Laktozsuz süt gerçekten faydalı mı?

0
353

Temel besin kaynaklarından olan süt, insan vücudunun gelişimi içen yararlı olan vitamin, mineral ve proteini içermektedir. Fakat süt tüketimi bazı bireylerde gaz, karın ağrısı ve şişkinlik yaratabilmektedir. Bu sebeple de mide ve bağırsak problemlerine neden olabilmektedir. Bu problemlerle karşılaşan bireyler için laktozsuz süt uygundur.

Sütte yer alan laktoza karşı vücudun direnç göstermesi durumuna laktoz intoleransı denmektedir. Bağırsaklarda laktozun parçalanmasını sağlayan laktaz enziminin eksikliği sonucu laktoz intoleransı görülmektedir.

Laktozsuz süt üretilirken içerisindeki laktoz, laktaz enzimleri ile parçalanmaktadır. Bu parçalanma sayesinde vücutta daha kolay sindirimi gerçekleşmektedir. Laktozsuz süt, besin değeri bakımından diğer sütler ile aynıdır. Laktoz sütte bulunan doğar şekerdir. Laktozsuz sütteki laktoz bileşenlerine yani glikoz ve galaktoza ayrılmış halde bulunmaktadır. Laktozun parçalanması sonucu açığa çıkan bu bileşenlerin tatlılıkları laktoza göre daha fazladır. Bu sebepten ötürü laktozsuz süt, normal süte kıyasla tadı daha tatlıdır.

Laktozsuz sütün faydaları nelerdir?

  • Laktozsuz süt tüketimi şişkinliğe yol açmadığından ötürü sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi vardır.,
  • Kabızlık, gaz ve şişkinlik gibi problemlerin önüne geçilmesini sağlar. Laktozsuz süt tüketiminin vücuda bir zararı yoktur.
  • İçerisinde şeker ilavesi veya katkı maddesi bulunmamaktadır.
  • Laktoz intoleransı olan bireylerin tüketimi için oldukça uygundur. Aynı zamanda normal süt tükettiğinde sindirim sorunu yaşayan bireyler de laktozsuz süt tercih edebilirler.
  • Laktozsuz süt, mide bulantısı, gaz ve ishal problemlerini giderir.
  • Besin değerleri açısından diğer sütlerle aynı içerikleri taşır. Sadece sindirimi daha kolaydır.
  • 1 bardak laktozsuz süt, ortalama 90 kaloridir. Süt yağ oranı yüzde 30, süt protein oranı ise yüzde 28’dir. Laktozsuz sütte 6 gram protein bulunur.

Laktozsuz süt nasıl üretilir?

Laktozsuz süt iki yolla elde edilir. Sütün içine bir miktar saf laktaz enzimi eklenir, en uygun sıcaklıkta enzim aktive edilir ve laktoz yıkımı sağlanır. İstenilen laktoz yüzde elde edilince pastörizasyon işlemi sağlanır. Diğer yöntemde ise serbest enzim sistemi ile laktozsuz süt üretimi yapılır. Ülkemizde de ikinci yöntem kullanılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here