Mantar kahvesi nedir, nasıl yapılır ve faydaları nelerdir?

0
112

Mantar kahvesi, şifalı mantar özleri ve ek sağlık yararları ile övünerek normal kahveye daha sağlıklı bir alternatif olarak övülür.

Şu anda trend olan bir kahve karışımı olmasına rağmen, bu konsept yeni olmaktan çok uzak.

2. Dünya Savaşı sırasında kahve çekirdeklerinin bulunmadığı Finlandiya’da mantarlar kahve yerine kullanıldı. Ayrıca, Asya ülkelerinde, özellikle Çin tıbbında, beslenme ve sağlık yararları için mantarların mutfak ve tıbbi amaçlı kullanımına ilişkin kapsamlı bir geçmiş vardır.

Mantar kahvesi, koyu, pürüzsüz ve cevizli bir kahve yapmak için öğütülmüş mantarların ve kahve çekirdeklerinin hassas bir karışımıdır.

Mantar kahvesi türleri

Mantar kahvesi genellikle shiitake ve portobello gibi mutfak mantarları yerine şifalı mantar özleri kullanır. Bu kahveyi yapmak için kullanılan yaygın şifalı mantarlar en popülerleri şöyle:

  • Reishi
  • Chaga
  • Aslan yelesi
  • Kordiseps

Mantarlı kahvenin lezzet profili normal kahveden çok farklı değildir.

 

Nasıl yapılır?

Mantar kahvesi yapmak için mantarların meyve gövdeleri çıkarılır ve dolgu maddeleri, taşıyıcılar ve diğer katkı maddeleri içermeyen organik bir toz haline getirilir.

Çift ekstraksiyon işlemiyle, mantarlar daha sonra kurutulur, ince bir toz haline getirilir ve öğütülmüş kahve çekirdekleri ile karıştırılır. Bu genellikle 1’e 1 oranında yapılır.

Mantar kahvesini şu şekilde satın alabilirsiniz:

  • Hazır kahve paketleri
  • Öğütülmüş kahve karışımları
  • Kahve kapsülleri

Mantar kahvesi , lezzetli mocha, latte veya sade kahve içecekleri yapmak için normal kahve ile aynı yöntemlerle hazırlanabilir.

Kafein oranı normal kahveden daha düşük

Mantar kahve karışımları, normal kahveden daha düşük kafeinli olarak pazarlanmaktadır .

Kafein, kahve çekirdekleri, kakao çekirdekleri ve çay yaprakları gibi bazı yiyeceklerde doğal olarak bulunan psikoaktif bir maddedir, ancak aynı zamanda diğer yiyecek ve içeceklere sentetik bir biçimde eklenir.

Hamile veya emziren kişiler, çocuklar ve altta yatan kalp sorunları olan kişiler, kafein tüketiminin olumsuz yan etkilerini yaşama riski daha yüksektir ve alımlarına dikkat etmelidirler.

Günde 400 mg’a kadar kafein içmek yan etkilerle ilişkili olmasa da, kafeine duyarlılığı olan kişiler için bu durum farklı olabilir . Bu durumda, daha düşük kafein alımlarında bile endişe, hızlı kalp atış hızı, mide rahatsızlığı ve diğer yan etkiler yaşayabilirsiniz.

Bahsedildiği gibi, mantar kahvesinde, genellikle bir miktar mantar tozu, eşit miktarda öğütülmüş kahve çekirdeği ile birleştirilir. Mantar tozu kafein içermediğinden, nihai ürünün kafein içeriğini normal kahveye kıyasla yarı yarıya azaltır.

Ancak bu, tüm mantar kahve markaları için geçerli olmayabilir. Kafein içeriği genellikle ürünlerin paketlerinde listelenmez.

 

Mantar kahvesinin faydaları

Tıbbi mantarlar, geleneksel Çin tıbbında yüzlerce yıldır yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tıbbi mantarlardan ekstrakte edilen bileşiklere, vücudun strese karşı tepkisini iyileştirebilen adaptojenler denir.

1970’lerden bu yana araştırmacılar, potansiyel sağlık yararları nedeniyle tıbbi mantarlardan elde edilen adaptojenlerle ilgilenmektedir.

Mantar kahvesi genelde normal kahveden daha az asidiktir ve kafein oranı da daha düşüktür, böylece bazı insanlar için içilmesi ve tolere edilmesi daha kolaydır. Toz haline gelmiş mantar ekstreleri kahveye eklendiğinden, kafein oranı seyrelir ve bu da kafeini azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca kafeinin bazı aşırı uyarım gibi etkilerinden kaçınmayı sağlayabilir.

Kafeinin kendisi enerjiyi ve spor performansını arttırabilen doğal bir uyarıcıdır. Buna ek olarak araştırmalara göre kafein spor sırasında yağ yakımını hızlandırabiliyor, metabolizmayı hızlandırıyor, egzersizden sonra da etkili bir şekilde yağ yakımı sağlıyor. Ayrıca kafein tüketince daha uzun spor yapabilirsiniz ve spor daha kolay gelebilir.

Ancak hamileyseniz veya yüksek tansiyon, reflü, kafein hassasiyeti gibi bir rahatsızlığınız varsa kafeinli içecekler ve mantar kahvesi içmeden önce doktorunuza danışın.

Buna ek olarak mantarlarda antioksidan, vitamin ve mineral düzeyi yüksektir ve bunlar arasında bazı B vitaminleri, D vitamini, selenyum, bakır, potasyum ve fosfor da bulunuyor. İçeriklerinde inflamasyon ve kanserojen karşıtı polisakkaritler gibi maddeler de vardır.

Tıbbi mantarlara dair daha fazla araştırma gerekli olsa da, onların sağlığa fayda sağlayabildiklerine dair bazı bilimsel görüşler mevcut. Tıbbi mantarlar kan şekeri kontrolüne, diyabete ve kilo kontrolüne yardımcı olabilirler.

Mantar kahvelerinin bazı faydaları, hazırlanması sırasında kullanılan mantar türüne de bağlıdır. Genel olarak tıbbi mantarların adaptojen oldukları düşünülür ve bunlar stresin etkileri ile savaşa yardımcı olduğu düşünülen bitkilerdir.

 

Reishi

Reishi mantarının yorgunlukla savaşa yardımcı olan etkileri araştırılıyor. Ayrıca kanser karşıtı etkileri de araştırılıyor ve bağışıklık tepkisini iyileştirme, tümör gelişimini ve yayılımını önleme gibi etkileri olduğu da düşünülüyor.

Reishi mantarının sağlığa faydalarının bir kısmı içerisindeki steroid hormonlara benzeyen ganoderik asit adlı bir bileşenler grubudur. Beta glukanlar da reishi mantarında bulunurlar ve şeker ile kolesterolü düzenleyici etkileri vardır.

Chaga

Chaga mantarı Rusya, Polonya ve Baltık ülkelerinde 500 yıldan uzun süredir özellikle tüberküloz, karaciğer hastalıkları, gastrit, mide bağırsak kanseri, kalp damar hastalıkları ve diyabet için kullanılıyor.

Fonksiyonel bir gıda olan chaga, polifenol ve flavonoid içeriğinden dolayı oldukça çekicidir ve güçlü bir antioksidandır. Reishi gibi onda da beta-glukan vardır ve bağışıklık sistemini güçlendirir, tümörleri baskılar.

Aslan yelesi

Aslan yelesi mantarı özellikle Asya ülkelerinde besin değerleri ve tıbbi değerleri için tüketilir. Bu mantarın antibiyotik, kanser karşıtı, diyabet karşıtı ve yorgunluk karşıtı etkileri araştırılıyor. Ayrıca kalbi, böbrekleri, beyni koruduğu, anksiyete ve depresyon belirtilerini iyileştirdiği düşünülüyor.

Kordiseps

Kordiseps yaygın şekilde tıbbi olarak kullanılan bir mantardır ve tansiyonu düşürücü etkileri araştırılıyor. Buna ek olarak kordisepste bulunan kordisepin adı bileşen de tümör karşıtı, bağışıklığı güçlendirici, inflamasyon karşıtı, virüs karşıtı, lösemi karşıtı, kanser karşıtı, diyabet karşıtı ve obezite karşıtı etkileri için araştırılıyor.

Olası riskler

Mantar kahvesi denemek için heyecan verici bir şey olsa da, dikkate alınması gereken bazı dezavantajlar var.

Bazı mantarlar bazı farmakolojik ilaçlar ile etkileşime girebilirler ve bu nedenle mantar kahvesi içmeden önce doktorunuza danışmanız doğru olabilir. Özellikle diyabet ilacı alanları kordisepsten uzak durmaları iyi olur çünkü şeker düzeylerinde aşırı düşüşe yol açabilir.

Reishi mantarının kan sulandırıcı etkileri olabilir ve bu da morarma, burun kanaması gibi belirtilere yol açabilir. Hali hazırda kan sulandırıcı kullanıyorsanız bu etkiler daha fazla olabilir.

Buna ek olarak mantarlar bazı insanlarda sindirim sorunlarına yol açabilirler. Özellikle chaga mantarı, oksalat bakımından zengindir ve böbrek taşı riskini arttırabilir. Eğer böbrek veya sindirim problemleriniz varsa, mantar kahvesi tüketmeden önce doktorunuza danışmanız daha iyi olabilir.

Sonuç olarak

Mantar kahvesi, normal kahve ve Chaga, Kordiseps, Reishi ve Aslan yelesi gibi şifalı mantar özlerinin karışımlarından yapıla bir kahvedir.

Çoğu insan için denemek güvenli olsa da, ilaç kullanıyorsanız veya önceden bir sağlık durumunuz varsa bunu her zaman sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here