltihap azaltma potansiyeli

0
209

Cambridge’li bilim insanları, oruç tutmanın vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceği yeni bir mekanizma keşfettiler. Bu keşif, vücudun bağışıklık sisteminin potansiyel yan etkileri arasında yer alan iltihaplanma üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini gösteriyor.

Cell Reports dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, oruç tutmanın kanda, iltihabı önleyen araşidonik asit adlı bir kimyasalın düzeylerini arttırdığı ortaya çıktı. Bu durumun, aspirin gibi ilaçların bazı yararlı etkilerini açıklamada yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Bilim adamları, uzun süredir yüksek kalorili Batı diyetinin obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik inflamasyon riskini artırabileceğini biliyorlardı. Vücut, yaralanma veya enfeksiyona karşı doğal bir tepki olarak inflamasyonu başlatır. Ancak, bu süreç, iltihaplanma mekanizması aracılığıyla istenmeyen hücreleri yok etmeye yönelik olduğunda, vücutta potansiyel olarak zararlı bir inflamasyonu tetikleyebilir.

Cambridge Üniversitesi Tıp Bölümü’nden Profesör Clare Bryant, “Özellikle obezite ve ateroskleroz gibi önemli hastalıklarda, aynı zamanda Alzheimer ve Parkinson gibi ileri yaş hastalıklarında NLRP3 inflamasyonunun önemli olduğu belirginleşmiştir, özellikle Batı dünyasındaki insanlar için” dedi.

Profesör Bryant ve ekibi, oruç tutmanın 500 kcal’lik bir öğünü takiben araşidonik asit seviyelerini nasıl artırdığını inceleyerek, kalori kısıtlamasının inflamasyonu azaltabileceği sonucuna vardı. Araştırmacılar, araşidonik asidin NLRP3 inflamatuar aktivitesini azalttığını keşfetti, ki bu da oruç tutmanın inflamasyonu nasıl azaltabileceği konusunda şaşırtıcı bir bulgu olarak öne çıkıyor.

Araştırma, yüksek kalorili beslenmenin bu hastalıkların riskini artırabileceği bir mekanizmaya işaret ederken, aynı zamanda aspirin gibi ilaçların çalışma şekli hakkında da ipuçları sunabilir. Profesör Bryant, “Bu bulgular, oruç tutmanın ve kalori kısıtlamasının kronik inflamasyonu azaltmada potansiyel bir etkisi olabileceğini düşündürüyor” dedi.

Ancak, araştırmacılar, araştırmalarının henüz orucun Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı koruyucu olup olmadığını belirlemek için erken olduğunu belirtiyor. Ayrıca, uzun süreli oruç tutmanın sağlık açısından faydalarının daha fazla araştırma gerektirdiğini vurguluyorlar.

Bu çalışma, Wellcome, Tıbbi Araştırma Konseyi ve ABD Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü İntramural Araştırma Bölümü tarafından finanse edildi. Profesör Bryant, aspirinin uzun süreli kullanımının mide kanaması gibi yan etkilere neden olabileceği konusunda uyarıda bulunarak, antiinflamatuar ilaçların bilinçsiz kullanımının önemli olduğunu belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here