Mango, damar sorunları riskini azaltmaya yardımcı oluyor

0
210

Mangolar, 100’den fazla ülkede yetiştirilen ve çok sayıda insanın sevdiği meyvelerden biridir 1 , 2 . Şimdi, iki yeni araştırma, mangoların sağlıklı erkeklerde ve kilolu veya obez kadınlarda vücuttaki zararlı maddeleri azaltmaya ve damar sağlığını korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu araştırmalar Ulusal Mango Kurulu tarafından desteklenmiş ve Amerikan Beslenme Derneği’nin Nutrition 2023 adlı konferansında sunulmuştur.

Araştırmalarda, 18-55 yaş arası 27 kişi (16 erkek, 11 kadın; vücut kitle indeksi 31.8 +/- 4.1 kg/m 2 ) 28 hafta boyunca takip edilmiştir. Bu kişiler iki gruba ayrılmış ve normal yemeklerine ek olarak günde bir kez ya bir fincan mango (100 kalori) ya da az yağlı kurabiye (100 kalori) yemeleri istenmiştir. Bu atıştırmalıkları 12 hafta yedikten sonra, 4 hafta ara vermiş ve sonra diğer atıştırmalığı yemeye başlamışlardır. Her 12 haftada, aç karnına kan örnekleri alınmıştır: başlangıçta, 4. haftada ve 12. haftada.

Sonuçlara göre, mangoyu yiyenlerde vücuttaki zararlı oksijen moleküllerini parçalayan bir enzim olan süperoksit dismutaz (SOD) artmış, damarlarda tıkanıklığa yol açan bir madde olan vasküler hücre adezyon molekülü-1 (VCAM-1) azalmıştır. Ayrıca, hidrojen peroksidi suya dönüştürerek vücuda faydalı olan başka bir enzim olan glutatyon peroksidaz (GPX) da artmıştır. Diğer bazı ölçümler ise değişmemiştir.

Araştırmacılardan Profesör Mee Young Hong, “Mangolar, C vitamini, folat ve bakır gibi vitaminlerin yanı sıra mangiferin gibi biyoaktif bileşikler içerir. Bu bileşiklerin birlikte çalışarak vücudun zararlı maddelerden korunmasına yardımcı olduğunu düşünüyoruz” diyor.

Ulusal Mango Kurulu’nun Araştırma Direktörü Leonardo Ortega ise “Bu araştırmalar, mangoların sağlık üzerindeki olumlu etkilerine dair bilgimizi artırıyor ve mangoların Amerikalıların sağlık hedeflerine ulaşmasında nasıl rol oynayabileceğini gösteriyor” diyor.

Mangolar hem lezzetli hem de besleyici meyvelerdir. Bir fincan mangoda sadece 70 kalori ve 20’den fazla vitamin ve mineral bulunur.

Mangonun besin değerleri genellikle 100 gramı için şu şekildedir:

Enerji: 60-70 kcal
Protein: 0.5-0.6 g
Karbonhidrat: 14-15 g
Lif: 1.6-1.8 g
Yağ: 0.2-0.3 g
A Vitamini (beta-karoten): 1500-1700 µg
C Vitamini: 30-35 mg
Potasyum: 150-170 mg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here