Mide ülserlerine karşı en etkili 7 içecek

0
229

Mide ülseriniz varsa, en iyi içecekler ülserinizin iyileşmesine yardımcı olacak veya daha fazla hasarı önleyecek içeceklerdir. Lahana suyu, çaylar ve probiyotik içecekler harika seçeneklerdir.

Mide ülseri ile yaşıyorsanız, bazı yiyecek ve içeceklerin midenizi diğerlerinden daha kötü hissettirdiğini zaten biliyorsunuzdur, ancak ne yardımcı olur? Bazı içeceklerin mide ülserlerinin ağrısını azaltmaya ve hatta iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Örneğin, lahana suyu, insanların yıllardır kullandığı bir ülser ilacıdır.

Peptik veya mide ülseriniz varsa ve mide ağrısı, şişkinlik ve mide bulantısı yaşıyorsanız, bu küçük diyet değişiklikleri yardımcı olabilir.

Lahana suyu

Lahana suyu, aşağıdakileri içeren turpgillerden bir sebze türü olan lahanadan yapılan bir içecektir :

A vitamini
C vitamini
Folat
B6 vitamini

Lahana suyu, midenizdeki asitlik seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir, bu da ağrıyı biraz azaltabilir ve ülserinizin düzgün bir şekilde iyileşmesi için zaman verebilir.

Ballı bitki çayı

Bitki çayları , yapraklar, kökler ve çiçekler gibi doğal bileşenlerden yapılan kafeinsiz içeceklerdir. Bu çaylardan bazıları şunlardır:

Papatya çayı: Papatya çayı, mide mukozasındaki iltihaplanmayı gidermeye yardımcı olabilecek anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir .
Zencefil çayı: Zencefil çayı içmek mide bulantısı, kusma ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir.
Manuka balı: Manuka balı, kötü bakterileri yok etmeye yardımcı olmak için hidrojen peroksit ve defensin-1 proteinleri içerebilir.
Calendula çayı: Calendula çayı antioksidanlarla doludur ve iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olabilir.

Yoğurtlu içecekler

Yoğurt, bağırsaklarınızı ülserlerden korumaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir . Aynı zamanda “probiyotikler” olarak bilinen sağlıklı bakterilerle doludur. Probiyotikler, sağlıksız bakteriyel aşırı büyümeyi kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Yoğurt yemek veya içmek, sağlıklı bakterilerin büyümesini teşvik ederek antibiyotiklerinizin işini de tamamlayabilir.

Zencefilli içecekler

Zencefilin uzun bir tıbbi geçmişi vardır. Baharat, çay veya smoothie’lerde bir bileşen olarak kullanmak için marketten zencefil kökü satın alabilirsiniz. Zencefil ayrıca hazır çaylar, kapsüller ve tabletler gibi farklı formlarda da mevcuttur.

Zencefil, iltihap önleyici ve ağrı giderici etkileri olan biyoaktif bir bileşik olan gingerol içerir.

Araştırmalar , zencefilin mide ağrısı ve peptik ülserlerin tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir, ancak özellikle büyük dozlar alıyorsanız hafif yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler şunları içerebilir:

göğüste ağrılı yanma hissi
ishal
boğaz tahrişi
mide rahatsızlığı

Kefir

Kefir , ince bir yoğurda benzeyen fermente bir süt içeceğidir.

Kefirdeki probiyotikler, bağırsak mikrobiyomunuzu desteklemeye yardımcı olan sağlıklı bakterilerdir. Lactobacillus kefiri, bu sağlıklı bakterilerin bir örneğidir.

Zerdeçal çayı

Zerdeçal, Curcuma longa bitkisinin kökünden elde edilen bir baharattır . Aktif maddesi, antiinflamatuar ve antioksidan özellikler içeren curcumin’dir.

Kurkuminin, hassas bağırsak sendromu (IBS) olan kişilerde bağırsak bakterilerini modüle etmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir .

Yüksek lifli içecekler

Lif , meyvelerde, sebzelerde ve fındıkta bulunan bir karbonhidrattır. Sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur.

Araştırmalar , yüksek lifli gıdaların karın ağrısı, kabızlık, ishal ve şişkinliği hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yüksek lifli içecekler şunları içerir:

  • Yeşil smoothies
  • Taze meyve suyu
  • Chia içeceği
  • Chia buzlu çay

Hangi içecekler ülsere iyi gelir?

Mide ülseriniz varsa, bir sağlık uzmanının kaçınmanızı tavsiye edebileceği içecekler şunlardır:

  • Alkol
  • Kahve, yeşil çay ve enerji içecekleri dahil olmak üzere kafeinli içecekler
  • Soda gibi tatlandırılmış gazlı içecekler
  • Domates suyu
  • Portakal suyu veya narenciye içeceği içeren narenciye içecekleri
  • Çikolatalı süt

Mide ülserlerinin iyileşmesine yardımcı olmak için diyetinize dahil edebileceğiniz birçok içecek vardır. Bu içeceklerin çoğu şişkinliği, mide ağrısını ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu içecekler arasında lahana suyu, su, smoothies ve zencefil çayı bulunur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here