Monte İda zeytinyağı sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyor

0
120

Uygun Rafine Entegre Zeytinyağı Tesisleri, 1960’lı yıllarda önce zeytinyağı rafinerisi olarak kapılarını açtı. İlerleyen yıllarda Balıkesir’in Havran ilçesinde bulunun tesisinde, kontinü sistem zeytin sıkım, depolama ve dolum ünitelerini de hizmete sokarak Türkiye’deki sayılı entegre zeytinyağı tesisinden biri haline geldi. Nesilden nesle geçen zeytinyağı geleneğini Uygun ailesinin yeni jenerasyonu devam ettiriyor. Monte İda’nın üretim ve yurtdışı satışı ile Emre Uygun, Türkiye satış ve pazarlaması ile ise Aysun Uygun ilgileniyor. Emre Uygun, yönetiminde bulunduğu Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği ile de Türk zeytinyağını yurtdışında tanıtmak adına sektöre ayrıca çok önemli hizmetlerde bulunuyor.

2022 yılında yeni bir yatırım kararı alan Uygun Rafine, Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde yenilikçi, modern bir zeytinyağı üretim tesisi kurmak için ilk adımlarını attı. 8000 m2 açık, 4000 m2 kapalı alan olarak planlanan fabrika, çağdaş yenilikler ve dünya standartlarındaki teknolojilerle donatılıyor.

Uygun ailesi, toplum ve çevre sorumluluğu bilinciyle, açtıkları yeni fabrikada da temiz enerji ve doğa dostu bir üretim gerçekleştirmeyi hedefliyor. Emre Uygun bu konuya verdikleri önemi; “Bildiğiniz gibi son yıllarda dünyada yaşanan iklim değişikliği etkileri ve nedenleri “sürdürülebilirlik” kavramının önemini artıyor. Gelecekte tüm canlıların daha iyi bir yaşam sürdürmesi için hep birlikte çalışmamız gerektiğine duyduğumuz inançla Uygun Rafine Yağ Sanayi olarak yürüttüğümüz Sürdürülebilirlik projesi kapsamında yeni yaptığımız Burhaniye Entegre Zeytinyağı Tesisi yatırımımızda karbon ayak izimizi minimuma indirmeyi hedefliyoruz.” şeklinde ifade ediyor.

Firma sürdürülebilirlik anlayışını şu şekilde dile getiriyor:

“Monte İda için sürdürülebilirlik, markamıza, toplumumuza ve gezegenimize değer katmanın anahtarıdır. Tüketicilerimizi memnun edecek kaliteli ürünler üretmeye devam etmek için çevreyi koruyacak ve iş yapmamızı mümkün kılan insanları destekleyecek şekilde çalışmalıyız. Sürdürülebilir düşünme ve hareket etmenin, daha sağlıklı bir geleceği beslemenin yolu olduğu görüşündeyiz.

İklim değişikliğinin bir gerçek ve büyük bir sorun olduğu inancıyla, çevre bilinci, yenilenebilir enerji ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında farkındalığı artırarak gelecek nesillere sürdürülebilirlik sözü veren bir firma olma hedefindeyiz.

Üretim döngüsündeki CO2 emisyonlarının azaltılması en önemli hedeflerimizden biridir. En kaliteli zeytinyağı üretiminin yanı sıra, üretiminin çeşitli aşamalarında karbon içermeyen ve dolayısıyla zararlı emisyonlar açısından sıfır etkiye sahip olan bir zeytinyağı elde etmek öncelikli hedeflerimizdendir.”

Uygun Rafine, Ege’nin ideal ikliminde ve verimli topraklarında yetişen, özel zeytinlerden elde edilen zeytinyağlarını, en uygun koşullarda doğallığı bozulmadan Monte İda markasıyla tüketicilere sunuyor. Uygun Rafine üretimini yaptığı her türlü zeytin ve zeytinyağı ürününü Türkiye’deki marketlerin yanı sıra, Amerika, Kanada, Brezilya, Japonya, Çin, Güney Kore, Norveç, İngiltere, Rusya, Hindistan, Pakistan, Dubai gibi dünyanın birçok ülkesine ihraç ediyor. Yıllardır edindiği tecrübe ve birikim ile tüketicilerin ihtiyaçlarını anlayan ve onları en iyi şekilde karşılamaya çalışan firma, zeytinyağı sektöründe öncü ve güvenilir şirketler arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here