Matcha Latte nasıl yapılır?

0
357

Matcha Latte’yi ilk olarak birkaç sene önce kafe menülerinde görmeye başlamıştık. Sonrasında ise git gide ünlü olmaya başladı. Görünüşü, yeşil rengi, topraksı ve hafif acı tonuyla diğer kahvelerden, özellikle espresso bazlı kahve çeşitlerinden ayrılıyor.

Matcha bitkisinin tarihte bin yıldan daha eski süredir tüketildiği biliniyor. Bu bitkinin aynı zamanda sağlığa da faydalı yanları var. Matcha Latte nedir, nasıl yapılır birlikte bakalım.

Matcha (Maça) nedir?

Matcha nedir? Matcha, (Maça) Japon çay seremonilerinin tipik bir bitkisi. Yeşil renkli bir çay tozu. Bu bakımdan Matcha Latte tam olarak kahve kategorisine de girmiyor.

Yeşil çayın farklı koşullarda yetiştirilmiş bir versiyonu. Yeşil çaydan çok daha yeşil bir renge sahip ve 8 kat daha fazla kafein içeriyor.

Matcha Japon tatlılarında, dondurma ve pastalarda kullanıldığı gibi yemeklere de katılıyor. Son zamanlarda hazır çikolata ve dondurmalarda da karşınıza çıkmış olabilir.

Matcha (Maça) çayının toz hali de ”Maçça” olarak adlandırılıyor.

Matcha Latte nasıl yapılır? 

Matcha Latte, Matcha tozu, su ve sütle yapılan bir içecek. Matcha tozu şekersizse bu içeceği bal ve şurupla tatlandırabilirsiniz. Ne miktarda süt kullanacağınız ise kullanılan sütün türüne göre değişiyor.

Bir kişilik Matcha Latte için,

15 gr. içme suyu (90 derece sıcaklıkta ısıtılmış)
5 gr. matcha tozu
250 gr. süt (veya soya sütü)
İsteğe göre bal ya da tatlandırıcı
Çırpma teli

İlk olarak Matcha tozu su ile karıştırılır. Bu karışım Matcha tozunun topakları suyla tamamen iç içe gelene kadar çırpılır. Sonrasında ise bu karışımın üstüne buharda pişirilmiş süt eklenir. Aynı Latte’de olduğu gibi süt köpürtülür ve isteğe göre Latte art ile servis edilebilir.

Latte’den farkı espresso yerine yoğun kıvamlı bir matcha kullanılmasıdır.

Matcha Latte tarifi:

Matcha, kaynar su ve tatlandırıcınızı bir sürahide karıştırın. Sonrasında fincanınıza alın.
Sütü Latte kıvamında buharlaşana kadar ısıtın.
Sütü köpürtmek için çırpma teli kullanın. Sütü doğrudan fincanınıza, matcha’nın üzerine dökün. Afiyet olsun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here