Muzlu süt içmek faydalı mıdır?

0
97

Muz ve süt, genellikle smoothie’lerde ve shake’lerde bulunan yaygın bir kombinasyondur.

İnternet, muz ve sütü birlikte tüketmenin sindirim sağlığına zarar verebileceği, tıkanıklığa neden olabileceği ve belinizi mahvedebileceği iddialarıyla dolu.

Bu makale, sütle birlikte muz yemenin sağlıklı olup olmadığına derinlemesine bir bakış atıyor.

Faydalar

Muz ve sütü birlikte tüketmenin birkaç potansiyel faydası vardır.

Son derece besleyici

Hem muz hem de süt, birkaç önemli besin açısından zengindir.

Örneğin, süt harika bir protein, potasyum, B vitaminleri ve fosfor kaynağıdır. Ayrıca kemik sağlığı , kas kasılmaları, sinir fonksiyonu ve daha fazlasında önemli bir rol oynayan temel bir mineral olan kalsiyum açısından da zengindir.

Bu arada muzlar lif, manganez, potasyum ve B6 vitamini içerir. Diğer meyveler gibi, muz da hücre hasarına karşı korumak için bir antioksidan görevi gören suda çözünen bir vitamin olan C vitamini açısından yüksektir.

Muz ve sütün birlikte tüketilmesi, diyetinize daha fazla besin maddesi sıkıştırmanıza ve çeşitli vitamin ve mineral alımınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Antrenman sonrası toparlanmayı destekler

Egzersiz yaptıktan sonra ne yediğiniz inanılmaz derecede önemlidir. Aslında, doğru gıdaları tüketmek kas büyümesini hızlandırabilir, performansı artırabilir ve iyileşmeyi hızlandırabilir.

Örneğin, egzersizden sonra iyi miktarda protein yemek, dokuların onarılmasına ve kas sentezinin desteklenmesine yardımcı olabilir. Karbonhidrat tüketmek, kaslarınızdaki egzersiz sırasında yakıt için parçalanmış olabilecek glikojen depolarını da yeniden inşa edebilir.

Özellikle süt, peynir altı suyu ve kazein gibi yüksek kaliteli protein içeriği nedeniyle genellikle egzersiz sonrası atıştırmalık olarak önerilir.

Muz ayrıca, kaslarınızdaki glikojen depolarının yerini alacak karbonhidrat sağlamaya yardımcı olabilecek harika bir seçenektir.

En iyi sonuçlar için, hem protein hem de karbonhidrat alımınızı artırmanın basit bir yolu olarak, antrenman sonrası bir smoothie’de süt ve muzu eşleştirmeyi deneyin.

Potansiyel olumsuzluklar

Sütü muzla eşleştirmenin olası faydalarına rağmen, bu ortak kombinasyonun birkaç potansiyel dezavantajı vardır.

Kilo alımına katkıda bulunabilir

Süt ve muzun her ikisi de çok besleyici olmasına rağmen, her porsiyonda makul miktarda kalori sağlarlar.

Örneğin, bir orta boy muz 105 kaloriye sahiptir. Benzer şekilde, 1 bardak (237 mL) tam yağlı süt 149 kalori içerir.

Her iki bileşen de ölçülü olarak iyi olsa da, her gün birden fazla porsiyon muz ve sütün tadını çıkarmak, kalori alımınızın hızla birikmeye başlamasına neden olabilir.

Diyetinizde başka ayarlamalar yapmadan, bu, zamanla artan kilo alımına katkıda bulunabilir.

Uyumsuz olabilir

Ayurvedik gıda ilkelerine göre, muz ve süt uyumsuz kabul edilen iki bileşendir. Ayurveda, daha iyi sağlığı teşvik etmek için vücudunuzdaki çeşitli enerji formlarını dengelemeye odaklanan bütünsel bir tıp şeklidir. Ayurveda’ya göre, muz ve sütü birlikte yemek, yiyeceklerin sindiriminden ve metabolizmasından sorumlu varlık olan agni’yi veya ateşi azaltabilir.

Muz ve süt tüketmenin de anekdot olarak sinüs tıkanıklığına katkıda bulunduğu ve vücudunuzdaki toksin üretimini artırdığı iddia edilir. Bununla birlikte, bazı araştırmalar Ayurveda diyetinin kilo yönetimi için faydalı olabileceğini öne sürse de, sağlığın diğer yönlerini nasıl etkileyebileceğine dair çok az araştırma vardır.

Ayrıca, muz ve süt gibi gıdaları birleştirmenin sindirimi engelleyebileceğini veya herhangi bir şekilde sağlığa zararlı olabileceğini gösteren hiçbir kanıt yoktur.


Muz ve süt hem lezzetli hem de önemli besinler açısından zengindir. Ayurveda’ya göre muz ve süt uyumsuz kabul edilse de, sağlığınıza veya sindiriminize zarar verdiği iddiasını destekleyen hiçbir araştırma yoktur. Bu nedenle, bu iki besleyici içerik, sağlıklı ve çok yönlü bir diyetin parçası olarak ölçülü olarak güvenle tüketilebilir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here