Laktik asit içeren besinler

0
273

Yiyeceklerde bulunan laktik asit iyi mi kötü mü? Hangi besinlerde laktik asit bulunur? Bu yazıda yiyeceklerdeki laktik asidin iyi mi, yoksa kötü mü olduğunu inceliyoruz.

Laktik asit, gıdalar fermantasyona uğradığında bakteriler tarafından üretilen organik bir asittir. İşlenmiş gıdaların lezzetini artırmak ve bozulmayı önlemek için, gıda koruyucu olarak da kullanılır. Doğal olarak üretilen laktik asit, belirli yiyeceklere de eklenebilir.

Laktik asit içeren besinler

Doğal olarak laktik asit içeren gıdalar şu şekildedir;

1. Turşu

2. Peynir

3. Yoğurt

4. Kefir

5. Miso

6. Lahana turşusu

7. Ekşi mayalı ekmek

8. Kimchi

Ek olarak, salata sosları, zeytin, dondurulmuş tatlılar ve soda gibi gazlı içeceklere, koruyucu amacıyla laktik asit eklenebilir.

Laktik asit faydalı mı?

1. Lactobacillus da dahil olmak üzere laktik asit üreten birçok bakteri türü probiyotik olarak kabul edilir. Bu faydalı bakteriler, sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu destekler ve çok çeşitli diğer sağlık yararları ile ilişkilidir.

2. Laktik asit, sindirim sağlığını destekleyebilir ve bağırsak düzenliliğini artırır.

3. Bağırsak bariyerini güçlendirebilir.

4. Bazı araştırmalar, laktik asidin vücudunuzun belirli besinlerin emilimini artırabileceğini gösteriyor. Bir çalışma, laktik asitle fermente edilmiş sebzeler yemenin vücudun demiri emme yeteneğini artırdığını bulmuştur.

5. Çalışmalar, laktik asit üreten bakterilerin antioksidan aktiviteye sahip olabileceğini göstermektedir. Antioksidanlar, serbest radikal denilen zararlı molekülleri nötralize etmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan bileşiklerdir. Ayrıca kanser, diyabet ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif bozukluklar dahil olmak üzere bir dizi kronik duruma karşı koruma sağlayabilirler.

6. Başka bir çalışma, laktik asit fermantasyonunun meyvelerdeki antioksidan miktarını 5-10 kat artırdığını bulmuştur.

Laktik asidin potansiyel yan etkileri nelerdir?

Laktik asit genelde güvenli kabul edilse de, bazı kişilerde yan etkilere yol açabilir.

– Fermente gıdalar ve probiyotikler, gaz ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarını geçici olarak kötüleştirebilir.

– Probiyotiklerin sağlıklı insanlarda bağışıklık fonksiyonunu, bağışıklığı baskılanmış olanlara kıyasla farklı şekilde etkilediğini öne sürmektedir

Bu yüzden altta yatan herhangi bir sağlık sorununuz varsa, laktik asidi beslenme düzeninize eklemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here