Müsliyi sağlıklı bir kahvaltı seçeneği haline getiren faydaları

0
97

Çalışmalar, kahvaltı yapmanın yardımcı olmak gibi çok büyük faydalar sağlayabileceğini gösteriyor. Bilişsel işlevi geliştirir, kalp sağlığınızı artırır , kalp hastalığı riskinizi azaltır ve hatta enerji seviyenizi yükseltir.

Sabahları besleyici, doğal ve tok tutan bir şeyler yiyerek başlamalısınız. Aksi takdirde, sizi yalnızca bir saat sonra aç bırakacak olan kalorileri tüketmek zorunda kalırsınız.

Peki, sabahın bu kadar erken saatlerinde neyi sindiriyor olmalısınız? Doğru cevabın yulaf ezmesi, smoothie veya meyveli yoğurt olmasını beklerken, biz biraz farklı bir şey öneriyoruz: Müsli.

Müsli nedir?

Müsli, çiğ, yulaf ezmesi ve diğer çeşitli kahvaltı malzemelerine dayalı, lif ve protein açısından zengin bir kahvaltı ve brunch seçeneğidir.

Kızarmış bütün yulaf, fındık, meyve ve buğday pullarından yapılan kuru bir tahıl olarak başlayan müsli, bir gecede ıslatılıp esasen marine edilebilen tonlarca kombinasyonla bir kahvaltı seçeneği haline geldi. Tahılları, taze veya kuru meyveleri, tohumları ve yemişleri düşünün. Vitamin, demir ve magnezyumla dolu olan karışım, süt, yoğurt veya meyve suyu ile karıştırılarak gece boyunca buzdolabında bırakılabilir.

Müsli genellikle granolaya benzetilir, ancak genellikle daha az şekerle daha doğal bir seçenektir ve bu da onu ikisi arasında daha sağlıklı bir seçenek haline getirir. Öyleyse, başka neden sabah ilk iş olarak bu püreyi tercih etmelisiniz? İşte yarın sabah müsli ile uyanmanız için 7 neden daha.

Diğer tahıllardan daha sağlıklı

Çörek dükkanınızdaki şekerli tahıllar ve lezzetler cazip gelebilir, ancak bunlar şekerle doludur ve kim bilir başka neler vardır.

Müsli genellikle hamur işlerinden ve kahvaltılık sandviçlerden daha az şeker ve daha az kalori içerir. Ayrıca, karışımınızı kontrol ettiğiniz için, işlenmiş veya şekerle dolu hiçbir şeyin yemeğinize girmediğinden emin olabilirsiniz.

Yüksek lif içerir

Müslide tam olarak ne kadar lif olduğunu ölçmek zor olsa da, yapılabilecek pek çok farklı kombinasyon olduğundan, yemek tipik olarak lif ve kepekli tahıllar açısından yüksektir – her ikisi de sindirim sisteminiz için iyidir. Lif ve kepekli tahıllar sindirim sisteminizi düzenleyebilir.

Daha uzun süre tok tutar

Lif ve kepekli tahıllar karnınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tok tutarlar. Yemek yedikten kısa bir süre sonra kendinizi bir donut için açlıktan ölürken bulmazsınız.

Ek olarak, çiğ yulaf bir ton dirençli nişasta içerir, bu da müsliyi sindirmesi uzun zaman alan son derece doyurucu bir kahvaltı yapar. Dirençli nişasta midenizde parçalanırken iştahınızı bastıran sindirim asitleri açığa çıkar ve metabolizmanız hızlanır, böylece daha kısa sürede daha fazla kalori yakarsınız.

Kalp dostudur

Müsli, beta-glukan adı verilen bir yulaf lifi içeren yulaf kepeği içerir.

Bazı araştırmalara göre, beta-glukan, kolesterol seviyelerini yüzde 10’a kadar düşürmeye yardımcı olabilir. Düzenli olarak müsli yiyerek kalp sağlığınızı büyük ölçüde iyileştireceksiniz. Kalbinize bir iyilik daha yapın ve karışımınıza limon suyu ekleyin. C vitamini eklemek, kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olabilir ve kalp sağlığınızı daha da artırır.

Daha çok çeşit besin tüketebilirsiniz

Müsliyi bir gecede ıslatarak bir biftek gibi marine edebileceğiniz için, iyi besinlerin emilmesi için daha fazla zamanı olur. Sindirim enzimlerine müdahale eden veya mineral emilimini engelleyen herhangi bir “antinutrient” devre dışı bırakılabilir.

Yemek pişirmek bu antinutrientler üzerinde benzer bir etkiye sahip olabilirken, yemeğinizi ıslatmak sindirimi daha da kolaylaştırır.

Beta-glukanı hatırladın mı? Kolesterolünüzü düşürmekten daha fazlasını yapabilir. Sadece lifle dolu olmakla kalmaz, aynı zamanda muffin, kek, makarna, erişte veya müsli gibi unlu mamullerinize beta-glukan eklemek, kalınlaştırma kabiliyeti, doku ve görünüm gibi niteliklerini etkileyebilir.

Protein ekleyebilirsiniz

Fındık eklemek, kahvaltınıza protein ve omega-3 yağ asitleri katabilirken, meyve gibi diğer bileşenler size sağlıklı bir dozda potasyum, lif, E vitamini, C, B-12 ve daha fazlasını verebilir.

Badem sütü, keten sütü, soya sütü veya yoğurt gibi tipik olarak yulafınızı ıslatacağınız süt veya süt alternatifleri, süt ve proteini birleştirmenin başka bir yoludur. Temel olarak, güne iyi başlamanız için ihtiyacınız olan her ne ise, yemeğinize dahil edebilirsiniz – ister yulafınızı ıslattığınız bir taban, ister karıştırabileceğiniz bir sos olsun.

Sağlıksız bir şey yemekten kaçınacaksınız

Kahvaltıda müsliyi tercih ederek, sağlığınıza ve belinize zarar verebilecek, şişmanlatıcı veya şekerle dolu bir şey yemekten kendinizi kurtaracaksınız.

Müsli ile gün boyu size fayda sağlayacak sağlıklı bir kahvaltı kararı vermiş olacaksınız.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here