Limonlu su içmenin mucizevi faydaları

0
164

Limonlu su, C vitamini alımını artırmak, şekerli içeceklere bağımlılığı azaltmak ve potansiyel olarak kilo kaybına yardımcı olmak gibi potansiyel sağlık avantajları sunar.

Bir adet 48 gram limondan yapılan tek bir bardak limonlu su şunları sağlar:

10,6 kalori
21 DV C vitamini
2 DV folat
1 DV potasyum, B1, B5 ve B2 vitaminlerinin her biri
İşte limonlu suyun vücudunuza nasıl fayda sağlayabileceği:

Hidrasyon artışı
Yeterli hidrasyon genel sağlık için hayati önem taşır ve yorgunluk, susuzluk, kuru cilt, baş ağrısı ve kabızlık gibi semptomlara yol açabilecek dehidrasyonu önler. Sade su cazip gelmiyorsa, limon suyu eklemek sıvı alımını daha keyifli hale getirebilir. Uzmanlar günde 6-8 adet 8 oz bardak su önermektedir.

C vitamini açısından zengin
Limon antioksidan C vitamini kaynağıdır, hücreleri iltihaplanmadan ve potansiyel hastalıklardan korur. C vitamini ayrıca kolajen sentezine, protein metabolizmasına ve demir emilimine yardımcı olurken, eksikliği enfeksiyona yatkınlığın artmasına, kuruluğa, yorgunluğa ve diş sorunlarına yol açabilir.

Potansiyel kilo kaybı desteği
Limonlu su, genellikle bir kilo verme stratejisi olarak önerilen su alımını artırabilir. 2018 yılında yapılan bir çalışma, yemek öncesi su tüketiminin gıda alımını azaltabileceğini ve bunun etkili bir kilo verme yaklaşımı olabileceğini düşündürmektedir.

Şekerli içeceklere sağlıklı alternatif
Limonlu su, kilo alımı, diyabet, kalp hastalığı ve diş çürümesi gibi sağlık sorunlarıyla bağlantılı olan meyve suyu, soda ve sporcu içecekleri gibi içeceklere doğal, düşük şekerli bir alternatif sunar.

Böbrek taşını önleme
Limonlardaki sitrik asit böbrek taşı oluşumunu engelleyebilir. Sitrik asitteki sitrat idrar asiditesini azaltabilir ve potansiyel olarak küçük taşları çözebilir. Ulusal Böbrek Vakfı, limon suyunu böbrek taşının önlenmesi için bir diyet tamamlayıcısı olarak önermektedir.

Sindirime yardımcı
Yemeklerden önce limon suyu sindirimi artırabilir. Limon suyundaki sitrik asit, mide asidi salgılanmasını uyararak gıdaların parçalanmasına yardımcı olabilir. Ön çalışmalar, limonlu suyun sindirimi ve bağırsak hareketini desteklediğini göstermektedir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Limonlu suya eklenecekler
Yarım limonu 8 oz ılık veya soğuk suya sıkın. Nane, akçaağaç şurubu, zencefil, salatalık, tarçın veya zerdeçal ile lezzeti artırın. Limonlu buz küpleri kullanışlıdır; taze limon suyunu tepsilerde dondurun ve suya ekleyin. Sabahları ılık limonlu su ile başlayın ve gün boyu tüketmek için limonlu suyu buzdolabında saklayın.

Yan etkiler
Genel olarak güvenli olsa da limonlu su risk oluşturabilir. Limonlardaki sitrik asit zamanla diş minesini aşındırabilir. Bunu azaltmak için pipet kullanın ve içtikten sonra ağzınızı çalkalayın. Bazı kişiler turunçgiller nedeniyle mide asidinde artış ve mide ekşimesi yaşayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here