Omega-3 alımınızı artırmak, işitme duyunuzu korumaya yardımcı olabilir

0
295

Güney Kore’de yapılan yeni bir araştırmada, kandaki bir yağ asidinin işitme kaybını önlemeye yardımcı olabileceği ortaya çıktı. Bu yağ asidine omega-3 ya da DHA deniyor. Araştırmacılar, 40-69 yaş arası 100.000’den fazla kişinin kanındaki DHA miktarını ve işitme durumlarını incelediler. Sonuç olarak, kandaki DHA miktarı daha fazla olan kişilerin, daha az olanlara göre işitme sorunu yaşama ihtimalinin daha düşük olduğunu buldular.

Daha önce yapılan başka araştırmalar da, DHA’nın kalp hastalığı, zihinsel bozukluk ve ölüm riskini azalttığını göstermişti. Bu araştırmanın yazarlarından biri olan Michael I. McBurney, “Çalışmamız, DHA’nın işitmeyi korumada ve yaşla ilgili işitme kaybını önlemede de faydalı olabileceğini düşündürüyor” dedi.

Araştırmacılar, DHA’nın işitmeyi nasıl koruduğunu tam olarak bilmiyorlar. Ancak, omega-3’lerin kulaktaki hücreleri sağlıklı tutmaya veya zararlı sesler, kimyasallar veya enfeksiyonlara karşı vücudun verdiği iltihaplanma tepkisini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşünüyorlar. Daha önce yapılan bazı çalışmalar da, omega-3’lerin yaşla ilgili işitme kaybına karşı koruyucu olduğunu öne sürmüştür.

Vücudumuz çok az miktarda DHA üretebilir, bu yüzden kanımızdaki ve dokularımızdaki DHA miktarı yediğimiz yiyeceklere bağlıdır. DHA seviyelerini arttırmanın bir yolu deniz ürünleri yemek veya takviye hapları almaktır.

McBurney, “Kandaki omega-3 yağ asitlerinin sağlığa faydalı olduğuna dair güçlü kanıtlar var” dedi. “Yağlı balıklar ve omega-3 hapları iyi beslenme kaynaklarıdır. Takviye hapları almayı tercih ediyorsanız, kutunun üzerindeki etiketi okuyarak EPA ve DHA içeren ürünleri seçin.

Dünyada yaklaşık her beş kişiden biri işitme kaybıyla yaşıyor ve bu sayının ilerleyen yıllarda artması bekleniyor. İşitme kaybı kişinin hayatını olumsuz etkileyebilir; konuşmayı anlamakta, sosyalleşmekte, eğitim almakta veya çalışmakta zorluk çekebilir. İşitme kaybının nedenleri arasında çevresel faktörler (örneğin gürültü) ve genetik eğilimler (örneğin ailede işitme kaybı olanlar) vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here