Neotam: Bağırsak bütünlüğüne tehdit

0
708
Low-calorie sweeteners and sugar cubes. Icon calories and diet

Yeni araştırma, yeni nesil yapay tatlandırıcılardan biri olan neotamın insan bağırsağına zarar verebileceğini ve hastalığa neden olabileceğini keşfetti.

Çalışma, neotamın daha önce sağlıklı olan bağırsak bakterilerinin hastalanmasına ve bağırsak duvarını istila etmesine neden olabileceğini – potansiyel olarak irritabl bağırsak sendromu ve sepsis gibi sağlık sorunlarına yol açabileceğini – ve ayrıca bağırsak duvarının bir parçasını oluşturan epitel bariyerinin bozulmasına neden olabileceğini gösteren ilk çalışmadır.

Frontiers in Nutrition dergisinde yayınlanan ve Anglia Ruskin Üniversitesi’nde (ARU) gerçekleştirilen araştırma, neotamın epitel hücrelerinin ölümüne neden olarak doğrudan ve bağırsakta yaygın olarak bulunan bakterilere zarar vererek dolaylı olarak bağırsak epiteline zarar verebileceğini göstermektedir.

İn vitro çalışma, E. coli (Escherichia coli) ve E. faecalis’in (Enterococcus faecalis) içeceklerde, gıdalarda ve sakızlarda bulunan neotama maruz kalmasının ardından biyofilm oluşumu ve hastalıklı bakterilerin hücrelere yapışma ve istilasının artması da dahil olmak üzere bir dizi patojenik tepki belirledi.

En yeni yapay tatlandırıcılardan bazıları şekere kıyasla 1.000 kat daha tatlı bir tada sahiptir ve yiyecek ve içeceklere eklenmesi gereken miktarı azaltır. Daha az miktarda kullanılmasına rağmen, neotamın epitel-mikrobiyota ilişkisi üzerindeki etkisi, bağırsak sağlığının bozulmasına neden olma potansiyeline sahiptir ve bu da irritabl bağırsak hastalığı veya insülin direnci gibi metabolik ve enflamatuar hastalıklara yol açabilir.

Neotam üzerine yapılan bu yeni araştırma, Anglia Ruskin Üniversitesi’nden (ARU) Dr. Havovi Chichger’in, en yaygın kullanılan yapay tatlandırıcılardan bazıları olan sakarin, sukraloz ve aspartamın bağırsaklarda benzer hasara neden olabileceğini keşfeden önceki çalışmasına dayanmaktadır.

Yapay tatlandırıcılar kilo kaybına yardımcı olmada ve glikoz intoleransı ve tip 2 diyabeti olan bireylere yardım etmede rol oynayabilir. Ancak, Bangladeş’teki Jahangirnagar Üniversitesi’nden Dr. Aparna Shil ve Dr. Chichger tarafından yürütülen bu yeni çalışma, son zamanlarda geliştirilen bazı yapay tatlandırıcıların toksik etkileri konusunda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurgulamaktadır.

Anglia Ruskin Üniversitesi’nde (ARU) Biyomedikal Bilim Doçenti ve çalışmanın kıdemli yazarı olan Dr. Chichger şunları söyledi: “Sakarin, sukraloz ve aspartam gibi tatlandırıcıların sağlık üzerindeki etkileri konusunda giderek artan bir farkındalık söz konusu olup, daha önce yaptığımız çalışmalar bu tatlandırıcıların bağırsak duvarında yol açabileceği sorunları ve bağırsaklarımızda oluşan ‘iyi bakterilere’ verdiği zararı ortaya koymuştur.

“Bu durum ishal, bağırsak iltihabı ve hatta bakterilerin kan dolaşımına karışması halinde septisemi gibi enfeksiyonlar da dahil olmak üzere bir dizi potansiyel sağlık sorununa yol açabilir. Bu nedenle, daha yakın zamanda piyasaya sürülen tatlandırıcıları da incelemek önemlidir ve yeni araştırmamız neotamın bağırsak bakterilerinin hastalanması da dahil olmak üzere benzer sorunlara neden olduğunu göstermektedir.

“Bağırsak mikrobiyotasında meydana gelen bu patojenik değişikliklerin etkisinin anlaşılması hayati önem taşımaktadır. Bulgularımız aynı zamanda yaygın gıda katkı maddelerinin ve potansiyel olumsuz sağlık etkilerinin altında yatan moleküler mekanizmaların daha iyi anlaşılması gerektiğini göstermektedir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here