Mutluluğun yolu: Beslenme alışkanlıkları

0
197

Mutluluk konusunda yapılan araştırmalara duyduğum ilgi hiç bitmiyor. İyi hissetmek ve iç huzurumu artırmak için uygulaması kolay yöntemleri keşfetmeyi seviyorum. Meditasyon, yeterli uyku, gülmek ve evcil hayvanlarla zaman geçirmek gibi küçük ritüeller, mutluluğa giden yolda önemli kilometre taşları.

Probiyotik yönünden zengin besinler

“Probiyotik” kelimesini son zamanlarda sıkça duymuş olabilirsiniz. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, dört hafta boyunca probiyotik besinler tüketen kişilerde mutsuz ruh hali ve olumsuz düşüncelerde belirgin azalma görülmüş. Bu, sindirim yolundaki bakterilerin ruh halimiz üzerindeki etkisinin altını çiziyor. Bilim insanları bu etkileşime “beyin-bağırsak ekseni” veya sindirim yolu ile beyin arasındaki iletişim alanı diyorlar. Probiyotik yönünden zengin besinlere, örneğin yoğurt, kefir ve lahana turşusu gibi fermente gıdalara yer açmak, içsel dengeyi sağlamak adına harika bir adım olabilir.

Meyveler ve sebzeler

İngiliz Sağlık Psikolojisi dergisinde yayımlanan bir araştırma, sebze ve meyve alımının artmasıyla birlikte vücudun daha fazla enerji ürettiğini ve bireyin sakinlik ile daha fazla mutluluk duygusu kazandığını gösteriyor. Meyve ve sebzelerin ruhsal sağlığı güçlendirdiğini belirten bir başka araştırma, bu besinleri diyetimize eklemenin uzun vadeli faydalarını ortaya koyuyor. Ruh halinizi yükseltmek için meyve ve sebzeleri öğünlerinize ekleyerek yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

Kahve

Kahve içmek birçok insan için mutluluk demek. Düzenli tüketim, JAMA Tıp Bilimleri dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, depresyona yakalanma riskini azaltabilir. Sabah tüketilen kahvenin enerji ve keyif kavramları ile ilişkilendirilmesinin yanı sıra, sosyal ortamda içilen kahvenin sevgi ve dostluk duygularını tetiklediği söyleniyor. Ancak, porsiyon kontrolünü elden bırakmamak önemli.

Bitter çikolata

Bitter çikolatanın düşüncesi bile yüzümüzü güldürmeye yetiyor, değil mi? Antioksidanlar açısından zengin olan bitter çikolata, kan dolaşımını hızlandırabilir ve rahatlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, içerdiği magnezyum ile menstruasyon öncesi belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir. Bitter çikolatanın doğal maddeleri, aşık olma duygusuna benzer bir coşku hissi yaratabilir.

Mantar

Mantarın besleyici özellikleri sadece sağlığımız için değil, aynı zamanda mutluluğumuz için de önemli. Selenyum açısından zengin olan mantarlar, yorgunluk, anksiyete ve depresyon riskini azaltabilir. Aynı zamanda doğal D vitamini kaynağı olan mantar, pozitif bir ruh hali ile ilişkilendiriliyor. Kahvaltıda, öğle yemeğinde veya akşam yemeğinde mantar içeren lezzetli tarifler deneyerek, mutluluğunuzu besleyebilirsiniz.

Unutmayın, mutluluk bir bütündür ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları, içsel huzurunuzu artırmak adına önemli bir adımdır. Kendinize bu küçük ama etkili değişiklikleri yaparak, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here